ناپدید شدن مرموز نخستین مخترع ثبت فیلم های متحرک

به گزارش تور بالی اندونزی، اگر لویی امه اوگوستن لو پرنس(Louis aime augustin le prince)، سوار قطار 2:42 دقیقهٔ بعداز ظهر به مقصد پاریس نشده بود و ناپدید نمی شد، شاید شهرت جاودانهٔ اولین مخترع دوربین فیلمبرداری را به دست می آورد.

ناپدید شدن مرموز نخستین مخترع ثبت فیلم های متحرک

لو پرنس، نقاش و عکاسی فرانسوی بود که آزمایش هایش را با دوربین فیلمبرداری در دههٔ 1880 آغاز کرد. او در سال 1886 ، جواز ثبت اختراع را کسب کرد و در سال 1888 دوربینی داشت که کار می کرد. در واقع، لو پرنس قدیم ترین فیلم های موجود در دنیا را که مدت هر یک فقط چند ثانیه است، همان سال در لیدز انگلستان ساخت. این کار خیلی زودتر از اختراع دوربین فیلمبرداری به دست توماس ادیسون یا برادران لومیر بود.

لو پرنس همچنان سعی داشت دوربینش را بهتر و پیشرفته تر کند و تا سال 1890 تمام اصول اساسی و اولیه برای سیستم فیلمبرداری و نمایش فیلم را یافته بود. او می دانست که در مسابقهٔ زمانی با سایر رقبا و مخترعان را به نمایش بگذارد، اما ابتدا به فرانسه برگشت تا به بعضی از از کارهای عقب افتاده بپردازد و برادرش را در دیژون دیدار کند. در روز شانزدهم سپتامبر 1890 ، دیژون را به مقصد پاریس ترک گفت و همین طور که قطار از ایستگاه دور می شد، برای برادرش دست تکان داد.

کسی دیگر هرگز لوپرنس را ندید. چمدانش را هم همین طور.

اگر زنده مانده بود، بی شک به بهبود و پیشرفت اختراعش ادامه می داد و شاید در داستان اختراع دوربین فیلمبرداری ستاره ای عظیم می شد، اما به جای او، ادیسون دوربینش را در سال 1893 معرفی کرد و در نبردی که بر سر جواز حق اختراع در گرفت بود، پیروز شد. لو پرنس در اتاق بایگانی فیلم ها باقی ماند و به فراموشی سپرده شد.

یکی از دوربین هایی که لو پرنس طراحی کرد، شانزده لنز داشت که هر یک به نوبت بسته می شد و شانزده فریم در ثانیه می گرفت. او همچنین دوربینی تک لنزی درست کرد که قرقره هایش پر از فیلمی انعطاف پذیر بود. لو پرنس این دوربین را گیرنده (receiver) و پروژکتور را تحویل دهنده (deliverer) نامید.

خانوادهٔ لو پرنس شک کردند که حیله و توطئه ای در کار بوده است، اما هرگز به مدرک معتبری دست نیافتند. دیگران چنین نظریه پردازی کردند که ممکن است خودکشی نموده باشد. در سال 2003، عکسی متعلق به سال 1890 از مردی مغروق که شبیه به لو پرنس بود، در بایگانی پلیس پاریس پیدا شد. این تراژدی اسرارآمیز دست از سر خانواده بر نداشت: پسر لو پرنس را دو سال پس از آن که در دادگاه حق اختراع ادیسون شهادت داد، در لانگ آیلند بر اثر اصابت گلوله ای مرده یافتند.

این ها فریم هایی هستند که بسیاری معتقدند، اولین فیلم سینمایی واقعی است که تا به حال ساخته شده است. این فریم ها در ماه اکتبر سال 1888 در باغ پدر و مادر همسر لوپرنس در شهری به نام روندهی در حومهٔ لیدز انگلستان، برداشته شده اند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1229

به "ناپدید شدن مرموز نخستین مخترع ثبت فیلم های متحرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناپدید شدن مرموز نخستین مخترع ثبت فیلم های متحرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید