کاوش گورستان اولتان قالاسی اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر شد

به گزارش تور بالی اندونزی، ایلنا/ براساس گزارشات بدست رسیده، کاوش گورستان اولتان قالاسی اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر شد.

کاوش گورستان اولتان قالاسی اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر شد

مهدی جاهد، سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: باستان شناسی نجات بخشی به آن دسته از فعالیت های باستان شناختی گفته می گردد که محوطه های باستانی در خطر را پیش از تخریب بر اثر پروژه های عمرانی مانند راه سازی و سدسازی مورد پژوهش میدانی قرار می دهد. این باستان شناس توضیح داد: پروژه کاوش گورستان اولتان قالاسی 2 نیز پس از مشاهده آثار گورهای باستانی در مسیر چهار باند نمودن جاده پارس آباد سربند در استان اردبیل در دستور کار نهاده شد.

سرپرست کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی اظهار کرد: شناسایی محوطه در پی آشکار شدن اتفاقی تدفینی انسانی حاوی ظروف خاکستری در حین عملیات خاکبرداری برای زیرسازی جاده رخ داد. بدین ترتیب عملیات خاکبرداری متوقف و کاوش اضطراری باستان شناسی پس از صدور مجوز به وسیله پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شد.

جاهد گفت: در عملیات کاوش تا به امروز دو ترانشه به ابعاد 5 ×10 متر، یک ترانشه به ابعاد 18 × 10 متر و سه ترانشه به ابعاد 10 × 10 متر در مسیر اصلی، یک محدوده 2 × 70 متری در امتداد شانۀ خاکی و در نهایت 11 گمانه به ابعاد 2×2 متر و بیشتر در مسیر دوربرگردان جاده پیش گفته کاوش شده است.

او اضافه نمود: تا به امروز تنها یک گور مربوط به عصر آهن کاوش شده است. این گور از نوع چاله ای ساده بوده و همراه تدفین، 4 ظرف سفالی، یک سوزن مفرغی و مهره های کوچک عقیق، صدف و خمیر شیشه و تکه های سنگ ابسیدین یافت شد. در بقیه محدوده کاوش تا به امروز هیچ شاهدی از وجود بقایای باستانی در عمق های مختلف بدست نیامده و به نظر می رسد تک گور یافته شده متعلق به جوامع کوچ رو یا در مسیر رفت و آمد آنها بوده باشد.

این باستان شناس اظهار کرد: از آنجا که هر نوع بقایای بجا مانده از میراث کهن ایران زمین دارای اهمیت زیادی است و بعلاوه احتمال وجود گورهای پراکنده دیگر در محدوده مورد نظر دور از انتظار نیست، کاوش در محوطه تا آزادسازی کامل مسیر جاده و دوربرگردان آن ادامه خواهد داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2448

به "کاوش گورستان اولتان قالاسی اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش گورستان اولتان قالاسی اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید