موفقیت واکسن تربیت کننده سیستم ایمنی بدن

به گزارش تور بالی اندونزی، مرحله ای که شرکت مادرنا موفقیت آمیز خوانده فاز اول آزمایش واکسن به روی نمونه های انسانی است که طی آن محققان به دنبال آنالیز میزان ایمنی واکسن تولیدی بر بدن انسان هستند و نه لزوما به دنبال اثربخشی آن بر ویروس کرونا.

موفقیت واکسن تربیت کننده سیستم ایمنی بدن

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

یک کارخانه داروسازی عظیم در آمریکا می گوید نتایج اولیه آزمایش یک نوع واکسن جدید که به سیستم ایمنی بدن نحوه مقابله با ویروس کرونا را یاد می دهد، مثبت بوده و توانسته بدن بیماران را از عفونت های ناشی از کووید19 مصون دارد.

قرار است مرحله اصلی آزمایش این واکسن تا 40 روز دیگر شروع گردد، اما شرکت مادرنا گفته از اکنون روی فراوری انبوه آن سرمایه گذاری می نماید.

کارخانه داروسازی مادرنا آمریکا می گوید در خون نخستین 8 نفری که این واکسن را دریافت نموده بودند پادتن های خنثی گر ویروس کرونا یافت شده است. این شرکت همچنین می گوید واکنش بدن این 8 نفر مشابه واکنش سیستم ایمنی بدن کسانی بوده که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بودند.

شرکت مادرنا گفته مرحله عظیمتر آزمایش این واکسن که می تواند نشان دهد آیا تزریق آن واقعا از عفونت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری خواهد نمود، در ماه ژوئیه - 40 روز دیگر- شروع خواهد شد.

تحقیقات برای ساخت واکسن کووید19 با سرعتی بی سابقه در نقاط مختلف دنیا در جریان است به طوری که هم اکنون 80 گروه تحقیقاتی در کشور های مختلف سرگرم ساخت واکسن های مختلف برای مقابله با این ویروس تازه شناخته شده کرونا هستند.

مادرنا نخستین گروه داروسازی بود که آزمایش تجربی واکسن کرونا را شروع کرد. نام واکسن این شرکت م. آر. آن. ای 1273 است.

این واکسن حاوی بخشی کوچک و ناکاملی از ساختار کد های ژنتیکی ویروس کرونا 2019 است که به داوطلبان تزریق می گردد. محققان امیدوارند که این ساختار ناقص ژنتیکی بدون این که فرد را بیمار کند، به سیستم ایمنی بدن او یاد دهد که پادتن مناسبی برای مبارزه با ویروس کامل فراوری کند و این پادتن را در حافظه خود نگه دارد تا در صورت مواجهه با ویروس واقعی آمادگی دفاع از خود را داشته باشد.

تزریق آزمایشی این واکسن توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا که آنتونی فاوچی، رئیس آن است نشان داده که این واکسن توانسته سیستم ایمنی دریافت نمایندگان را به فراوری پادتن های خنثی نماینده ویروس کرونا 2019 وادار کند.

هر چند این نتیجه فعلا فقط در 8 داوطلب نخست این طرح تحقیقاتی مشاهده شده است. قرار است در مجموع 45 نفر در فاز اول واکسن را دریافت نمایند.

قرار است شرکت نمایندگان در این آزمایش در سه گروه مختلف دوز های کم، متوسط و بالای این واکسن را دریافت نمایند. دوز بالای واکسن با عوارض جانبی بیشتر ناشی از تزریق آن مرتبط دانسته شده است.

با وجود این، شرکت داروسازی مادرنا می گوید در خون کسانی که دوز پایین این واکسن را دریافت نموده بودند به میزان برابر با کسانی که به ویروس واقعی کرونا مبتلا شده بودند پادتن مشاهده شده است.

این شرکت همچنین می گوید میزان پادتن فراوری شده در خون کسانی که دوز متوسط این واکسن را گرفته بودند بسیار فراتر از میزان پادتن در خون بهبودیافتگان کووید19 بوده است.

مرحله ای که شرکت مادرنا موفقیت آمیز خوانده فاز اول آزمایش واکسن به روی نمونه های انسانی است که طی آن محققان به دنبال آنالیز میزان ایمنی واکسن فراوریی بر بدن انسان هستند و نه لزوما به دنبال اثربخشی آن بر ویروس کرونا.

تحقیقات گسترده تر که تمرکز آن بر میزان مصونیت در برابر ویروس است زمان و پیچیدگی بیشتری احتیاج دارد هر چند این شرکت می گوید تزریق این واکسن روی موش های آزمایشگاهی نشان داده که سیستم ایمنی آن ها از تکثیر ویروس کرونا در ریه موش ها جلوگیری نموده است.

دکتر تال زکس، رئیس بخش پزشکی شرکت داروسازی مادورنا می گوید: در فاز اول که هنوز در اوایل آن هستیم، واکسن م آران ای 1273 نشان داده که می تواند از عفونت هایی که ویروس کرونا به طور طبیعی فراوری می نماید جلوگیری کند.

ما معتقدیم که این نتایج نشان می دهد م آران ای 1273 توانایی بالقوه برای پیشگیری از کووید19 را دارد و همچنین نتایج این مرحله اولیه به ما یاری می نماید که دوز دقیق برای مراحل بعدی تحقیق را پیدا کنیم.

مادرنا می گوید امیدوار است بتواند مراحل گسترده تر آزمایش این واکسن را در ماه ژوئیه شروع کند و همزمان از اکنون برای فراوری انبوه آن سرمایه گذاری می نماید.

از واکسن دانشگاه آکسفورد چه خبر؟

در تحقیقی دیگر، واکسنی که دانشگاه آکسفورد آزمایش آن بروی انسان ها را شروع نموده هنوز نتایج اولیه به دست نیامده است. با وجود این، نتایج آزمایش آن روی میمون ها نگرانی هایی به وجود آورده است.

نتایج تزریق این واکسن روی میمون ها نشان داد که آن ها نشانگان خفیف تری از بیماری کووید19 را بروز می دهند و به ذات الریه هم مبتلا نمی شوند، اما به طور کامل هم در برابر ویروس جدید کرونا مصون نمی شوند چرا که تست کرونا آن ها نشان داده که در بینی این میمون ها به همان اندازه ویروس وجود داشت که در بینی میمون های واکسن نزده و مبتلا به کووید19 مشاهده می شد.

پروفسور الینور رایلی از دانشگاه ادینبورو می گوید: اگر نتایج آزامیش این واکسن روی انسان ها هم مشابه نتایج آن روی میمون ها باشد یعنی این که این واکسن می تواند جلوی بیماری در افراد را بگیرد، اما نمی تواند جلوی سرایت آن از فرد آلوده به افراد دیگر را بگیرد.

با وجود این، محققانی که روی این واکسن کار می نمایند می گویند تا زمانی که نتایج آزمایش این واکسن روی داوطلبان جمع آوری نشده نمی توان به طور دقیق در این باره سخن گفت.

منبع: فرادید
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1150

به "موفقیت واکسن تربیت کننده سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت واکسن تربیت کننده سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید