خسارت روزانه 5000 میلیاردی اصناف از محدودیت های کرونایی

به گزارش تور بالی اندونزی، دبیرکل اتاق اصناف از کاهش فروش روزانه 5000 میلیارد تومان اصناف در محدودیت های اخیر کرونایی اطلاع داد.

خسارت روزانه 5000 میلیاردی اصناف از محدودیت های کرونایی

به گزارش ایسنا، محمدباقر مجتبایی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: یک میلیون و 200 هزار واحد صنفی در گروه 1، یک میلیون و 800 هزار واحد در گروه 2 و حدود 30 هزار واحد در گروه 3 و 4 هستند؛ بنابراین اتاق اصناف پیشنهاد داده گروه 2 در شهر های قرمز مجاز به فعالیت باشند. اما این موضوع باید همزمان با قول اتحادیه های صنفی برای تشدید نظارت ها و هماهنگی با ستاد کرونا باشد.

وی همچنین از کاهش فروش 50 هزار میلیارد تومانی واحد های صنفی در دو هفته تعطیلات آذر ماه سال قبل اطلاع داد و گفت: در مدت یاد شده 893 هزار فقره چک اصناف به ارزش 23 هزار میلیارد تومان برگشت خورد. اگر بعد خانوار را 3.8 در نظر بگیریم بیش از سه میلیون نفر از این شرایط آسیب دیدند. بسیاری از این خسارت ها از سود نیست بلکه از هزینه های جاری مثل اجاره است. از طرف دیگر خیلی از واحد های صنفی نوپا هستند و پس اندازی ندارند، بنابراین در شرایط فعلی تحت فشار هستند.

مجتبایی با اشاره به نبود حمایت های دولتی در شرایط محدودیت، توضیح داد: سه مصوبه اخیر هم جزو کم ترین پیشنهادات اتاق اصناف بود. برای مثال همین فرصت برگشت نخوردن چک ها کافی نیست و باید حداقل 40 روز در نظر گرفته می شد. چراکه واحد صنفی بعد از 20 روز بسته بودن شرایط خوبی ندارد.

به گفته وی محاسبات نشان می دهد طی محدودیت های هفته های اخیر نیز اصناف روزانه 5 هزار میلیارد تومان کاهش فروش دارند. این در حالی است که شاغلان در بخش مشاغل کوچک و متوسط با خانواده هایشان حدود 35 میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شوند که باید در این شرایط اوضاع آن ها را درک کرد. این شرایط به کل اقتصاد مربوط است و حتی توان مردم برای دریافت خدمات درمانی کاهش پیدا می نماید.

دبیرکل اتاق اصناف همچنین خواستار انعطاف بیشتر در بحث تعطیلی مشاغل شد و گفت: پیشنهاد ما این است که با تلفیقی از واکسن زدن و حمایت و رعایت حداکثری پروتکل ها و مسئولیت پذیری و نظارت بیشتر، بخش عمده اصناف را از حکم کلی تعطیلی خارج کرد. نقش صنوف از شیوع ویروس کرونا کمتر از 15 درصد است و سهم حمل و نقل عمومی خیلی بیشتر است.

به گفته وی در فروردین ماه 560 هزار بازرسی اجرا شده و حدود 5300 واحد صنفی متخلف پلمب شدند.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران نیز در این برنامه نسبت به جهش ویروس هشدار داد و گفت که نباید احتمال جهش ویروس را نادیده گرفت و اگر این اتفاق بیفتد شرایط از آنچه وجود دارد سخت تر خواهد شد. پیشنهاد اصناف باید کارشناسی و در ستاد ملی مقابله با کرونا آنالیز و مصوب گردد. ضروری است اثرات مثبت و منفی این تصمیم مورد نظر قرار گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1770

به "خسارت روزانه 5000 میلیاردی اصناف از محدودیت های کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت روزانه 5000 میلیاردی اصناف از محدودیت های کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید