بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات فراوان به بخش های مختلف اقتصادی

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاراناقتصادی - تسهیلات پرداختی بانک ها طی شش ماهه ابتدای سال 1399 به بخش های اقتصادی مبلغ 6967.2 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 3145.8 هزار میلیارد ریال (معادل 82.3 درصد) افزایش داشته است.

بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات فراوان به بخش های مختلف اقتصادی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، جدول 1 بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های مالی طی شش ماهه ابتدای سال 1399 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های مالی طی این مدت مبلغ 4226 هزار میلیارد ریال معادل 60.7 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 2114.3 هزار میلیارد ریال معادل 100.1 درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی شش ماه نخست سال جاری معادل 1613.4 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های مالی (مبلغ 4226 هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از 2128.4 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 75.8 درصد آن (مبلغ 1613.4هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم راستا جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت دریافت پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به راستا صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های مالی (ایجادی) توجه ویژه ای شود.

  • جدول (1) تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش های مالی و هدف از دریافت طی 6 ماهه ابتدای سال 1399 16 KB -
منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1413

به "بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات فراوان به بخش های مختلف اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات فراوان به بخش های مختلف اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید