شهر هوشمند بر بستر 5G تحقق می یابد

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، نسترن محسنی گفت: براساس آمار سازمان ملل متحد در حال حاضر 55 درصد جمعیت جهان در شهرها مستقر هستند که این سهم در سال 2050 به 70 درصد رسیده و بالغ بر 5.2 میلیارد نفر نیز در کلانشهرها ساکن خواهند شد. بر این اساس مدیریت منابع، فرآیندها و عملکرد بین آنها و ارائه سرویس مطلوب در شهر هوشمند تنها از بستر ICT و تحقق نسل پنجم ارتباطات (5G) محقق می شود.

شهر هوشمند بر بستر 5G تحقق می یابد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

وی اضافه کرد: از منظر رگولاتوری در نسل پنجم ارتباطات، اپراتورها فراتر از سطح مشترک نهائی و در قالب مدل تجاری پیروز به این اکوسیستم وارد می شوند و مدل تجاری پیروز نیز صرفاً با تقاضا شکل می گیرد.

معاون امور رادیوئی رگولاتوری تاکید کرد: در این نسل از ارتباطات تقاضا از سوی بخشهای عمودی مانند صنایع، حمل و نقل، انرژی، سلامت و ... و شناسائی کاربردها و نیازهائی که در این حوزه ها در بستر ارتباطات برآورده می شود تحقق 5G را مقرون به صرفه کرده و توسعه آن را ممکن می سازد.

وی تعاملات بین بخشی در حوزه های مختلف را یکی از الزامات تحقق 5G گفت و گفت: در توسعه 5G صرفاً تدوین مقررات و ضوابط در حوزه شبکه و زیرساخت های ICT در رگولاتوری شکل می گیرد اما رگولاتوری بخشهای مالی، انرژی، حمل و نقل، سلامت و ... نیز باید وارد این عرصه شوند تا تحقق و توسعه 5G انجام شود در واقع یکی از عدم قطعیت ها تعاملات بین بخشی و بین رگولاتوری ها در کشور است.

محسنی شرح داد: حاکمیت داده ها یکی دیگر از موضوعات مهم در توسعه 5G است. داده هائی که بر بستر زیرساخت ICT قرار است ارایه شود چقدر آزاد شده اند؟ در واقع کسب و کارهای جدید باید از منظر تلاقی داده هایی که از منابع مختلف تولید می شود، شکل بگیرد.

وی بازنگری و اختصاص باندهای فرکانسی جدید را یکی دیگر از الزامات توسعه 5G گفت و گفت: باندهای فرکانسی ای که در کنفرانس جهانی WRC-19 برای توسعه 5G اختصاص یافته ظرفیت بسیار بالائی برای ارائه سرویس در حوزه IOT دارند. بر همین اساس با جابجائی سرویسهائی که در حال حاضر روی این باندها ارائه می شود زمینه تخصیص فرکانس ها به 5G فراهم می شود.

معاون امور رادیوئی رگولاتوری شرح داد: البته تخلیه یک باند فرکانسی و انتقال به باند جدید هزینه بر و نیازمند برنامه ریزی است. ضمن آنکه باند 800-700 که هم اکنون در اختیار سازمان صدا و سیما است و فقط از 26 درصد ظرفیت آن استفاده می شود نیز باید برای موضوعات پوششی اپراتورها اختصاص یابد چرا که اختصاص این باند هزینه های اپراتورها را تا حدود یک سوم کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 733

به "شهر هوشمند بر بستر 5G تحقق می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر هوشمند بر بستر 5G تحقق می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید