فراوری واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران با نام تجاری پاستوکووَک

به گزارش تور بالی اندونزی، مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز 3 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا، گفت: واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا با نام تجاری پاستوکووَک در انستیتو پاستور ایران فراوری و عرضه خواهد شد.

فراوری واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران با نام تجاری پاستوکووَک

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر احسان مصطفوی - مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز 3 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا درباره آخرین خبر ها از کارآزمایی بالینی این واکسن، گفت: این طرح از ششم اردیبهشت ماه در شهر اصفهان شروع شد و در 8 شهر کشور داوطلبین وارد مطالعه شدند. تزریق اول واکسن خوشبختانه روی 24 هزار نفر به انتها رسیده است و تزریق دوم هم تا روز یکشنبه (16 خرداد ماه) در 5 شهر اصفهان، زنجان، همدان، بندرعباس و کرمان شروع شده است و ان شالله تا چهارشنبه این هفته، سه شهر دیگر هم تزریق دوم را شروع خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تا به امروز یک سوم از جمعیت هدف یعنی حدود 8000 نفر واکسن دوم خود را دریافت نموده اند. فاز یک و دو مطالعات بالینی این واکسن در کشور کوبا بر جمعیتی حدود 1000 نفر صورت گرفته است و فاز سوم آن در ایران روی 24 هزار نفر و در کوبا بر 44 هزار نفر دنبال می گردد.

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: این کاندید واکسن یک پروتئین نوترکیب و حاوی بخش RBD از ژن اسپایک ویروس عامل کووید-19 است. جهت حفظ پایداری این پروتئین، ماده موثره واکسن با ترکیب استاندارد واکسن کزاز، کنژوگه شده است. این واکسن در 2 دوز و به فاصله 28 روز از یکدیگر استفاده می گردد. خوشبختانه چه در تزریق اول و چه در تزریق دوم تا به امروز عوارض جانبی گزارش شده خفیف بوده و این واکسن تا به امروز بی خطر به نظر می رسد.

وی در ادامه تاکید نمود: هدف گذاری ما این است که دو هفته بعد از تزریق دوم، مطالعه اثربخشی واکسن را شروع کنیم و پیش بینی می گردد داوطلبین در یک بازه زمانی 3 ماهه بعد از تزریق دوم در شهر هایی که دو دُز تزریق واکسن را دارند و در یک بازه زمانی 5 ماهه در شهر هایی که 3 دُز تزریق واکسن را دارند (تزریق یک دُز اضافه یادآور) مورد پیگیری برای گزارش نهایی آنالیز اثربخشی قرار گیرند و در این بازه زمانی هم گزارش میانی آنالیز اثربخشی انجام گردد.

مصطفوی در انتها اظهار کرد: فراوری این واکسن به طور موازی با انجام کارآزمایی بالینی فاز 3 در انستیتو پاستور ایران شروع شده است تا پس از تعیین شدن اثربخشی واکسن و کسب مجوز های لازم بتواند وارد برنامه واکسیناسیون عمومی کشور گردد. ان شاالله پس از تایید، واکسن با نام تجاری پاستوکووَک وارد بازار خواهد شد. ظرفیت فراوری هدف گذاری شده ماهیانه حدود یک میلیون دُز است و برنامه ریزی شده است تا از ابتدای پاییز با توسعه زیرساخت های فراوری، ظرفیت فراوری به 3 میلیون دُز در ماه برسد و امیدواریم این واکسن در کنار سایر واکسن ها قسمتی از احتیاج کشور را رفع کند و انستیتو پاستور ایران بتواند در کنار سایر اقدامات تشخیصی و کنترلی کووید19 که تا به امروز انجام داده است، این واکسن را هم سریع تر در دسترس عموم مردم قرار دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1901

به "فراوری واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران با نام تجاری پاستوکووَک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران با نام تجاری پاستوکووَک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید