شروع واریز مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی جزئیات افزایش حقوق و متناسب سازی حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی را تشریح کرد.

شروع واریز مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش تور بالی اندونزی به نقل از ایسنا، بنفشه محمودیان جزئیات افزایش 26درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تشریح کرد و گفت: طبق روال همه ساله بعد از آن که شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد و میزان افزایش های سالانه سایر سطوح دستمزدی تصمیم گیری کرد، موضوع افزایش مستمری های تامین اجتماعی مطرح و پیشنهاد مربوطه بر اساس شاخص های موثر مطرح و برای تصویب به هیئت دولت ارجاع می شود و بعد از ابلاغ هیئت وزیران اجرایی خواهد شد.

وی اضافه نمود: در امسال آخرین تصمیم درباره افزایش های دستمزدی به این ترتیب است که حداقل دستمزدها 26 درصد رشد نموده و سایر سطوح دستمزدی از افزایشی معادل 15 درصد به علاوه ماهانه 164 هزار تومان بهره مند شده اند. افزایش مستمری های تامین اجتماعی نیز منطبق بر همین مصوبه و عینا در همین قالب پیشنهاد شده است که انشاءالله اجرایی خواهد شد.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در سطوح حداقل دستمزد، حداقل مستمری ها 26 درصد حداقل مستمری سال گذشته افزایش می یابد اظهار کرد: سال گذشته رقم حداقل دستمزد یک میلیون و 517 هزار تومان بوده که امسال به یک میلیون و 911 هزار تومان می رسد.

وی ادامه داد: مستمری بگیرانی که مستمری بیش از این مبالغ و بالاتر از حداقل دریافت می کردند، مستمری سال 99 شان به این ترتیب محاسبه می شود که مستمری سال قبل در 1.15 ضرب می شود و عدد حاصله با رقم 164 هزار تومان جمع شده و به مستمری سال 99 تبدیل می شود. مبنای تعیین این ارقام به مصوبه تعیین حداقل دستمزد و تصمیمات شورای عالی کار برمی شود که طی مذاکرات طولانی که عموما از انتهای هر سال آغاز می شود با درنظر دریافت فاکتورهای متعدد به این فرمول افزایش حقوق ها می رسد و سازمان تامین اجتماعی نیز عینا به این مصوبه تاسی نموده و از همین درصدهای افزایش، برای بازنشستگان نیز استفاده نموده است.

آغاز واریز معوقه افزایش حقوق خرداد از امروز

محمودیان درباره پرداخت معوقات افزایش حقوق نیز گفت: افزایش ها از ابتدای سال اعمال می شود و با توجه به اینکه بازنشستگان حقوق فروردین تا خرداد را تا کنون دریافت نموده اند، مابه التفاوت را به این ترتیب دریافت می نمایند که مابه التفاوت خرداد ماه هفته آینده به حساب بانکی شان واریز خواهد شد و همکارانم مشغول فعالیت هستند؛ احکام صادر شده و مابه التفاوتها محاسبه شده و واریز اینها از روز شنبه 31 خرداد آغاز خواهد شد.

وی اضافه نمود: مابه التفاوت ماه های فروردین و اردیبهشت همراه با مستمری افزایش یافته تیرماه واریز خواهد شد.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه کف حقوق بازنشستگان به چه رقمی خواهد رسید؟ گفت: این افزایش مستمری وظیفه قانونی سازمان بر اساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی بوده و اعمال شده است. روش دیگری هم برای افزایش مستمری ها مدنظر قرار گرفته است و آن هم افزایش یاری هزینه های جنبی است که همراه با مستمری واریزی اعمال و پرداخت می شود.

افزایش یاری هزینه مسکن و خواروبار در فیش حقوقی بازنشستگان

محمودیان ادامه داد: یاری هزینه مسکن و خواروبار از این جمله است و مقدمات افزایش مضاعف اینها در امسال فراهم شده که طی هفته آینده با نمایندگان تشکل های بازنشستگی آخرین هماهنگی ها صورت می گیرد و رقم نهایی تعیین می شود که در حداقل دریافتی موثر است.

وی با بیان اینکه علاوه بر این دوموضوع امسال متناسب سازی مستمری ها نیز مطرح است گفت: متناسب سازی حقوق از مطالبات بازنشستگان است و با عزم جدی مدیرعامل سازمان، مذاکرات متعددی از اسفند ماه برای تامین منابع آغاز شده و خوشبختانه به تفاهمات خوبی منجر شده و امیدواریم ظرف حداکثر دوماه آینده اجرایی شود که انتظار می رود به اندازه قابل توجهی در افزایش حداقل حقوق موثر باشد.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود: منابع تا حد زیادی تامین شده و قرار است از سوی دولت در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد و بر اساس آن منابع متناسب سازی نیز انجام شود.

جزئیات متناسب سازی حقوق بازنشستگان

محمودیان درباره فاکتورهای متناسب سازی و مبنای میزان افزایش حقوق بازنشستگان در این طرح اظهار کرد: چندفاکتور مهم در روش پیشنهادی ارائه شده مدنظر قرار داده ایم. موافقت تشکل های بازنشستگی را هم جلب نموده ایم و به یک نرخ مشترک رسیده ایم. نخست آنکه میزان مشارکت افراد در پرداخت بیمه چه از نظر مدت و چه مبلغ مدنظر است. زمان برقراری بازنشستگی لحاظ شده است. افرادی که در سال های دورتر بازنشسته شده اند دچار افت بیشتری در مستمری شده اند. نهایتا پیش بینی شده به همه مستمری بگیران در سطوح مختلف میزانی از افزایش تعلق بگیرد. سناریوها چندجانبه است.

وی با اشاره به اینکه کل افرادی که از سازمان تامین اجتماعی مستمری دریافت می نمایند سه میلیون و 400 هزار نفر است گفت: از این تعداد حدود یک میلیون و 700 هزار نفر بازنشسته هستند. افرادی را داریم که از کارافتاده اند و حدود 130 هزار نفر هستند. بازماندگان بیمه شدگان متوفی نیز حدود یک میلیون و 500 هزار نفر هستند.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود: بازنشستگی کامل با 30 سال پرداخت حق بیمه اتفاق می افتد؛ زنان با داشتن 45 سال سن و مردان با داشتن 50 سال سن و با پرکردن 30 سال سابق خدمت می توانند درخواست بازنشستگی از خدمت بدهند. قانونگذار این پیش بینی را برای افرادی که از سن بالاتری برخوردار هستند نیز پیش بینی هایی را انجام داده تا از شرایط تخفیف یافته سابقه استفاده نمایند به این ترتیب که اگر مردان با 60 سال سن و زنان با 55 سال سن دارای حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند از مستمری کامل بهره مند می شوند و حقوقشان کمتر از حداقل حقوق مصوب نخواهد بود.

وی اضافه نمود: اگر افراد با این شرایط سنی، سابقه شان از این کمتر باشد و حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند از مستمری به نسبت سنوات پرداختی حق بیمه بهره مند خواهند شد.

محمودیان درباره سوابق بیمه ای گفت: افراد می توانند با مراجعه به سایت سازمان از سوابق بیمه ای و دستمزد خود به تفکیک هرماه آگاه شوند و آن را مورد آنالیز و کنترل قرار دهند تا در زمان بازنشستگی متوجه نشوند که برای بعضی ماه ها حق بیمه شان با مشکل روبرو شده است.

وی به فرمول محاسبه بازنشستگی اشاره نمود و گفت: مستمری بازنشستگی بر اساس میانگین دستمزد دوسال آخر خدمت فرد محاسبه می شود. این میانگین در میزان سابقه فرد ضرب شده و بر عدد 30 تقسیم می شود. عدد 30 همان سابقه کامل یعنی 30 سال خدمت است که اگر فرد 30 سال سباقه خدمت داشته باشد حقوق کامل را دریافت می نماید.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی با حضور در شبکه خبر در پاسخ به اینکه آیا هنوز افرادی در جامعه هستند که سال های دورتر بازنشسته شده باشند و حداقل حقوق هم دریافت ننمایند؟ اظهار کرد: اگر افراد با حداقل 20 سال سابقه بازنشسته شده باشند از حداقل حقوق، کمتر نخواهند گرفت. اما اگر با کمتر از 20 سال سابقه بازنشسته شده باشند، میزان حقوق دریافتی شان بر حسب سنوات بیمه پردازی شان محاسبه خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1211

به "شروع واریز مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع واریز مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید