خبرنگاران نیمی از جمعیت پاکستان از خطرات ویروس کرونا بی خبرند

به گزارش تور بالی اندونزی، اسلام آباد - خبرنگاران - نتایج نظرسنجی محققان یک دانشگاه معتبر در کراچی پاکستان نشان می دهد که نیمی از جمعیت این کشور نسبت به خطرات ویروس کرونا بی خبرند و تنها بیماران دیابتی، آسم و افراد سیگاری را در برابر این ویروس آسیب پذیر می دانند.

خبرنگاران نیمی از جمعیت پاکستان از خطرات ویروس کرونا بی خبرند

رسانه های پاکستانی روز یکشنبه گزارش دادند: نتایج نظرسنجی و تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آقاخان در شهر کراچی نشان می دهد که نیمی از جمعیت شهرنشین و ساکنان مناطق روستایی پاکستان از خطرات ویروس کرونا آگاهی لازم را ندارند.

محققان پاکستانی برای آنالیز میزان اطلاعات عمومی درخصوص علائم ویروس کووید-19، نحوه انتقال از فرد به فرد دیگر و چگونگی مراقبت در برابر این بیماری از 738 نفر از ساکنان مناطق شهری و روستایی نظرسنجی نموده و به این نتیجه رسیدند که تنها نیمی از این جمعیت بیماران دیابتی، آسم، افراد سیگاری و مبتلا به بیماری عروق را افراد آسیب پذیر در برابر کرونا می دانند.

در این گزارش آمده است: 90 درصد شرکت نمایندگان در این نظرسنجی معتقدند سالمندان بیشتر با خطر ابتلا به ویروس کرونا روبرو هستند و نصف دیگر نیز از تهدید کرونا برای بیماران دیابتی، آسم و افراد سیگاری بی خبر بودند.

دکتر ظفر فاطمی استاد بخش علوم سلامت جامعه در دانشگاه آقاخان شهر کراچی در این خصوص گفت: دسترسی به اطلاعات مستند و موثر درخصوص ویروس کرونا اولین گام موثر برای در امان ماندن از این بیماری و مراقبت همزمان از دیگران محسوب می گردد و این موضوع بیشتر برای قشر آسیب پذیر در برابر کرونا بسیار حیاتی تلقی می گردد.

وی بی اطلاعی مردم در پاکستان نسبت به پیامدهای خطرناک ویروس کرونا را باعث نگرانی عمیق دانست و گفت: نظرسنجی این دانشگاه نشان می دهد که از 10 نفر از ساکنان مناطق روستایی تنها یک نفر معتقد بود که حضور در معابر و اماکن شلوغ باعث شیوع کرونا و یا آلودگی دیگران به این بیماری می گردد.

پژوهشگران پاکستانی به این نتیجه رسیدند که مردم آگاهی لازم از عواقب کرونا را ندارند درحالی که بیشتر پاسخ دهندگان تب، سرفه و مشکل تنفسی را از علائم شاخص ابتلا به ویروس کرونا دانستند و کم تر از یک درصد از این افراد نیز کوفتگی بدن را یکی از علائم کرونا می دانند.

براساس این نظرسنجی، از هر 4 نفر تنها یک نفر از این موضوع باخبر بود که امکان ابتلا به ویروس کرونا در افراد حتی بدون شناسایی علائم یاد شده، وجود دارد.

درحالی که هنوز هیچ دارو و یا واکسنی برای دفع ویروس کرونا ساخته نشده است، نظرسنجی اخیر نشان می دهد که بیشتریت به درمان کرونا با داروهای موجود اعتقاد دارند. 83 درصد از روستاییان در پاکستان نیز درمان کرونا با داروهای مختلف را موثر می دانند و 60 درصد ساکنان شهری نیز مدعی بودند که داروهای مربوط به بیماری ذات الریه آنان را در برابر ویروس کرونا ایمن می نماید.

بیشتر پاسخ دهندگان در این نظرسنجی گفتند که پدیدار شدن علائم کرونا در افراد ممکن است تا 2 هفته طول بکشد و 64 درصد نیز معتقد بودند شخصی که با بیمار کرونایی در تماس بوده نیز باید خود را برای 14 روز قرنطینه کند.

محققان دانشگاه آقاخان به این نتیجه رسیدند که سطح آگاهی بخشی به مردم و اطلاع رسانی به موقع درباره ویروس همه گیر کرونا در پاکستان اجتناب ناپذیر است. براساس این گزارش، ساکنان شهرهای پاکستان به وسیله رسانه های الکترونیکی، روزنامه و شبکه های اجتماعی به اطلاعات لازم درباره کرونا دسترسی دارند درحالی که روستاییان تنها به شنیده ها از دیگران و سخنان نزدیکان خود اکتفا می نمایند.

خوشبینی پاکستانی ها نسبت به خاتمه یافتن کرونا

موسسه گالوپ نیز دو هفته پیش نتایج نظرسنجی خود در پاکستان را منتشر کرد که براساس آن، 3 نفر از هر چهار شهروند پاکستانی ویروس کرونا را تهدید بالقوه علیه خود می دانند درحالی که 74 درصد از پاکستانی ها نسبت به خاتمه این بیماری تا خردادماه امسال (ژوئن) خوشبین هستند.

ستاد عملیات و مدیریت مشاخصه با کرونا در پاکستان امروز شمار مبتلایان به کرونا را 7 هزار و 993 نفر اظهار داشت و اضافه کرد: 1868 بیمار بهبود یافته و 158 نفر نیز تا به امروز بر اثر این ویروس جان باختند.

افزایش شمار مبتلایان به کووید-19 در پاکستان همچنان سرعت جهشی دارد و مسؤولان هشدار دادند که اگر سطح تمهیدات بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی تشدید نگردد، مهار کرونا از کنترل خارج خواهد شد.

دولت پاکستان از ماه گذشته اعمال ممنوعیت تردد بین شهری و حضور در معابر را به اجرا گذاشت و هفته گذشته نیز طرح فاصله گذاری اجتماعی را برای سومین مرتبه تمدید کرد.

براساس نظرسنجی موسسه گالوپ، 68 درصد پاکستانی ها از اعمال طرح فاصله گذاری اجتماعی قویاً حمایت کردند. 23 درصد با تعطیلی شهرها مخالفند و 34 درصد زنان نیز مخالف طرح فاصله گذاری اجتماعی هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1090

به "خبرنگاران نیمی از جمعیت پاکستان از خطرات ویروس کرونا بی خبرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نیمی از جمعیت پاکستان از خطرات ویروس کرونا بی خبرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید