معرفی قلعه رستم ، زابل Rostam castle

به گزارش تور بالی اندونزی، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران شما را با قلعه تاریخی رستم در شهر زابل آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

معرفی قلعه رستم ، زابل Rostam castle

بلیط هواپیما در طاهاگشت

سیستان و بلوچستان با وسعت و تنوع جغرافیایی، قومی و مذهبی و نیز داشتن مناطق بکر و دست نخورده که از آن به عنوان گنج پنهان و سرزمین ناشناخته ها یاد می گردد، ظرفیت و توانمندی بالایی برای جذب گردشگر دارد که در صورت توجه بیشتر و فراهم کردن زیر ساختها صنعت گردشگری را متحول خواهد نمود.منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون علاوه بر مناظر بکر طبیعی چون آب، بیابان، جنگل و مانند آن بهشتی از آثار تاریخی و باستانی کشور است.

قلعه رستم، در 70 کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل، بعد از شهر سوخته خارج از جاده اصلی بنایی وسیع و مربوط به دوران صفوی - سلجوقی است. محوطه ای که قلعه در آن واقع شده است معروف به محوطه حوض دار است.

پیشنهاد تور

تور گروهی زمینی وان ترکیه (ویژه آبان ماه)

در این منطقه بقایای یک شهر باستانی با آجرکاری و ساختمان های متعدد و سردر ورودی، برج نگهبانی و 15برج دفاعی است.عناصر اصلی ساختمان شاه نشین قلعه رستم شامل حیاط مرکزی، ایوان های شاقتصادی و جنوبی، مجموعه ای از اتاق های مختلف در اطراف حیاط مرکزی، ساختمان حاکم نشین و ساختمان امنیتی در سه طبقه که متصل به مجموعه است.

در برخی از اتاق های این قلعه پنجره های مشبک مانندی با قرار دادن خشت ها در کنار یکدیگر به وجود آمده و حصار یا باروی قلعه با استفاده از وضعیت طبیعی از شرق به غرب با نقشه چندضلعی نامنظم ساخته شده، قلعه بر اساس نقشه از پیش معین شده صورت گرفته با این توجه که ضلع شاقتصادی قلعه بادشکن مناسبی در مقابل بادهای 120 روزه معروف سیستان داشته باشد.بخش شرقی قلعه و روبروی شاه نشین یخدان واقع شده است که شامل یک فضای مدور نسبتاً وسیعی به ارتفاع 5 متر از سطح زمین است.

با فاصله کمی از ارگ شاه نشین اسطبل واقع شده است و در پشت آن ساختمان طویلی که بدنه اضلاع آن آخورهایی به ردیف شکل گرفته شده است دیده می گردد.خندقی به عرض 5/7 متر با اندازه های متغیر در برخی مکان ها قلعه را در برگرفته و به دلیل انباشته شدن خاک، عمق خندق چندان زیاد به نظر نمی آید.طبق شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی و موقعیت استراتژیکی منطقه معماران و سازندگان می بایست دژی مستحکم به منظور بهره برداری های نظامی و مسکونی ایجاد می کردند که مناسب ترین مصالح ساختمانی آن خشت خام بوده، البته در برخی موارد آثار گچ نیز در اتاق ها دیده می گردد.دروازه ورودی و 15 برج تدافعی اطراف قلعه برای مقابله با ناملایمات طبیعی ساخته شده است، تیرکش های داخل دیوار و برج ها و کنگره های حصار، وضعیت دفاعی قلعه را نشان می دهند.

تاریخچه

این قلعه بزرگ ترین قلعه دوران صفوی و مربوط به خوانین سیستانی در زمان صفویان بوده است که با عناوین رئیس رستم(شاه رستم رئیسی) و رئیس بهمن و… در منطقه حوض دار حکومت میکردند. این منطقه و عظمت آن جنبه افسانه ای داشته و انتساب آن به نام آورترین شخصیت سیستان یعنی رستم در شاهنامه است. در مجموع حدود 15 تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ نیز در این نواحی وجود دارد. باستان شناسان تعدادی سکه نقره مربوط به پوراندخت ملکه ساسانی در این منطقه کشف نموده اند.

این آثار به علت پرت بودن از جاده اصلی مورد توجه گردشگران و مردم منطقه نشده لذا به علت عدم آگاهی مسافران مورد توجه تعداد اندکی از گردشگران قرار می گیرد. این قلعه به علت نبود اعتبارات اقتصادی و منابع انسانی، سیر فرسایشی را طی می کند و حفاری های غیرمجاز در این قلعه باعث سرعت بخشیدن به تخریب این بنای عظیم تاریخی شده است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت دندان ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 610

به "معرفی قلعه رستم ، زابل Rostam castle" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی قلعه رستم ، زابل Rostam castle"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید