نقد و بررسی بازی پرطرفدار اسسینز کرید

به گزارش تور بالی اندونزی، چندسال قبل زمانی که سری محبوب اسسینز کرید در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، یوبی سافت با چرخشی به موقع، رویکرد متفاوتی در ارائه فرانچایز پرآوازه خود در پیش گرفت و با عرضه اسسینز کرید اوریجینز، این سری را که پیش تر در سبک اکشن ماجراجویی ساخته می شد، با اضافه کردن المان های نقش آفرینی به سمت و سویی دیگر برد. موفقیت دو شماره پیشین؛ یعنی اوریجینز و آدیسه راه تازه ای پیش روی سازندگان قرار داد و تغییر فرمول های قدیمی، نتیجه مثبتی را برای سری اساسین به ارمغان آورد.

نقد و بررسی بازی پرطرفدار اسسینز کرید

به گزارش روزنامه هفت صبح، حالا پس از یک سال وقفه از آخرین دیدار با اساسین ها، والهالا توسط یوبی سافت مونترآل توسعه پیدا کرده تا این بار با همراه کردن مخاطبان خود و بازگویی داستان وایکینگ های نروژی، آن ها را به قرن نهم ببرد. نمی توانیم انکار کنیم که تیزر جذابی که برای معرفی والهالا به صورت از پیش رندر شده ساخته شده بود، اشتیاقمان را برای تجربه دوباره این سری بیش از پیش کرد، اما سوال اصلی اینجاست که آیا یوبی سافت توانسته سری اسسینز کرید را در جهت درستی حفظ کند یا خیر؟

یک: این بار داستان اساسین ها، ما را با وایکینگی جنگجو به نام اِیوور همراه می کند تا شاهد روایت ماجرای دور افتادن او و همراهانش از زادگاه خود نروژ و درگیرشدنش با کشمکش اساسین ها و تمپلار ها باشیم. افتتاحیه نه چندان کوتاه والهالا، داستان شسته رفته ای را در مورد چگونگی شکل گیری شخصیت ایوور به تصویر می کشد.

درست در همان ساعات اولیه و بعد از اینکه نقاط تاریک ماجرا تعیین می شود، خیلی زود و برخلاف انتظار، جهت روایی بازی به سمت دیگری برده می شود. درواقع مهاجرت وایکینگ ها از نروژ و ساکن شدنشان در سرزمین های انگلیس و نیز درگیری آن ها با دیگر قلمرو های موجود در آن مناطق، یک باره خط داستانی تازه ای را معرفی می کند.

درست همان زمان که با ضرباهنگ داستان ابتدایی همراه می شویم، به صورتی نه چندان منطقی از تمپوی بالای اتفاقات فاصله می گیریم. گویی که همراه با افت ریتم داستانی، باید از نو به قصه گویی جدیدی گوش دهیم. علی ایحال وقایع موجود در سرزمین های بریتانیا، پس از مدتی آرک داستانی والهالا را به خوبی شکل می دهند و اگرچه کمی زمان لازم است تا همراهی مخاطب با آن به طور کامل شکل بگیرد.

اما در جهت ارائه آن نمی توان ایراد خاصی گرفت. شخصیت پردازی پروتاگونیست بازی؛ یعنی ایوور نیز مانند اکثریت کاراکتر های موجود به خوبی انجام گرفته، البته لازم به ذکر است که در این شماره تنها می توان جنسیت شخصیت اصلی را تغییر داد و این مورد هیچ تاثیری روی پیشبرد داستان ندارد. این تغییر حتی می تواند در میان مراحل و دیدن میان پرده های ریل تایم صورت بگیرد. از همین جا می توانید مطمئن باشید که هیچ تفاوتی در قدرت های ایوور میان جنس مذکر و مونثش وجود ندارد و انتخاب جنسیت کاراکتر تنها به اسکین و دوبله شخصیت محدود می شود.

دو: جهت تازه ای که برای گیم پلی سری اسسینز کرید با عرضه اوریجینز آغاز شد، توسط آدیسه به طور تعیین تری ادامه یافت و حالا در والهالا بیش از پیش گسترده شده است. حالا تا حد خوبی می توانیم المان های بازی های نقش آفرینی را در والهالا پیدا کنیم و آن را به عنوان یک اکشن نقش آفرینی در نظر بگیریم. گیم پلی در حالت کلی شامل بخش های گشت وگذار در محیط و همچنین انجام انواع ماموریت های موجود در آن می شود.

اگر به خاطر داشته باشید، ماموریت های فرعی در آدیسی پس از مدتی بسیار تکراری به نظر می رسیدند، خصوصا که برای پیشبرد مرحله های جدید، نیاز بود تا به اجبار به سراغ ماموریت هایی برویم که عمدتا به بیگاری شباهت داشتند و جز ضایع کردن وقت، نکته خاصی را ارائه نمی کردند. این بار، اما به جای وجود چنین کوئست هایی، تمرکز اصلی سازندگان روی ماموریت های اصلی معطوف شده و نتیجه این تمرکز رضایت بخش است.

چراکه تعیین است سازندگان وقت بیشتری برای طراحی مراحل گذاشته اند و اگرچه هنوز هم در برخی از آن ها همچنان کم عمق اند و چالش خاصی ندارند، اما به طورکلی مجموعه بهتری را به مخاطب عرضه می کنند. با نبود ماموریت های فرعی به شکلی که در شماره های پیشین وجود داشتند، فعالیت های دیگری در محیط بازی جایگزین شده اند.

همین که نگاهی به نقشه بیندازید، مجموعه ای از اشیای ارزشمند، آیتم های قابل جمع آوری و نیز رویداد های فرعی قابل مشاهده هستند. نکته قابل توجه، تنوع بسیار بالای این فعالیت هاست. ممکن است برای یافتن مقداری طلا لازم باشد از صخره های مختلف بالا بروید یا برای پیدا کردنشان غار های مخفی را بگردید.

آیتم هایی تحت عنوان Book of Knowledge در این بین وجود دارند که با یافتن آن ها می توانید قابلیت هایی را برای استفاده در مبارزات آزاد کنید. بدیهی است که برای گشت وگذار در محیط، مدت زیادی را مشغول پارکور و بالا رفتن از در و دیوار و صخره ها خواهید بود.

سه: یوبی سافت جهت خود را برای پیشبرد سری اسسینز کرید انتخاب کرده و با عرضه والهالا، گام های خود در این مدار را محکم تر برداشته است. علی رغم حل مشکلاتی نظیر ماموریت های فرعی که در یکی، دو شماره اخیر وجود داشتند و این بار رفع ورجوع شده اند، مسائل ریزودرشت دیگری همچنان در بازی خودنمایی می کنند که باعث شده محصول نهایی تا مرز بی نقص بودن، فاصله های بسیار زیادی داشته باشد. شاید اگر می توانستیم راحت تر از کاستی های موجود در گیم پلی مبارزات، هوش مصنوعی و معدود کمبود های گرافیکی بگذریم، والهالا تجربه ای به مراتب لذت بخش تر برایمان به ارمغان می آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1462

به "نقد و بررسی بازی پرطرفدار اسسینز کرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و بررسی بازی پرطرفدار اسسینز کرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید