رابطه مسکن و بورس در سه دهه اخیر زیر ذره بین

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران : تورم بی سابقه توام با رکود در بازار مسکن خرداد (رشد ماهانه قیمت)، علاوه بر دو عامل قدیمی، یک علت جدید هم داشت.

رابطه مسکن و بورس در سه دهه اخیر زیر ذره بین

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش تور بالی اندونزی دسته ای از فروشنده ها طی هفته های اخیر بازدهی کوتاه مدت بورس را ملاک عمل معین قیمت پیشنهادی قرار داده اند که البته اگر چه این رفتار مورد پذیرش بخشی از خریداران سرمایه ای نهاده شد، اما مانع رشد معاملات مسکن شد. فاکتور بازدهی بورس در محاسبات فروشند ه های آپارتمان بدون توجه به فرایند بلندمدت در شرایطی است که رابطه 28 ساله بورس و مسکن، متوسط نرخ های رشد را معین می نماید.

با این حال ماه گذشته در شرایطی که بخش زیادی از تقاضای مصرفی- خانه اولی ها و متقاضیان تبدیل بهتر واحد مسکونی- در مقایسه با سال قبل، از بازار خارج شده بودند و حتی اشتهای سفته بازی ملکی به مراتب فروکش نموده بود، رکورد تاریخی بیشترین جهش ماهانه قیمت مسکن به ثبت می رسد.

رابطه 28 ساله مسکن و بورس (تغییرات بلندمدت) با معیار میزان افزایش قیمت و بازدهی اثبات می نماید: در هیچ یک از دوره های گذشته که این دو بازار با رونق معاملات، جهش قیمت یا صعود بازدهی همراه شدند، میزان رشد قیمت مسکن در تهران با رشد شاخص بورس در آن مقطع برابر نبوده و همیشه نرخ بازدهی بازار سرمایه با فاصله قابل توجهی، بیشتر از تورم مسکن بوده است. این فاصله، به خصوص در مقاطع رشد قیمت و صعود شاخص، بیشتر از دوره های زمانی بعد از آن، خودنمایی می نماید.

نتایج این آنالیز حاکی است: میانگین بازدهی سالانه بورس تهران طی سال های 72 تا 98 رقمی معادل 5/ 38 درصد بوده است. این نرخ میانگین با احتساب بازدهی به ثبت رسیده در بهار 99 به عدد 42 درصد می رسد.

اما میانگین رشد سالانه قیمت مسکن در تهران در همین فاصله زمانی (72 تا 98) برابر با 7/ 25 درصد بوده است. به این ترتیب با مقایسه میانگین بازدهی سالانه بورس و تورم میانگین سالانه مسکن معین می گردد شیب رشد قیمت مسکن حتما به اندازه رشد شاخص در بورس نیست.

شناسایی این رابطه به شکل جزئی تر با مقایسه نرخ رشد ها در سه دهه اخیر امکان پذیر است. در دهه 70 میانگین بازدهی بورس 7/ 33 درصد، در دهه 80 رقمی معادل 4/ 30 درصد و در دهه فعلی رقمی برابر با 52 درصد بوده است. در مقابل تورم میانگین سالانه مسکن در این سه دهه به ترتیب 1/ 24 درصد، 1/ 25 درصد و 8/ 27 درصد محاسبه شده است. در این مقایسه بیشتر شدن فاصله نرخ ها در طول سال های اخیر قابل ردیابی است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1151

به "رابطه مسکن و بورس در سه دهه اخیر زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه مسکن و بورس در سه دهه اخیر زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید