فیفا، پرونده فساد اخلاقی را دوباره مورد آنالیز قرار می دهد

به گزارش تور بالی اندونزی، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با درخواست های زیادی برای محافظت از ورزشکاران زن پس از یک پرونده جنجالی دیگر در هائیتی رو به رو شده است، تا این مورد را دوباره مورد آنالیز قرار دهد.

فیفا، پرونده فساد اخلاقی را دوباره مورد آنالیز قرار می دهد

به گزارش ، به نقل از روزنانه تایمز، ایو ژان بارت رئیس فدراسیون فوتبال هائیتی، برای رسیدگی به اتهامات غیر اخلاقی بر ضد ورزشکاران زن در مرکز آموزش ملی این کشور، دادگاهی شد. این خبری بود که بار دیگر روی سیاه فوتبال را به مردم دنیا نشان داد.

یک سال پس از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان به اتهام فساد اخلاقی، فیفا با یک پرونده جدی دیگر رو به رو شده است و می تواند این نهاد دنیای را که ادعای حمایت از ورزشکاران آسیب پذیر داشت، دچار مشکل کند.

فوتبالیست های زن از جمله بعضی که در تیم ملی هائیتی بازی نموده اند و اعضای خانواده آن ها، مقامات ارشد ورزش این کشور از جمله رئیس دیرینه فدراسیون را متهم نموده اند که بازیکنان را به داشتن رابطه غیر اخلاقی مجبور می نماید.

مقامات اجرای قانون کشور هائیتی در حال تحقیق بر روی این پرونده هستند. ایو ژان بارت (رئیس فدراسیون) این اتهامات را رد نموده است.

این اتفاقات ضربه ویژه ای به فیفا وارد خواهد نمود، نه تنها به این دلیل که پس از پرونده کشور افغانستان، تعهد داده بود از ورزشکاران زن آسیب پذیر حمایت کند، بلکه گفته می گردد این مسائل غیر اخلاقی در یک مرکز تمرینی رخ داده است.

کمیته اخلاق فیفا اکنون پرونده تحقیق درباره این ادعا را باز نموده است، درحالی که بازیکنان می گویند تهدید شده اند تا از گفته های خود کوتاه بیایند. ژان بارت (معروف به دادو) چهره ای قدرتمند در فوتبال کارائیب است و 2 دهه است که رئیس فدراسیون فوتبال هائیتی می باشد.

این زنان و خانواده هایشان می گویند بازیکنان مستقر در مرکز فوتبال هائیتی سال ها تحت فشار قرار داشته اند که روابط غیر اخلاقی با ژان بارت و سایر مقامات ارشد داشته باشند. همچنین به آن ها اخطار داده می شد که اگر این کار را ننمایند از کشور اخراج می شوند.

تصویر یک معترض بیرون از دادگاه که می گوید: ما خواهان عدالت هستیم را در زیر مشاهده می کنید.

ژان بارت به وسیله تلفن گفته که این اتهامات جعلی است و مخالفان او در فدراسیون فوتبال این حاشیه ها را برنامه ریزی می نمایند.

او در پاسخ به این سوال که چرا افرادی این اقدامات را علیه او انجام می دهند، گفت: اینجا هائیتی و این چیزی است که در این مکان اتفاق می افتد. ژان بارت تایید کرد فیفا آنچه را که او به عنوان کمیسیونی برای آنالیز ادعا ها توصیف نموده بود را تنظیم نموده است.

ارنسو لورنس کاپیتان سابق تیم ملی هائیتی که از ژان بارت در رقابت برای ریاست فدراسیون فوتبال این کشور باخت، ادعا های حریف سابق خود را تکذیب کرد. او گفت پس از صحبت های ژان بارت تهدید به مرگ شده است.

لورنس اعلام کرد: من تنها رقیب او بودم. زمانی که او راجع به مخالفان صحبت می نماید، مردم فکر می نمایند که مقصر اصلی من هستم. در هائیتی تهدیدات بسیار جدی است و به این ترتیب من و خانواده ام در معرض خطر هستیم.

پاتریس فلوروئیلوس حقوقدان و بخشی از یک سازمان غیر دولتی که حقوق بشر را در هائیتی ترویج می نماید، گفت: زنانی که این ادعا ها را مطرح نموده اند، از ترس انتقام جویی می خواهند ناشناس باقی بمانند.

او که حداقل با یکی از متهم ها و مقامات هائیتی صحبت نموده است، اضافه نمود: آن ها ترسیده اند. ما از فیفا می خواهیم که تمام شرایط لازم را ایجاد کند تا قربانیان بتوانند شهادت های خود را با امنیت کامل ارائه دهند.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات دنیای دیده بان حقوق بشر، که در کوشش است تا به طور مستقل واقعیت های موجود در پرونده را آنالیز کند، گفت: چگونه بازیکنی که شاهد یا یک بازمانده است می تواند به فیفا اعتماد داشته باشد، وقتی اولین تماس تلفنی که از این طریق بیرون آمد مربوط به کارکنان فدراسیون است که متهم به فساد اخلاقی هستند؟

وی گفت: چگونه آن رخ داده است یا قصد انجام آن کار را نداشته اند، چه نتایجی را می تواند برای بازماندگان داشته باشد؟ به طور قطع این تصور را به بازیکنان می دهد که اولین اقدام محافظت از فدراسیون خواهد بود و افرادی که آزار دیده اند در اولویت دوم قرار دارند.

سال گذشته پس از پرونده افغانستان، فیفا چارچوبی را برای حمایت از بچه ها در 211 کشوری که نماینده آن است تنظیم کرد و آنچه را که به عنوان ابزاری برای پیشگیری از آسیب دیدن توصیف نموده بود، ارائه کرد.

با این وجود فیفا دستورالعمل ها را اجباری ننموده است، حتی اگر مورد تحسین کارشناسان خارجی قرار گرفته باشد؛ و آن را تا حد زیادی در اختیار مسئولان فوتبال محلی قرار داده است تا پرونده ها را حل نمایند.

فدراسیون دنیای فوتبال که بیش از 2 میلیارد دلار ذخیره نقدی دارد، واحدی برای رسیدگی به این گونه شکایات ندارد!

به عنوان مثال رئیس فیفا در بخش بانوان هنگام رسیدگی به نقش شخص مورد نظر در پرونده رسوایی افغانستان، هیچگونه آموزش رسمی برای رسیدگی به موارد آزار جنسی نداشت.

مری هاروی برنده سابق جام دنیای در تیم ملی ایالات متحده که اکنون رئیس مرکز ورزش و حقوق بشر، مستقر در ژنو است، گفت: سازوکار های اخلاقی فیفا برای مقابله با این گونه اتهامات طراحی نشده است.

او اضافه نمود: هر وقت در ورزش اتفاق افتضاحی رخ دهد، باعث می گردد در خود بنگریم و بپرسیم، ما چه می آموزیم؟ آموزش چیز های با ارزش هرگز راحت نیست و معمولا زمانی است که واقعا دردناک باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1172

به "فیفا، پرونده فساد اخلاقی را دوباره مورد آنالیز قرار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیفا، پرونده فساد اخلاقی را دوباره مورد آنالیز قرار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید