باسیل: همه طیف ها باید شریک و حامی تشکیل دولت لبنان باشند

به گزارش تور بالی اندونزی، جبران باسیل وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان بر ضرورت مشارکت همه طیف های لبنانی در تشکیل کابینه لبنان و حذف نشدن هیچ گروهی به نفع گروهی دیگر تاکید نمود.

باسیل: همه طیف ها باید شریک و حامی تشکیل دولت لبنان باشند

به گزارش گروه بین الملل تور بالی اندونزی، همزمان با ادامه رایزنی های حسان دیاب که مأمور تشکیل کابینه لبنان شده، جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور گفت همه طرف ها و جناح های سیاسی لبنان باید از این فرآیند حمایت نمایند.

وی که رهبری جریان سیاسی التیار الوطنی الحرّ (جریان ملی آزاد) و رئیس فراکسیون لبنان القوی را بر عهده دارد، پس از ملاقات نمایندگان این فراکسیون با دیاب، گفت: ما هیچ دستور و خواسته ای به دیاب ندادیم. تنها چیزی که از او می خواهیم فراهم کردن شرایط پیروزی و کارآمدی دولت است.

به نوشته وبگاه خبری النشره، باسیل گفت: این دیاب است که تصمیم می گیرد ما چگونه از او در دولت حمایت کنیم. فرقی نمی کند با مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم خود به وسیله مشارکت در انتخاب افرادی که ویژگی های لازم را دارند از دولت حمایت کنیم یا اینکه اصلا در دولت حضوری نداشته و از آن هم حمایتی نکنیم که در این صورت ما معتقدیم، تشکیل دولت پیروز نخواهد بود.

وزیر خارجه لبنان گفت: هدف ما بیش تر از اینکه مشارکت در دولت باشند حمایت از حضور وزرایی غیر سیاسی و پاکدست و متخصص و با کفایت است. باید در سیاست های مالی و مالی لبنان تغییر حاصل گردد.

باسیل با تاکید بر اینکه فاکتورهای پیروزیت دولت، در اولویت است، گفت: همه ما می دانیم که باید اصلاح و تغییر ایجاد گردد و اینکه یک اقتصاد مولد و غیر رانتی وجود داشته باشد، یک مبارزه جدی علیه فساد انجام گردد. جلوی هدر رفت بیت المال در نهادها گرفته گردد. موضوع فقر هم نیاز به توجه ویژه دارد، علاوه بر اینکه پفراینده آوارگان سوری اهمیت دارد.

وی توضیح داد: این دولت حزب الله نیست و متعلق به همه لبنانی هاست. علیه احدی نخواهد بود و ما با حذف احدی از آن مخالفیم. همان گونه که با حذف شدن خودمان از سوی احدی مخالفیم. ما می خواهیم دولت نماینده جنبش اعتراضی مردم باشد. ما آماده ایم بخشی از سهم خود و نه همه آن را به معترضان بدهیم. این مهم است و امیدواریم که همه به هر شیوه ای به وسیله مشارکت یا حمایت، در دولت حضور داشته باشند.

اسعد حردان رئیس شورای عالی حزب السوری القومی الإجتماعی از احزاب هشت مارسی لبنان هم گفت: ما از حضور وزیران تکنوکرات در دولت حمایت می کنیم، اما مسئله مهم تر برای ما معیارهای مبتنی بر قانون اساسی برای تشکیل دولت است.

وی پس از ملاقات با دیاب گفت: ما از اعتمادسازی مجدد حکومت و هر آنچه موجب وحدت لبنانی ها می گردد، حمایت می کنیم.

محمد رعد عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت هم پس از ملاقات با دیاب گفت که با او درباره فاکتورهای پیروزیت فرایند تشکیل کابینه گفت وگو نموده است.

وی تأکید کرد: همه ما با چالش پیروزیت روبرو هستیم و دشمن اجازه نداد ما را سرزنش کند یا وحدت ما را از بین ببرد ما به دولت نیاز داریم که دشمن را از تعرض به حاکمیت و شرافت ملی منع کند. دولت باید خواسته های لبنانی ها را پاسخ داده و امنیت و ثبات را فراهم کند.

رعد توضیح داد: دولت به اندازه ای که وقت بگذارد و به پیروزیت یاری کند، نماینده طیف وسیع تری خواهد بود. هیچ کسی در ذهن خود نمی خواهد دولت آینده دولتی از یک طیف واحد و دولتی رو در روی ملت باشد. باید خواسته های لبنانی ها را پاسخ دهد و امنیت و ثبات را تامین کند.

این در حالی است که بولا یعقوبیان پس از ملاقات با حسان دیاب گفت که از او شنیده است بر تشکیل دولت آینده با وزرایی کاملا مستقل اصرار داد و ساختار تکنوسیاسی اصلا مورد قبول او نیست.

وی اضافه نمود: اگر احزاب بر ساختار تکنوسیاسی اصرار داشته باشند او از تشکیل کابینه معذور خواهد بود.

به گفته این عضو مجلس لبنان دیاب می خواهد دولت کوچکی مرکب از 18 وزیر مستقل از احزاب حاکمیتی تشکیل دهد و معلوم نیست که آیا در این کار پیروز خواهد بود یا خیر.

حسان دیاب سه روز پیش بعد از رایزنی های رئیس جمهور لبنان با نمایندگان مجلس این کشور، با 69 رأی از مجموع 128 رأی مأمور تشکیل کابینه شد.

دیاب تاکید نموده است که اجازه نخواهد داد اوضاع لبنان به قبل از 17 اکتبر (25 مهر؛ شروع اعتراض ها در لبنان) برگردد و ساختن آینده جز با همراهی با مطالبات مردم این کشور میسر نیست.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 761

به "باسیل: همه طیف ها باید شریک و حامی تشکیل دولت لبنان باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باسیل: همه طیف ها باید شریک و حامی تشکیل دولت لبنان باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید