طراحی و فراوری پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی سازی شد

به گزارش تور بالی اندونزی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گزارشی از کوشش های معاونت علمی برای حمایت از رشد و رقابت پذیری شرکت های دانش بنیان و خلاق و توسعه خانه های خلاق و نوآوری و کسب وکارهای فناورانه گزارشی صد روزه ارائه کرد.

طراحی و فراوری پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی سازی شد

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این گزارش با اشاره به کوشش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه پیکره هوش مصنوعی در کشور، گفت: تامین احتیاجهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است. بر همین اساس پروژه حمایت از فراوری پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی را مورد حمایت قرار داد. فراوری پیکره هایی در زمینه های مورد احتیاج کشور مانند پردازش متن، پردازش تصویر، پردازش گفتار، داده کاوی و حوزه های پزشکی.

وی اضافه نمود: به همین خاطر ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با هدف حمایت از فراوری پیکره برای کاربردهای مختلف درحوزه هوش مصنوعی، از طرح های فناورانه این حوزه در قالب اعطاء تسهیلات بلاعوض و وام حمایت نموده است.

حمایت از ماشین سازی بومی

وی در بخش دیگری از این گزارش صدروزه به برنامه ماشین سازی اشاره نمود و با تاکید بر برطرف موانع موجود بر سر راه این کار، گفت: صنعت ماشین سازی، یکی از صنایع حساس و گلوگاهی برای توسعه سایر بخش ها و صنایع است. وابستگی در این صنعت یکی از مهم ترین موانع توسعه صنعتی کشورها است به همین علت توسعه آن به یکی از اولویت های دولت ها بدل شده است.

وی ادامه داد: سالها است که بازار بزرگ و سودده این صنعت راهبردی به بهانه حمایت از حفظ و افزایش ظرفیت فراوری به دست واردنمایندگان و فراورینمایندگان خارجی افتاده است. براساس برآوردهای صورت گرفته سالانه بین 4 تا 6 میلیارد دلار ماشین آلات صنعتی به کشور وارد می گردد که سهمی بالغ بر 10 تا 15 درصد از کل واردات سالانه کشور را به خود اختصاص داده است.

پرداخت 50 درصد قیمت ماشین آلات به عنوان یارانه به خریداران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بعلاوه بیان نمود: گزارش های گویای آن است که صنایع کشور در این حوزه آسیب پذیر هستند و با تحریم بخشی از تجهیزات، ممکن است سطح فراوری و اشتغال کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و چالش های بزرگ مالی و حتی امنیتی در کشور ایجاد گردد.

وی اضافه نمود: در چارچوب این برنامه تا سقف 50 درصد قیمت ماشین آلات به عنوان یارانه به خریداران ماشین آلات ساخت داخل پرداخت شده است و ضمن حمایت از ساخت ماشین آلات پیشرفته نو، صدور گواهی ساخت داخل برای سازندگان ماشین آلات پیشرفته نیز صورت می گیرد.

به گفته ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه تسهیلات خرید ماشین آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل، به توسعه بازار این ماشین آلات یاری می نماید. طی صد روز اخیر 24 ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خطوط فراوریی ایران ساخت با حمایت های معاونت علمی فروخته شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مقدار تسهیلات ارائه شده در این مدت برای توسعه ماشین سازی را 161 میلیارد ریال عنوان نمود که بازاری 312 میلیارد ریالی ایجاد نموده است.

افتتاح 6 خانه خلاق و نوآوری در کشور در راستای تقویت اقتصاد خلاق

ستاری در این گزارش بعلاوه به افتتاح خانه های خلاق و نوآوری در کشور به عنوان برگ زرین دیگری از خدمات ارائه شده در اکوسیستم فناوری و نوآوری اشاره نمود و گفت: خانه خلاق و نوآوری همارا، در حوزه فراوری محتوا و رسانه های دیداری و شنیداری، خانه خلاق و نوآوری تقوی گرگان، در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق با تمرکز بر گردشگری، خانه خلاق و نوآوری دانادل، با اولویت نوآوری های اجتماعی و صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان، خانه خلاق و نوآوری راه ابریشم، یک پلت فرم نوآوری و آموزشی در حوزه آموزش و یادگیری، خانه خلاق و نوآوری جامپا، در حوزه توانمندسازی جوانان و آموزش مهارت مبتنی بر اشتغال بچه ها کار و خانه خلاق و نوآوری همشهری، در حوزه رسانه و ارتباطات و محتوای دیجیتال با حمایت ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق افتتاح شدند.

وی به دیگر موارد اقدامات ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اشاره نمود و گفت: حمایت از اعطای سیدمانی به 12 خانه خلاق و نوآوری و تایید و صدور 25 گواهی خانه خلاق و نوآوری و راه اندازی و تقویت صندوق صنایع خلاق از جمله اقدامات این ستاد در 100 روز نخست فعالیت در دولت نو بوده است.

افزایش چشمگیر تعداد شرکت های دانش بنیان و خلاق

ستاری در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه تعداد شرکت های دانش بنیان و خلاق کشور از ابتدای شکل گیری اکوسیستم فناوری و نوآوری تا به امروز، بیان نمود: تا خاتمه سال 1392، تعداد شرکت های دانش بنیان تایید شده 55 شرکت بود که این آمار تا خاتمه سال 1394 به 2 هزار و 275 مورد افزایش یافت و این عدد تا سال 1395 به رقمی بالغ بر 2 هزار و 960 شرکت رسید. امروز نیز بر اساس آخرین گزارش های ارائه شده 6 هزار و 422 شرکت دانش بنیان و 1400 شرکت خلاق در کشور فعالیت می نمایند.

وی با اشاره به قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و خلاق، گفت: در این قانون مترقی حمایت های متنوعی برای شرکت های دانش بنیان و خلاق پیش بینی شده است.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2072

به "طراحی و فراوری پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و فراوری پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید