در چه صورتی زن پس از طلاق از مرد ارث می برد؟

به گزارش تور بالی اندونزی، وجود رابطه سببیت میان زن و شوهر سبب می گردد که به هر یک از آن ها پس از فوت دیگری ارث تعلق بگیرد.

در چه صورتی زن پس از طلاق از مرد ارث می برد؟

بر اساس قانون مدنی، هر یک از زوجین اعم از زن و مرد می توانند در صورت فوت، از ارث دیگری برخوردار بشوند که این رابطه توارث میان زوجین به علاوه میزان سهم الارث هر یک از زوج و زوجه در قانون به صورت دقیق تعیین شده است. با این وجود، در مواردی ممکن است که زن و شوهر طلاق گرفته و از هم جدا شده باشند و سپس شوهر فوت کند. در این نوشتار از تور بالی اندونزی به آنالیز شرایط ارث بردن زن پس از طلاق می پردازیم.

سهم ارث زن از شوهر

احکام مربوط به ارث بردن زن از شوهر در قانون مدنی با عنایت به قواعد فقهی به صورت دقیق تنظیم شده است . به عنوان مثال می توان به ماده 864 قانون مدنی اشاره نمود که بر اساس آن، از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند، هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند. همچنین، بر اساس ماده 940 قانون مدنی ، زن و مرد در صورتی از هم ارث می برند که رابطه زوجیت میان آن ها از نوع ازدواج دائم بوده باشد؛ نه ازدواج موقت.

شرایط ارث بردن زن پس از طلاق

بنا به ماده 943 قانون مدنی، شرایط ارث بردن زن بعد از جدایی تعیین شده است. بر اساس ماده مذکور: اگر شوهر، زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند، هر یک از آن ها که قبل از انقضای عده بمیرد، دیگری از او ارث می برد، بنابراین اگر فوت یکی از آن ها بعد از انقضای عده بوده و یا طلاق بائن باشد، از یکدیگر ارث نمی برند. طلاق میان زوجین یا از نوع طلاق بائن است که مرد و زن پس از طلاق به صورت کامل از هم جدا شده و امکان رجوع از طلاق وجود ندارد و یا اینکه طلاق رجعی است که بر اساس آن، مرد می تواند در مدت عده طلاق رجعی به زن رجوع کند و بدون احتیاج به خواندن عقد ازدواج مجدد، زندگی نمایند. خانمی که با طلاق رجعی از همسرش جدا شده است، در حکم زوجه است و از حقوقی که برای زوجه در قانون مدنی مقرر شده است برخوردار خواهد بود که ارث بردن، یکی از آن ها است. به عبارت دیگر، در شرایطی که زن و شوهر با طلاق رجعی از هم جدا شده باشند و شوهر در طول مدت عده طلاق رجعی (سه طهر پس از طلاق) فوت نموده باشد، زن می تواند از ارث وی برخوردار باشد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر جنین در چه شرایطی ارث می برد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1441

به "در چه صورتی زن پس از طلاق از مرد ارث می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چه صورتی زن پس از طلاق از مرد ارث می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید