افشای اسناد محرمانه پنتاگون درباره مسمومیت نظامیان آمریکایی در ازبکستان

به گزارش تور بالی اندونزی، قانونگذارانی از جانب دو حزب اصلی آمریکا مجموعه ای از اسناد از حالت طبقه بندی خارج شده وزارت امور خارجه این کشور را منتشر کردند که نشان می دهد سربازان آمریکایی که بعد از حملات 11 سپتامبر 2001 در یک پایگاه نظامی در ازبکستان مستقر بودند احتمالا در معرض خطر مسمومیت و دیگر خطرات مربوط به سلامتشان قرار گرفته اند.

افشای اسناد محرمانه پنتاگون درباره مسمومیت نظامیان آمریکایی در ازبکستان

به گزارش تور بالی اندونزی به نقل از سی ان ان، پایگاهی که در این اسناد از آن یاد شده پایگاه هوایی کارشی - خان آباد واقع در جنوب ازبکستان است؛ پایگاهی که در اصل یک تاسیسات نظامی مربوط به شوروی سابق بوده و اغلب از آن با نام پایگاه K2 یاد شده است.

این پایگاه در زمان جنگ آمریکا علیه القاعده و طالبان در افغانستان نقش لجستیکی مهمی را برای ارتش آمریکا ایفا کرد. از 2001 تا 2005 هزاران سرباز آمریکایی در آنجا مستقر شدند تا اینکه اسلام کریموف رئیس جمهور سابق ازبکستان بعد از انتقادهای آمریکا از سرکوب اعتراضات در کشورش و همچنین سوابق حقوق بشری آن پرسنل آمریکایی را از کشور خود اخراج کرد.

اسناد مذکور از سوی کمیته فرعی امنیت ملی وابسته به کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا انتشار یافته که شامل نتایج مطالعات درباره خطرات زیست محیطی در سال های 2001، 2002 و 2004 و همچنین ارزیابی خطرات مربوط به سلامت بوده است که از سوی وزارت دفاع آمریکا در این پایگاه انجام دریافتد.

یکی از مطالعات مربوط به سال 2001 بیان کرد: خاک اطراف پایگاه به سوخت جت آلوده بوده که تنفس بخارات برآمده از خاک های آلوده به این سوخت می تواند مسائل سلامتی زیانبار را برای پرسنل به همراه داشته باشد.

این مطالعه توصیه کرد که هر گونه حفاری در خاک های آلوده به سوخت جت ممنوع گردد. همچنین یک ارزیابی سلامتی صورت گرفته از سوی ارتش آمریکا در سال 2004 معین کرد که اگرچه کمتر از 10 درصد از پرسنل این پایگاه تجربه قرار دریافت در معرض تشعشعات را در این پایگاه داشته اند پتانسیل تماس روزانه با تشعشعات برای بالغ بر 100 درصد واحدهای ماموریت یافته وجود داشته است.

بر طبق اسناد وزارت دفاع آمریکا چند سال قبل از استقرار سربازان آمریکایی در آمریکا موشک های زمان شوروی در آنجا نابود شده بودند. در این اسناد تصریح شد: این واقعه بعضی نواحی خاک سطحی را آلوده به تشعشعات رادیواکتیوی سطح پایین ناشی از اورانیوم ضعیف شده و آزبست نموده است. هر چند که کوشش هایی برای از دسترس خارج کردن نواحی آلوده صورت گرفت.

استفن لینک، رئیس کمیته فرعی مذکور در بیانیه ای به همراه اسناد منتشر شده گفت: مردان و زنانی که در پایگاه هوایی کارشی خان آباد در جنوب ازبکستان مستقر شدند جزو اولین نیروهای اعزامی به منطقه بعد از حملات 11 سپتامبر 2001 بودند. کمیته فرعی ما امروز این اسناد را منتشر می نماید تا به کهنه سربازان مستقر در پایگاه K2 و نظامیان دیگر یاری کند بفهمند به هنگام خدمت در آنجا در معرض چه چیزی ممکن است قرار گرفته باشند و همچنین به آنها یاری گردد تا تصمیماتی آگاهانه درباره مراقبت های سلامتی بگیرند.

مارگ گرین، جمهوری خواه ارشد کمیته فرعی مذکور نیز گفت: این اسناد از طبق بندی خارج شده حجم فزاینده ای از اسناد و مدارک هستند مبنی بر اینکه نظامیان استقرار یافته کشور ما در پایگاه هوایی K2 در ازبکستان در معرض مواد شیمیایی بسیار سمی و مواد رادیواکتیو قرار گرفته اند و نرخ سرطان در کهنه سربازان پایگاه K2 پنج برابر بیشتر از همتایانی بوده که در جاهای دیگر خدمت کردند و بسیاری از آنها به رغم ارتباط مستقیم بیماری خود با خدمت نظامی خود واجد مزایای مربوط به سلامت نیستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1257

به "افشای اسناد محرمانه پنتاگون درباره مسمومیت نظامیان آمریکایی در ازبکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسناد محرمانه پنتاگون درباره مسمومیت نظامیان آمریکایی در ازبکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید