مرگ آرام یک کهکشان

به گزارش تور بالی اندونزی، ستاره شناسان بر این باورند که این مرگ دردناک ناشی از برخورد با یک کهکشان دیگر است؛ یعنی زمانی که دو کهکشان (که یکی از آن ها برای ستاره شناسان قابل مشاهده است) با هم ادغام شدند تا کهکشان ID2299 را تشکیل دهند.

مرگ آرام یک کهکشان

این کهکشان که NGC 1947 نام دارد، تقریبا همه گاز ها و غبار های پیکره خود را از دست داده است

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، تصویری حیرت برانگیز از یک کهکشان در حال مرگ را منتشر نموده است.

کهکشان های بسیاری به این که بازو های مارپیچی خمیده و با شکل دایره ای دارند شناخته می شوند، اما این کهکشان که NGC 1947 نام دارد، تقریبا همه گاز ها و غبار های پیکره خود را از دست داده است و از آن چیزی شبیه به یک حلقه از ابر های کیهانی به جا مانده است.

بقایای کم نور این مارپیچ ها هنوز می توانند در تصویر مشاهده شوند، اما بدون موادی که بتوانند ستاره های جدید فراوری نمایند. از این رو این احتمال وجود ندارد که این کهکشان بتواند برای مدت طولانی تری باقی بماند و انتها با گذشت زمان محو خواهد شد.

به بیان کلی، یک کهکشان، به زمان مشخصی احتیاج دارد تا نابود گردد. کهکشان راه شیری، به دلیل احاطه شدن با کهکشان های کوتوله که با کهکشان ما ادغام می شوند (و آن را با ستارگان جدید و نیز هیدروژن تغذیه می نمایند) دستکم میلیارد ها سال، تا انتها عمر خورشید، باقی خواهد ماند.

کهکشان NGC 1947 که به تقریب چهل میلیون سال نوری از ما دور است، حدود دویست سال قبل کشف شد. بنا بر اعلام آژانس فضایی اروپا (ESA)، این کهکشان را فقط می توان در نیمکره جنوبی در صورت فلکی ماهی زرین (Dorado) مشاهده کرد.

مرگ یک کهکشان یک منظره دیدنی و تماشایی است، اما به صورت کلی، ردیابی و رصد آن نادر و کمیاب است. در ماه ژانویه سال جاری، ستاره شناسان کهکشانی را شناسایی کردند که هر سال مقدار گازی معادل ده هزار برابر خورشید ما را از دست می دهد و در عین حال، با سرعتی بیش از آنچه در کهکشان راه شیری رخ می دهد، ستاره فراوری می نماید، اما بدون راهی برای جایگزین کردن مواد و عناصر لازم، و بدین ترتیب، این کهکشان احتمالا خود را نابود خواهد نمود.

ستاره شناسان بر این باورند که این مرگ دردناک ناشی از برخورد با یک کهکشان دیگر است؛ یعنی زمانی که دو کهکشان (که یکی از آن ها برای ستاره شناسان قابل مشاهده است) با هم ادغام شدند تا کهکشان ID2299 را تشکیل دهند.

این اواخر کهکشان های عجیب دیگری نیز کشف شده اند. ناسا یک کهکشان را کشف نموده است که هر 114 روز یکبار فوران می نماید؛ احتمالا به دلیل وجود یک سیاهچاله بزرگ در مرکز یک خوشه ستاره ای که در حال مصرف و بلعیدن یک ستاره بزرگ در حال چرخش است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1669

به "مرگ آرام یک کهکشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ آرام یک کهکشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید