افزایش آرای راست گرایان افراطی در انتخابات ، چندپارگی سیاسی آلمان

به گزارش تور بالی اندونزی، حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان پیروز شد در انتخابات دو ایالت بالاترین آرای خود از زمان تاسیس حزب کسب کند. پیامدهای افزایش محبوبیت راست گرایان چیست؟

افزایش آرای راست گرایان افراطی در انتخابات ، چندپارگی سیاسی آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

افزایش رای شهروندان آلمانی به این حزب در حالی است که حزب چپ آلمان، دی لینکه، با شکست سنگینی در انتخابات یکشنبه در ایالت زاکسن روبرو شد. دی لینکه تنها ده و یک دهم درصد آرا را به دست آورد و به نسبت انتخابات پیشین این ایالت حدود 8.8 دهم درصد آرا خود را از دست داد.

با وجود پیروزی حزب سنتی و محافظه کار دموکرات مسیحی، حزب متبوع آنگلا مرکل، در ایالت مهم زاکسن افزایش محبوبیت حزب آلترنانیو برای آلمان قابل توجه است. این حزب توانست در این ایالت در صندلی دوم قرار بگیرد. پیامدهای افزایش محبوبیت راست های افراطی در آلمان چه خواهد بود؟

  • سرانجام ائتلاف دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی در قدرت؟

هرچند روز یکشنبه دو حزب سنتی، دموکرات مسیحی ها و سوسیال دموکرات ها، به ترتیب در ایالت زاکسن و براندنبورگ پیروز به کسب صندلی اول شدند، اما دیگر نمی توان به ائتلاف مشهور این دو حزب، گروکو GroKo، برای انتخابات پیش رو دل بست چرا که راست های افراطی و دیگر احزاب مخالف ساختارهای قدرتمند سیاسی، اجازه این کار را نخواهند داد.

با وجود پیروزی در این دو ایالت، دو حزب اصلی صحنه سیاست آلمان در دهه های اخیر با کاهش چشمگیر آره روبرو شدند. سوسیال دموکرات ها در انتخابات ایالت زاکسن تنها 7.7 درصد آرا را بدست آوردند. این عدد پایین ترین آرایی است که این حزب از زمان تاسیس، 130 سال پیش، در انتخابات ایالتی بدست می آورد. مارتین دلیگ ، نامزد اصلی حزب سوسیال دموکرات در ایالت زاکسن به تور بالی اندونزی گفت: ممکن است بدترین نتیجه را رقم زده باشیم اما جالبترین حزب در این منطقه هستیم. با وجود شوخی نامزد اصلی حزب سوسیال دموکرات، کمتر کسی از اعضای دولت به این شکست تاریخی می خندد.

  • حزب آلترناتیو برای آلمان، نشان داد که از همواره برای کسب به قدرت نزدیک تر است

در حال حاضر تمام احزابی که در مجلس فدرال آلمان حضور دارند از ائتلاف با این حزب پوپولیستی، آلترناتیو برای آلمان، امتناع می نمایند. سوال اینجاست اگر این حزب هم چنان به نتیجه های مانند روز یکشنبه ادامه دهد، تا چه زمانی این امتناع و بی محلی احزاب دیگر ادامه پیداخواهد نمود.

حزب آلترناتیو برای آلمان در دو ایالت زاکسن و براندنبورگ در مجموع یک چهارم آرا را بدست آورده است و این آرا ترکیب احزاب ائتلافی را پیچیده می نماید.

به عنوان مثال، در ایالت زاکسن، دموکرات مسیحی ها باید در ائتلاف با سوسیال دموکرات ها و سبزهای آلمان کنترل این ایالت را بطور کامل حفظ نمایند. در براندنبورگ، سبزها احتمالا به سوسیال دموکرات ها و حزب چپ، دی لینکه، برای ائتلاف بپیوندند.

این ائتلاف ها در حالی رخ می دهند که اختلافات ایدئولوژیکی شدیدی بین آنها وجود دارد.

مثلا در براندنبورگ، سبزها و حزب چپ آلمان کاملا نظرات متفاوتی درباره ادامه و یا سرانجام کار معادن زغال سنگ دارند. هم چنین امتناع احزاب دیگر برای ائتلاف با پوپولیست ها حس قربانی شدن این حزب را در آلمان تقویت می نماید و بی تردید یاری زیادی برای پیروزی این حزب در انتخابات پیش رو خواهد نمود.

همزمان بعضی از سیاستمداران محافظه کار و راست گرای آلمان سعی می نمایند تا سیاست های راست گرایان افراطی را پیاده نمایند. به عنوان مثال، میشائیل کرچمر، نامزد اصلی و رهبر پیروز انتخابات یکشنبه از حزب دموکرات مسیحی در ایالت زاکسن، بر خلاف تصمیم حزب متبوع خود، در طول تبلیغات انتخاباتی مخالفت خود با تحریم روسیه از سوی غرب را بارها تکرار کرد. او حتی برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به سن پترزبورگ سفر کرد. رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان نزدیک ترین متحد دولت روسیه در آلمان هستند و به این ترتیب می توان گفت دست کم می توانیم شاهد ائتلاف دموکرات مسیحی ها با پوپولیست های آلمان در بعضی از ایالات باشیم.

  • آلمان هم چنان سرزمینی دوپاره است

این موضوع را انتخابات اخیر به درستی نشان می دهد. سی سال پس از اتحاد دو آلمان، به نظرمی رسد که دو بخش شرقی و غربی این کشور کاملا بعضی از جهت گیری های پیش از اتحاد را حفظ نموده اند. یکی از دلایل مهم آن بی شک، بیکاری و عدم رشد مالی در بخش شرقی آلمان به نسبت قسمت غربی آن است.

در سه دهه اخیر بیش از 3.5 میلیون جوان آلمانی از شرق به غرب کشور مهاجرت نموده اند. اغلب مهاجرت ها در روستاها و شهرهای کوچک در شرق آلمان روی داده است. جایی که آلترناتیو برای آلمان در انتخابات اخیر بیشترین رای را ثبت نموده است.

همزمان ترس و واهمه از هجوم پناهجویان غیرقانونی که از سال 2015 افزایش یافته، مهم ترین بهانه را بدست رهبران پوپولیست ها برای جمع کردن رای داده است. نتیجه آرا کاملا این موضوع را ثابت می نماید. حزب راست گرایان افراطی در تمامی انتخابات اخیر ایالتی در غرب آلمان نتوانسته بیش از 10 درصد آرا کسب کند در حالی که این عدد در ایالت زاکسن از 28 درصد تجاوز می نماید.

  • عدم پیروزی گسترده سبزها با وجود پیش بینی ها

حزب سبزها، حامیان محیط زیست، که معمولا در انتخابات یک دهه اخیر آلمان نتایج درخشانی کسب نموده اند، پیروز نشدند در انتخابات ایالتی اخیر در شرق کشور بدرخشند.

نتایج کسب شده توسط سبزها در دو ایالت کمتر از پیش بینی ها بود. نظرسنجی ها نشان می داد که سبزها در ایالت براندنبورگ 14 درصد و در زاکسن 10 درصد آرا را از آن خود نمایند اما نهایتا این حزب به ترتیب به 10.8 و 8.6 درصد آرا در دو ایالت دست یافت. به این ترتیب برخلاف تصورات و نظر بعضی کارشناسان بعید است به این زودی موج سبز در شرق آلمان تبدیل به یک سونامی گردد.

  • سرانجام سیاست دوقطبی در آلمان

شرق و غرب آلمان شاید تنها در یک نقطه با هم اشتراک دارند: شکست و چندپارگی ساختارهای سنتی قدرت و سیاست در این کشور.

رهبران آلمان پس از جنگ دوم جهانی تصمیم دریافتد تنها اجازه ورود احزابی که بیش از 5 درصد آرا را کسب می نمایند را به مجلس فدرال بدهند. آنها قصد داشتند با این کار جلوی تعدد ده ها حزب در مجلس کشور را بگیرند تا مسائل پیش از به قدرت رسیدن نازی ها و فجایع ناشی از آن تکرار نگردد. به همین دلیل هم در بخش اعظم تاریخ آلمان پس از جنگ می بینیم که قدرت مجلسی در اختیار دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی قرارداشت. اما به قدرت رسیدن احزابی چون آلترناتیو برای آلمان باعث شده است تا بازی انتقال قدرت و ائتلاف بین سوسیال دموکرات ها و دموکرات مسیحیان به خطر بیفتد.

هر چند با قدرت دریافت حزب آلترناتیو برای آلمان در چشم انداز سیاسی این کشور، به نظر نمی رسد در آینده ای نزدیک دموکراسی در این کشور به خطر بیفتد اما نتایج انتخابات روز یکشنبه یک پیامد مهم دارد ساختارهای سیاسی این کشور در حال چندپاره شدن است.

خبرگزاری دولتی آلمان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 398

به "افزایش آرای راست گرایان افراطی در انتخابات ، چندپارگی سیاسی آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آرای راست گرایان افراطی در انتخابات ، چندپارگی سیاسی آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید