خبرنگاران شمارش آهوان زنجان، ناتمام ماند

به گزارش تور بالی اندونزی، زنجان - خبرنگاران - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: کار سرشماری جمعیت آهوان دشت سهرین و منطقه فیله خاصه زنجان ناتمام ماند.

خبرنگاران شمارش آهوان زنجان، ناتمام ماند

پرویز رستمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران افزود: سرشماری آهوان از 25 آبان ماه جاری به مدت 2 روز و با حضور 20 نفر از کارشناسان و محیط بانان این اداره کل در دشت سهرین (بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد) و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه، آغاز شد اما حرکت آهوان در دشت سهرین زنجان مانع از سرشماری دقیق و کامل شد.

وی با بیان اینکه کار سرشماری آهوان زنجان به زمان دیگری موکول شد، گفت: در سرشماری اولیه چندین قلاده گرگ، روباه و برخی گونه های جانوری نیز مشاهده و مورد سرشماری قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگاران، دشت سهرین جزو منطقه حفاظت شده سرخ آباد و تنها زیستگاه آهو در شمالغرب کشور است و زیستگاه بکر و مناسبی برای این گونه جانوری زیبا و شاخص محسوب می شود که پارسال (98) یک هزار و 400 راس آهو در این مناطق سرشماری و انواع پستانداران ازجمله 10 قلاده گرگ و 20 قلاده روباه نیز مشاهده شدند.

در این زیستگاه بکر جانورانی چون آهو، پلنگ، گراز، خرس قهوه ای، سمور سنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم، اسبله و غیره، زیست می کنند.

منطقه شکار ممنوع فیله خاصه نیز از سال 86 جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن 110 هزار و 532 هکتار است و گونه های جانوری ازجمله آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، آبزی و کنار آبزیی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.

براساس سرشماری سال 92 قریب یک هزار و 500 راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کردند که در سال 93 با کاهش 14 درصدی روبرو شد، در سال 94 با کاهش 10 درصدی به یک هزار و 246 راس رسید و سال 95 نیز یک هزارو 82 راس در این مناطق سرشماری شد.

طی سال های 96، 97 و 98 نیز به ترتیب تعداد یک هزارو 105 راس، یک هزارو 277 راس و یک هزارو 400 راس آهو از سوی محیط بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این 2 منطقه مشاهده و سرشماری شدند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1475

به "خبرنگاران شمارش آهوان زنجان، ناتمام ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شمارش آهوان زنجان، ناتمام ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید