طرح مهم مدیریت بحران شهر تهران برای نجات 15 درصد جمعیت پایتخت در زلزله

به گزارش تور بالی اندونزی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران متولی طرحی برای ایمن سازی بافت فرسوده و نامقاوم پایتخت شد.

طرح مهم مدیریت بحران شهر تهران برای نجات 15 درصد جمعیت پایتخت در زلزله

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش تور بالی اندونزی به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دکتر رضا کرمی محمدی در خصوص طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های متداول شهر تهران گفت: یکی از نگرانی های جدی ما در هنگام زلزله احتمالی در تهران مربوط به بافت فرسوده و ساکنان است، چراکه این ساختمان ها چندین دهه قبل ساخته شده و از دستورالعمل های ایمنی پیروی نمی کند.

وی ادامه داد: بسیاری از ساختمان ها و بناهای واقع در بافت فرسوده حتی فاقد اسکلت بتنی هستند و همین امر سبب می گردد که با کوچکترین لرزه ای تمام ساختمان فرو بریزد. حتی در مواردی زلزله هم نبوده و ساختمان فرو ریخته است که آخرین مورد آن حدود دو هفته پیش در مرکز تهران رخ داد و یک ساختمان سه طبقه قدیمی ناگهان فرو ریخت.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه طبق برآوردهای اجرا شده حدود 3000 هکتار بافت فرسوده در شهر داریم، گفت: حدود 15 درصد از جمعیت شهر در این بافت ساکن هستند. اما متاسفانه در بعضی از مناطق شهری به خصوص مناطق مرکزی و جنوبی، درصد زیادی از ساکنان، ساکن بافت فرسوده هستند. به عنوان مثال در منطقه 11 تهران حدود 40 درصد از جمعیت ساکن بافت فرسوده هستند و منطقه 12 نیز شرایطی مشابه دارد.

کرمی محمدی ادامه داد: ضروری است که این ساختمان ها نوسازی شوند و به همین دلیل نیز شهرداری تهران تسهیلات خوبی برای این امر پیش بینی نموده است و حتی وام هایی نیز از سوی دستگاه های مربوطه به نوسازی بافت فرسوده تعلق می گیرد. اما متاسفانه در چند سال اخیر افزایش قیمت و هزینه ها در ساختمان سازی منجر شده تا بعضی از مالکان ساختمان های فرسوده توانایی نوسازی ملک خود را نداشته باشند، مخصوصا اینکه بیشتر ساختمان های دارای بافت فرسوده در مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران نهاده شده است.

وی با بیان اینکه به همین دلیل نیز طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های شهر تهران در دستور کار مدیریت بحران تهران و شهرداری تهران نهاده شد، گفت: در این طرح امکان بهسازی نسبی یا به عبارتی دیگر مقاوم سازی را فراهم کردیم. چراکه هزینه های آن به مراتب کمتر از نوسازی یک ساختمان است. بر این اساس، متقاضیان بهسازی واحدهای مسکونی می توانند به شهرداری تهران مراجعه نموده و درخواست مجوز بهسازی نمایند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: پس از ثبت درخواست، کارشناسان شهرداری اقدام به آنالیز ملک نموده و اگر شرایط آن به گونه ای باشد که امکان مقاوم سازی نسبی و بهسازی لرزه ای آن وجود داشته باشد، مجوز مربوطه را صادر خواهند کرد.

کرمی محمدی درباره املاکی که نتوانند تاییدیه برای دریافت مجوز را اخذ نمایند نیز گفت: این بناها حتما خیلی فرسوده و نامقاوم هستند و حتما باید نوسازی شوند. چون مقاوم سازی و بهسازی نیز باید در ساختمان هایی صورت بگیرد که شرایط آن را داشته باشد.

به گفته وی، سازمان مدیریت بحران به دنبال این است که بتوانیم یکسری تسهیلات را نیز برای این امر اختصاص دهیم که رایزنی هایی در این خصوص اجرا شده و امیدواریم با یاری شورای شهر و شهرداری تهران این امر محقق گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1278

به "طرح مهم مدیریت بحران شهر تهران برای نجات 15 درصد جمعیت پایتخت در زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مهم مدیریت بحران شهر تهران برای نجات 15 درصد جمعیت پایتخت در زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید