اتحادیه اروپا: فعالیت های اتمی ایران را با یاری آژانس تحت نظارت داریم

به گزارش تور بالی اندونزی، مایا کوسیانچیچ گفت اتکای اتحادیه اروپا به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، اروپا را قادر ساخته تا فعالیت های ایران را تحت نظارت قرار دهد.

اتحادیه اروپا: فعالیت های اتمی ایران را با یاری آژانس تحت نظارت داریم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش مایا کوسیانچیچ، سخنگوی امور خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا امروز آدینه اعلام نمود اتکای اتحادیه اروپا به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، اروپا را قادر ساخته تا فعالیت های ایران را تحت نظارت قرار دهد.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش کلیدی در نظارت و راستی آزمایی بر تعهدات هسته ای ایران تحت توافق سال 2015 با قدرت های جهانی دارد.

کوسیانچیچ در ادامه گفت: تعهدات ما در توافق هسته ای به پایبندی کامل ایران وابسته است و برآورد های اتحادیه اروپا درباره برنامه هسته ای ایران بر گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران چهارشنبه شب در سرانجام نشست سران سه قوه اعلام نمود ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را از روز آدینه بر خواهد داشت و در چارچوب آن سازمان انرژی اتمی باید هر آنچه کشور در زمینه تحقیق وتوسعه فناوری هسته ای احتیاج دارد، اقدام کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در نامه ای به فدریکا موگرینی سومین گام کاهش تعهدات برجامی ایران را اعلام نمود. کوسیانسچیچ در ادامه سخنانش درباره ارسال این نامه به موگرینی گفت: ما با نگرانی زیاد درباره تصمیمی که در این نامه ایران اعلام نموده می نگریم.

وی گفت اتحادیه اروپا به ایران توصیه می نماید که تمامی فعالیت های خود را که با تعهداتش تطابق ندارد بازگرداند و از هرگونه اقدامی که اجرای کامل توافق هسته ای را تضعیف می نماید خودداری کند. وی همچنین مدعی شد سازو کار اقتصادی اروپایی ها موسوم به اینستکس که قرار است تراکنش اقتصادی با ایران با تسهیل ببخشد روند پرداختی ها را شروع نموده است.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، اعلام نمود تعهد خود را به توافق هسته ای کاهش می دهد. در گام نخست، ایران محدودیت مربوط به سقف ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را تعلیق کرد و 60 روز بعد در گام دوم سقف مربوط به میزان غنی سازی را کنار گذاشت. ایران پس از گام دوم، 60 روز دیگر به کشور های باقی مانده در برجام خصوصا سه کشور اروپایی فرصت داد تا وعده های خود برای جبران آثار تحریم های آمریکا را عملی نمایند.

منبع: فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 431

به "اتحادیه اروپا: فعالیت های اتمی ایران را با یاری آژانس تحت نظارت داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: فعالیت های اتمی ایران را با یاری آژانس تحت نظارت داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید