واردات 3 میلیون دوز واکسن کرونا تا دو هفته دیگر

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران، حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در حاشیه بیست و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق البرز در خصوص آخرین شرایط تامین واکسن کرونا برای کارکنان مجموعه های تولیدی و صنعتی کشور، اظهار کرد: در سطح جهان بطور جدی این مبحث وجود دارد که واکسن جزو کالای عمومی محسوب می گردد یا کالای خصوصی است و اتفاقا نقطه نظرات متفاوتی میان اقتصاد دانان در این مورد وجود دارد.

واردات 3 میلیون دوز واکسن کرونا تا دو هفته دیگر

وی با بیان اینکه در ایران طی سال های گذشته انواع واکسن های مورد احتیاج وزارت بهداشت توسط بخش خصوصی وارد شده است، گفت: اکنون در خصوص واکسن کرونا به دلیل شرایط خاصی که در بحث فراوری آن و از طرفی زمان بندی برای ساخت واکسن های فراوریی وجود داشت، اساسا بازاری نبود که بتوان خرید و فروش این واکسن را در آن انجام داد و به جزء دولت ها هیچ فرد یا مجموعه ای اجازه خرید و عرضه آن را نداشت.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در این شرایط از سوی شرکت هایی که در طول سالیان گذشته و به عنوان نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز با وزارت بهداشت در تعامل بودند، اعلام شد که توانایی واردات واکسن دارند.

وی ادامه داد: حداقل سه شرکت معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت که از نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز بوده و از اعضای اتاق بازرگانی هم هستند در مقاطعی به وسیله سرمایه گذارانی که روی توسعه فراوری این واکسن ها کار نموده بودند، مسئله تامین چندین دز واکسن را مطرح کردند.

سلاح ورزی بیان نمود: با وجود طرح چنین پیشنهاداتی حداقل دو مرتبه از سوی سازمان غذا و دارو در راستای تایید نهایی این درخواست ها تعلل شد و فرصت واردات محموله های واکسن های کرونا مورد احتیاج را از دست دادیم.

وی گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی خوشبختانه در مجموع مقرر شد که حدود سه میلیون دز واکسن توسط این شرکت های ایرانی یا نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز وارد کشور گردد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در این رابطه قراردادهای واردات یک میلیون و دو میلیون دز واکسن کرونا را داریم که مراحل نهایی را طی می نماید و به تایید وزارت بهداشت هم می رسد، اگر اتفاقی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین محموله از این محموله های واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد.

سلاح ورزی با اشاره به اینکه همزمان با این اتفاق های خوب در راستای واردات واکسن کرونا، بعضی مخالفان هم ادعا داشتند که نباید واردات واکسن توسط بخش خصوصی انجام گردد، گفت: دلیلش را این طور مطرح می کردند که واکسن های وارداتی از این طریق در اختیار قشر غنی جامعه قرار می گیرد.

وی بیان نمود: البته در این شرایط با توجه به طرح مسئله تامین واکسن خارجی، مجموعه هایی ادعا کردند که توانایی واردات واکسن کرونا را دارند که در صحت و سقم این ادعاها شبهاتی وجود دارد.

به گفته سلاح ورزی، فلسفه واردات واکسن توسط چند شرکت نماینده کمپانی های واکسن خارجی و عضو اتاق بازرگانی در این است که این مجموعه به نوعی اقدامات لازم را انجام دهد تا واکسن های وارداتی از این طریق در اختیار کارگران و نیروهای فراوریی فعال در کارخانه ها قرار داده گردد.

وی تاکید نمود: استدلال ما این است که شرکت ها در شرایط کنونی با این مسئله روبرو هستند که اگر در سطح یک واحد فراوریی یا صنعتی یکی از نیروها به بیماری کرونا مبتلا گردد، بطور مستقیم و غیر مستقیم هزینه های سنگینی را متحمل خواهند شد و روزانه باید مبلغ سنگیننی هم برای انجام تست کرونا پرسنل متقبل شوند.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: شرکت های داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود پذیرفته اند که اگر بخش خصوصی واردات واکسن را انجام دهد، این واکسن ها را خریداری نموده و به صورت رایگان به کارگران و دیگر پرسنل تزریق نمایند.

وی بیان نمود: واردات واکسن از خارج توسط شرکت های مربوطه بدون نفع مالی و پولی و صرفا در راستای مسئولیت اجتماعی و بر اساس احتساب قیمت تمام شده انجام می گردد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1822

به "واردات 3 میلیون دوز واکسن کرونا تا دو هفته دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 3 میلیون دوز واکسن کرونا تا دو هفته دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید