خروج دختران 12 ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه ای پدر؟!

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران/همدان مردم تحمل قانون هایی که هر روز به اختیار مدیران مناطق تغییر می نماید را ندارند به طوریکه چندیست اداره تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ قانون جدیدی وضع نموده به طوریکه بنا به اظهارات مردم دختران 12 ساله شان از تکفل بیمه ای پدر خارج شده اند.

خروج دختران 12 ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه ای پدر؟!

در واقع دختران تا زمان عقد تحت تکفل بیمه ای پدر هستند و درصد بسیار پایینی از دختران در شهرستان کبودراهنگ در سن زیر 15 سال ازدواج می نمایند، آن هم در روستاهای دور افتاده اما سال جاری چندین مورد پیغام مردمی به خبرنگار خبرنگاران رسیده که اداره تأمین اجتماعی این شهرستان دختران را در 12 سالگی از تکفل بیمه ای پدر خارج می نماید.

در شهرستانی که شاید دو درصد از دختران در 12 سالگی ازدواج می نمایند، تأمین اجتماعی قطع کردن بیمه دخترانی که زیر پوشش بیمه پدر هستند و به سن 12 سالگی رسیده اند را جزء قانون خود قرار داده است.

پدری که پس از چندین روز دوندگی متوجه شده است که تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ قانونی مجزا از قوانین تأمین اجتماعی کشوری دارد، به خبرنگار خبرنگاران می گوید: هفته گذشته دخترم را به مطب یکی از پزشکان شهر کبودراهنگ بردم، پس از مدت ها نوبت ما رسید و رفتیم خدمت آقای دکتر و دفترچه دخترم را که تا آخرین برگ اعتبار دارد را با سیستم چک کرد و کلی از قطعی سیستم و برنامه جدید تأمین اجتماعی گلایه کرد و سپس گفت که اعتبار دفترچه دختر شما قطع شده، گفتم دلیلی ندارد، بنده نزدیک به 30 سال است که بیمه تأمین اجتماعی هستم و بیمه ام را هم اداره واریز نموده. دوباره چک کرد و گفت قطع است. پس از ساعت ها معطلی به اداره تأمین اجتماعی رفتم و علت را جویا شدم. کارمند اداره تأمین اجتماعی با کنایه گفت کبودراهنگ است دیگر! چون در کبودراهنگ دختران در سنین پایین ازدواج می نمایند، ما هم اعتبار بیمه درمان دخترتان را قطع کردیم. شناسنامه اش را بیاورید اگر ازدواج ننموده بود تمدید می گردد.

این پدر ادامه می دهد: لطفا مسئولان سازمان تأمین اجتماعی پاسخ دهند، اگر این قانون کشوری است ما با جان و دل قبول می کنیم، اگر فقط در کبودراهنگ این تصمیم گرفته شده ما چه گناهی کردیم که با دختر مریض 12 ساله چندین ساعت برای یک تصمیم نادرست، معطل شویم. آیا بیمه شده های کبودراهنگ از این قانون اطلاع دارند؟

او اظهار می نماید: چرا قبل از قطع بیمه اطلاع ندادند شناسنامه دخترم را خدمتشان ببریم. چند نفر در شهرستان ازدواج در سنین پایین دارند و چند نفر از اینها بیمه تأمین اجتماعی هستند که چنین تصمیمی گرفته شده است؟ منتظر پاسخ هستیم.

خبرنگار خبرنگاران پس از شنیدن صحبت های این پدر، گفتگویی نیز با والدین چند دختر که به سن 15 سالگی رسیده اند، انجام داد. حمید، اکبر، روح الله، نادر و عباس، پدر دخترانی بودند که گفتند ما هر بار که فرزندمان را پیش پزشک می بریم این مشکل را داریم و از مدیران تأمین اجتماعی تقاضا داریم بیش از این مردم را در گیر و دار کاغذبازی قرار ندهند چراکه مردم شهرستان کبودراهنگ به ویژه روستاهای اطراف به اندازه کافی مسائل معیشتی و طی کردن مسافت های طولانی برای انجام کارهای اداری را دارند و ما روستایی در شهرستان کبودراهنگ داریم که 130 کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارد و برای انجام امور کاغذبازی بیمه تأمین اجتماعی باید مبلغ سنگین کرایه و سختی طاقت فرسای راه را تحمل کند.

در ادامه به سراغ مسئولی از سازمان تأمین اجتماعی استان همدان رفتیم تا از چند و چون ماجرا آگاه شویم اما معاون سازمان تأمین اجتماعی استان همدان اظهار بی اطلاعی کرد و وعده پیگیری موضوع داد و قرار شد به مسئولان شهرستان کبودراهنگ تذکر داده گردد.

معاون سازمان تأمین اجتماعی استان همدان با تکذیب قطع بیمه دختران 12 ساله توسط این سازمان، می گوید: براساس قانون سازمان تأمین اجتماعی برای دختران بالای 14تا 15 سال با ارائه مدارک شناسایی دفترچه درمانی صادر می گردد اما خدمات تأمین اجتماعی متوقف نمی گردد.

شریعتی در گفت وگو با خبرنگاران، در سیستم هوشمند سازمان تأمین اجتماعی فرزندان دختر زیر 15 سال اصلاً نیازی به ارائه مدرک شناسایی ندارند، اظهار می نماید: در سیستم سازمان تأمین اجتماعی فرآیندها به صورت سامانه ای انجام می گردد و فرزندان دختر بالای 15 سال توسط سیستم به ما اعلام می شوند که در این حالت تا زمان ارائه مدرک بیمه شده به صورت تعلیق نگه داشته می شوند.

او ادامه می دهد: براساس قوانین کشور فرزندان دختر بالای 15 سال و پسران بالای 21 سال برای دریافت دفترچه بیمه باید شناسنامه همراه داشته باشند در غیر این صورت به صورت اتوماتیک متوقف می گردد تا زمانی که افراد نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایند.

شریعتی با اشاره به اینکه در بعضی از شهرستان ها از جمله کبودراهنگ دختران در سنین پایین ازدواج می نمایند و به سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمی نمایند، یادآور می گردد: با این وجود بیمه این افراد توسط سازمان قطع نمی گردد مگر اینکه گزارشاتی در این باره به سازمان اعلام گردد اما اگر ازدواجی هم اجرا شده باشد خدمات تأمین اجتماعی متوقف نمی گردد.

او با تأکید بر اینکه حتماً به تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ در زمینه اتفاق پیش آمده تذکر داده می گردد، بیان می نماید: نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت استان همدان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند و تا به امروز در هیچ جای استان چنین موردی رخ نداده است اما با این وجود موضوع را از شهرستان کبودراهنگ پیگیری خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1601

به "خروج دختران 12 ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه ای پدر؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج دختران 12 ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه ای پدر؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید