مخالفت دیوان عدالت با ریاست جمهوری

به گزارش تور بالی اندونزی، ماجرای خبرساز چند ماه گذشته و بحث و جدل بین شورای شهر و نهاد ریاست جمهوری بالاخره به رأی قاطعی رسید و آن طور که یک عضو شورای شهر تهران خبر داد، دیوان عدالت اداری لغو محدودیت ارتفاعی ساخت وساز در محله جماران را متوقف کرد. این رأی به طور خلاصه می گوید نهاد ریاست جمهوری دیگر شانسی برای ساخت وساز در محله جماران ندارد و در نزاعی چندماهه بالاخره شورای شهر به موفقیت دست پیدا کرده است.

مخالفت دیوان عدالت با ریاست جمهوری

به گزارش شرق، درباره این بحث ادامه دار و اهمیت آن باید بدانیم که دلیل حضورنیافتن شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و به نقل از اعضای شورای شهر تهران، به تصمیم شورا و شهرداری برمی شود که با ادامه ساخت و ساز نهاد ریاست جمهوری در محله جماران مخالفت کرده بودند و نهاد ریاست جمهوری هم به دلیل همین مخالفت، شهردار تهران را از حضور در جلسات هیئت دولت منع کرد. در گیرودار این بحث و نزاع البته شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه ای داشت که در راستای خواسته نهاد ریاست جمهوری مبنی بر ادامه ساخت وساز روی یک ملک در محله جماران بود و حالا دیوان عدالت اداری این مصوبه را هم غیرقانونی اعلام کرده است. این رأی می تواند پایانی بر چندین ماه نزاع باشد و شاید هم نهاد ریاست جمهوری سراغ راهی تازه برود.

رأی دیوان چه می گوید؟

خبر تازه به توییت دیروز رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران برمی شود که با انتشار تصویری از رأی دیوان نوشت که دیوان عدالت اداری لغو محدودیت ارتفاعی ساخت وساز در محله جماران را متوقف کرد. محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در این توییت خود نوشت: با رأی دیوان عدالت اداری اجرای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران متوقف شد. محتوای تصویر منتشرشده در این توییت هم به طور خلاصه همین موضوع را تأیید می کند و می گوید که ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی بنا بر شکایت سازمان بازرسی کل کشور باید متوقف شود و هر گونه عملیات اجرائی در این ملک هم تعطیل شود. این رأی می تواند موفقیتی برای شورای شهر تهران باشد که پیش از این با اعلام خبری که از نظر آنها تخلف نهاد ریاست جمهوری خوانده می شد، طبقه اضافه شده به ساختمان را تخریب کردند اما پس از آن شورای عالی شهرسازی ابلاغیه ای مطابق خواست نهاد ریاست جمهوری داشت که حالا آن ابلاغیه هم از حالت قانونی خارج می شود.

ماجرای ملک حاشیه ساز چیست؟

ماجرای خبرساز و اختلاف نهاد ریاست جمهوری با شورای شهر تهران از اوایل تیر امسال و با خبر تخلف در ساخت وساز ملکی متعلق به نهاد ریاست جمهوری آغاز شد. در آن روزها اعضای شورای شهر و منتقدان می گفتند این نهاد از قدرت خود برای دورزدن قانون و مصوبات استفاده می کند و در سمت دیگر نیز روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری از پایبندی به قانون و خبرسازی های غیرموثق می گفت. ماجرا همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه ای به بررسی محدودیت طبقات در منطقه جماران پرداخت که پیش از آن اعضای شورای شهر در نامه هایی به این شورا، خواستار بررسی این موضوع در شورای شهر شده بودند. در این نامه که با امضای بیش از دوسوم از اعضای شورا همراه شد، این اعضا خواستار خروج طرح لغو محدوده ارتفاعی محله جماران از دستور کار جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی شدند که همان روزها به نظر می آمد این خواسته تا اندازه ای محقق شد ولی بعدتر مشخص شد شورای عالی شهرسازی رأی دیگری صادر کرد. این ماجرا که با عنوان ماجرای تخلف نهاد ریاست جمهوری در ساخت وساز یک ملک خوانده می شد، ابتدا با اخباری غیررسمی از سوی خبرنگاران و در فضای مجازی آغاز شد که از تخلف غیرقانونی نهاد ریاست جمهوری درباره ساخت یک پلاک غیرمجاز در جماران حکایت داشت.

چند روز بعد از خبرهای تأییدنشده ابتدایی هم محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر، با بازنشر یکی از این نوشته ها در صفحه اجتماعی خود، ضمن تأیید این ساخت وساز غیرمجاز، از حضور دو عضو شورای شهر در محل و اقدامات لازم برای تخریب بخش های غیرقانونی خبر داد. در کنار این نوشته ها، نامه جمعی از اهالی محله جماران خطاب به شهردار منطقه یک هم تأییدی بر این ساخت وساز بود که در آن نامه آمده بود: احتراما این جانبان امضاکنندگان اهالی محله جماران به عرض می رسانیم که مدتی است شخص یا اشخاص نامعلوم با ادعای ارتباط با مقامات دولتی، مبادرت به ساخت وساز غیرقانونی در مقیاس وسیع در بخشی از اراضی واقع در یاسر، خیابان شهید حمید حسنی کیا، اول چوبینه کرده اند و بدین ترتیب با تخطی از موازین شهرسازی و مقررات شهرداری، عملا سبب ضرر به حقوق مادی و معنوی اهالی محل شدند و سبب ساز ایجاد جو نارضایتی در سطح عمومی شدند. آنها در ادامه نامه خود این رفتار را مصداق نقض حقوق شهروندی دانستند و خواستار توقف عملیات ساختمانی شدند. حق شناس که پیش از این از تأیید این ساخت وساز غیرمجاز خبر داده بود، در گام دوم تخلف را مربوط به نهاد ریاست جمهوری و نه شخص رئیس جمهوری دانست و از تخریب طبقه غیرمجاز نیز خبر داد.

لغو محدودیت ارتفاع در جماران برای تنها یک ملک؟

ماجرا همچنان با گفت و گو و توضیحات دو طرف، یعنی مدیران شهر و همچنین مقامات نهاد ریاست جمهوری پیش رفت تا اینکه خبر رسید قرار است در جلسه شورای عالی شهرسازی، محدودیت ارتفاع در منطقه جماران برداشته شود. انتشار این خبر با واکنش های فراوانی روبه رو شد و حتی یکی از اعضای شورا از حذف دستوری خود از این جلسه نوشت. پیش از این نیز سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از نامه اعضای شورای شهر در مخالفت با این جلسه نوشت. علی اعطا دراین باره گفته بود: حسینیه جماران واقع در محله جماران در محدوده منطقه یک شهرداری تهران، به عنوان یک اثر دارای شئون ملی، در سال 67 به شماره 1853 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و محله جماران نیز به عنوان یک بافت ارزشمند مسکونی و روستایی دارای ارزش هویتی، تاریخی و فرهنگی به شمار می آید. او گفته بود: با توجه به ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و بنیان گذار جمهوری اسلامی، هرگونه اتخاذ تصمیم در رابطه با جماران، مستلزم درنظرداشتن ملاحظات و حساسیت های ویژه اجتماعی و همچنین فرهنگی- میراثی است. اعطا در ادامه به جلسه شورای عالی شهرسازی پرداخت و گفته بود: از آنجا که ارائه گزارش درباره طرح تفصیلی محله جماران پیرو دستور رئیس جمهوری در دستور جلسه آینده شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در روز دوشنبه 13 مرداد واقع شده است، هرگونه تصمیم گیری شتاب زده و بدون پشتوانه کارشناسی جدی در جهت لغو طرح تفصیلی ویژه جماران یا رفع محدودیت ارتفاعی آن، ممکن است نه تنها منجر به مخدوش شدن هویت تاریخی آن محله شود، بلکه نارضایتی هایی را میان ساکنان و ذی نفعان سایر محدوده های دارای طرح های ویژه با محدودیت های ساخت وساز در شهر تهران و حتی سایر شهرها رقم بزند.

بنا بر اعلام روابط عمومی شورای شهر تهران، او از وزیر راه خواست با عنایت به توضیحات فوق، به منظور انجام بررسی های همه جانبه فنی - کارشناسی و فرهنگی - اجتماعی از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران و اعلام نتایج بررسی ها به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، موضوع طرح مذکور از دستور کار جلسه آینده آن شورا خارج شود و طرح مجدد آن پس از ارائه نتایج بررسی های شورا و شهرداری در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح شود. روزهای بعد اعلام شد که چنین مصوبه ای عملا از دستور شورای عالی شهرسازی و معماری خارج شد اما بعدتر مشخص شد که واقعیت چنین نبود و این شورا به خواسته نهاد ریاست جمهوری رأی مثبت داده و ابلاغیه ای را هم منتشر کرده است. حالا رأی جدید دیوان عدالت اداری، باطل کردن همین مصوبه است که به عبارتی تأیید خواسته اعضای شورای شهر تهران است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اسفند 1399 بروزرسانی: 13 اسفند 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1610

به "مخالفت دیوان عدالت با ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت دیوان عدالت با ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید