عراق، هشدار نماینده سابق درباره توطئه عظیم آمریکا، هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات نسنجیده

به گزارش تور بالی اندونزی، یک نماینده سابق ترکمان های عراق در مجلس این کشور اظهار داشت استقرار مجدد نیروهای پیشمرگه در سنجار و دیگر مناطق مورد اختلاف توطئه بزرگی است که در پس آن، سفارت آمریکا در بغداد واقع شده است و دستان عراقی آن را اجرا می نماید.

عراق، هشدار نماینده سابق درباره توطئه عظیم آمریکا، هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات نسنجیده

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اکرم ترزی در تبادل نظر با پایگاه خبری المعلومه گفت سفارت آمریکا در بغداد، توطئه بزرگی را برای استقرار نیروهای پیشمرگه و آسایش(نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق) در سنجار و دیگر مناطق مورد نزاع از مندلی تا تلعفر به پیش می برد.

وی اضافه کرد هدف آمریکا این است تا کردستان به جای پای آینده آمریکایی ها برای استقرار در آن تبدیل گردد، چرا که عرصه در دیگر مناطق عراق بر آنها تنگ شده و فراکسیونهای سیاسی عراق هم بر خروج آنها از عراق تاکید می نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

سابق مجلس عراق گفت واشنگتن به دنبال پاداش دادن به نمودهاست تا جا و مکانی برای آنها فراهم نموده و آنها را به وسیله توسعه مرزهای اداری در آغوش بگیرند. وی تاکید نمود هرگونه حضور نیروهای پیشمرگه و آسایش در خارج از مرزهای اقلیم، نقض آشکار قانون اساسی است، حتی اگر دولت فدرال با آن موافقت کند.

توافق سنجار حاصل فشارهای آمریکایی

محمد البلداوی از نمایندگان ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری هم امروز یکشنبه تاکید نمود توافقنامه ای که دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با اقلیم کردستان درباره شهر سنجار تحت شارهای آمریکایی و اقلیم صورت گرفت. وی خاطر نشان کرد همه طیفهای منطقه سنجار اعم از ایزدی ها، شُبُک، اعراب و دیگران باید برای دستیابی به فرمول راه حلی که مورد رضایت همه طرفها باشد، مشارکت نمایند.

البلداوی که با پایگاه خبری المعلومه تبادل نظر می کرد، گفت توافقی که درباره مشکل سنجار به دست آمده، بدون مشارکت طیفهای ساکن در این شهر اعم از ایزدی ها، شبک، اعراب و دیگران ساکنان منطقه برای معین اصولی صورت گرفت که تضمین نماینده حقوق تمام طرفها به ویژه ایزدی ها باشد که در معرض وحشیانه ترین جنایات قرار داشتند.

وی اضافه کرد این توافق با توجه به مفاد آن به نظر می رسد در نتیجه فشارهای آمریکایی و نمودها برای تحقق منافعشان بر اساس ماده 140 و با هدف حمایت از حضور آمریکایی ها به وسیله اخراج حشد شعبی به دست آمده است، حشد شعبی که نقش بسزایی در آزادسازی سنجار داشت و ایزدی ها هم حشد شعبی را سپری برای محافظت از خود می دانند.

نماینده مجلس عراق گفت تلاشهای پلاسخارت نماینده سازمان ملل یک ماموریت آمریکایی و نه ماموریت سازمان ملل است، در حالی که شایسته بود نماینده دبیرکل سازمان ملل تمام طرفها را برای شنیدن مطالبات واقعی شان دور هم جمع کند.

هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات شتاب زده و نسنجیده

خبر دیگر اینکه یک عضو ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر به نخست وزیر عراق درباره سوق دادن این کشور به مسائلی که پیامدهای آن نامعلوم است، در پی توافق سنجار هشدار داد.

جواد الموسوی عضو ائتلاف سائرون در بیانیه ای اظهار داشت مصطفی الکاظمی نخست وزیر بار دیگر تصمیمات شتابزده و نسنجیده ای را اتخاذ کرد که آخرین آن توافق سنجار است که ممکن است کشور را به سمت اموری سوق دهد که پیامدهایش نامعلوم خواهد بود و الکاظمی مسئولیت آن را برعهده دارد، زیرا این توافقنامه مبهم را بدون رجوع به مجلس یا نمایندگان عرب سنجار در مجلس که کاملا با این توافقنامه مخالف هستند، امضا نموده است.

الموسوی اضافه کرد این اقدام(توافق سنجار) اوضاع را در این شهری که اغلب شهروندانش قبلا در نتیجه ورود گروه تروریستی داعش آواره شدند، بحرانی تر خواهد نمود، شایسته بود که الکاظمی به دنبال راه حلی باشد که رضایت همه طرفها را به دست آورد و آوارگان را به مناطق سکونت خود بازگرداندند و اینکه توافق را منحصر به خود و نمودها نکند، زیرا سنجار بسیاری از قومیتها و پیروان ادیان را که حق انتخاب سرنوشت دارند در خود جای داده است.

عضو جریان صدر خاطر نشان کرد کنترل سرزمین باید فقط به ارتش عراق منحصر گردد نه دیگران تا این شهر از جبهه بندی قومیتی و طایفه ای دور گردد. وی از مفاد این توافقنامه مبهم ابراز شگفتی کرد، توافقنامه ای که به نمایندگان مجلس ارائه نشد تا در جریان محتوای آن قرار گیرند و همین مسئله نگرانی نمایندگان را درباره پیامدهای این توافقنامه به دنبال داشته است که چه بسا توجیهی برای مسائل دیگری باشد که مختص مناطق مورد اختلاف است.

دولت مرکزی عراق اظهار داشت که با دولت اقلیم کردستان در مورد عادی سازی اوضاع منطقه سنجار به اتفاق نظر رسیده است که بر اساس آن اعلام شد که بغداد و اربیل در یک همکاری مشترک مسئولیت اداره پرونده امنیتی سنجار را بر عهده خواهند داشت. موصل، مرکز استان نینوا نیز عهده دار خدمات رسانی به سنجار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1394

به "عراق، هشدار نماینده سابق درباره توطئه عظیم آمریکا، هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات نسنجیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، هشدار نماینده سابق درباره توطئه عظیم آمریکا، هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات نسنجیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید