لیگ ملت های والیبال فقط با دو داور خط برگزار می گردد

دبیر کمیته داوران اعلام نمود برابر مقررات جدید کمیته داوری و قوانین فدراسیون جهانی والیبال، در مسابقات لیگ ملت ها از دو داور خط استفاده خواهد شد.

لیگ ملت های والیبال فقط با دو داور خط برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، فرهاد شاهمیری دبیر کمیته داوران بیان کرد برابر مقررات جدید کمیته داوری و قوانین فدراسیون جهانی والیبال، در مسابقات لیگ ملت ها از دو داور خط استفاده خواهد شد.

وی در ادامه در تشریح اهداف این تصمیم گفت: کاهش درصد اشتباهات در قضاوت توپ های داخل یا اوت با واگذاری تصمیم گیری به داور اول یا سیستم چلنج، کاهش درصد دیده نشدن برخورد به دفاع روی تور و انتهای زمین، با داشتن دیدی بسیار خوب از انتهای زمین، قضاوت بهتر توپ هایی که از روی آنتن یا خارج از فضای عبور مجاز رد می شوند از جمله اهداف این طرح است.

این داوران به عنوان داوران انتهای زمین حضور خواهند داشت و تعداد آنها 2 نفر است. محل استقرار این دو داور، وسط تابلوهای تبلیغاتی انتهای منطقه آزاد در هر زمین، بدون این که دید دوربین چشم شاهین را بگیرند.

داوران خط محدود به ایستادن در یک نقطه ثابت نیستند و می توانند به آرامی و برای این که بهترین زاویه دید ممکن را به دست آورند جابه جا شوند اما با این حال باید از حرکات اغراق آمیز اجتناب نمایند.

اختیارات این داوران برخورد به دفاع روی تور، برخورد به دفاع انتهای زمین، عبور غیرقانونی توپ، خارج از فضای مجاز و توپ داخل یا اوت در خطوط کناری (در اولویت دوم) است.

شاهمیری توضیح داد: داور اول تشویق شده که درباره توپ های داخل یا اوت، شخصا تصمیم بگیرد و اگر شک داشت، می تواند خودش درخواست چلنج کند و یا از داور چلنج فوراً یاری بخواهد. ناظر FIVB به گزارش نهایی خود، آمار مربوط به چلنج های درخواستی توپ داخل یا اوت و برخورد به دفاع که بعد از بازی از چشم شاهین فراهم می گردد، اضافه می نماید.

او در سرانجام به خبرنگار ورزشی خبرنگاران گفت: استفاده ار 2 داور خط، یک طرح آزمایشی در لیگ ملت های والیبال است و قرار است تنها در بازی هایی استفاده گردد که ویدئو چک وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 29 تیر 1398 شناسه مطلب: 249

به "لیگ ملت های والیبال فقط با دو داور خط برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ ملت های والیبال فقط با دو داور خط برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید