ایتالیا فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد

به گزارش تور بالی اندونزی، لویجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا روز جمعه اظهار داشت: کشورش فروش هزاران فروند موشک به عربستان و امارات را در التزام رم به صلح در یمن و حمایت از حقوق بشر متوقف کرده است.

ایتالیا فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد

به نقل از رادیو بین المللی مونت کارلو، دی مایو تاکید کرد: این گام را ضروری می دانیم زیرا پیام آشکار صلح از سوی کشور ماست. برای ما حقوق بشر ضرورتی است که اهمال در آن جایز نیست.

شبکه ایتالیایی صلح و خلع سلاح نیز گفت تصمیم رم شامل توقف عملیات فروش حدود 12 هزار و 700 فروند موشک به عربستان سعودی است.

این موشک های متوقف شده بخشی از قراردادی بزرگ تر شامل فروش 20 هزار موشک به قیمت بیش از 400 میلیون یورو (485 میلیون دلار) است که در سال 2016 در دولت چپ میانه رو ماتیو رنتیسی منعقد شد.

رنتیسی که با خروج حزبش (ایتالیا فیفا) از ائتلاف حاکم باعث فروپاشی دولت ایتالیا شد بعد از سفر به عربستان سعودی و اظهاراتش در این باره تحت نقدها شدیدی قرار گرفت. او به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفته بود که پادشاهی عربستان شاهد دوران خیزش جدیدی است.

رژیم سعودی و ائتلاف تحت فرمان آن به ویژه امارات، متهم به کشتار مردم یمن به ویژه کودک کشی گسترده در این کشور هستند و بارها با اعمال نفوذ در نهادهای حقوق بشری مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل، مانع از درج نام عربستان در فهرست کودک کشان بین المللی شده اند.

در همین حال، قرار دریافت انصارالله یمن در فهرست گروه های تروریستی از سوی دولت سابق آمریکا (دونالد ترامپ) با واکنش گروه های حقوق بشری جهان روبرو شده است. صرفنظر از سیاسی کاری دولت های آمریکا، عربستان و امارات در چنین اعلامی، نهادهای حقوق بشری می گویند قرار دریافت انصارالله یمن در فهرست تروریستی، مانع از کمک های بشردوستانه به مردم یمن خواهد شد. نهادهای حقوق بشری می گویند دستکم 80 درصد مردم یمن، تحت تاثیرشدید از تجاوز ائتلاف سعودی و ویرانی های گسترده جنگ، نیاز به کمک فوری دارند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1602

به "ایتالیا فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیا فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید