نگاهی به فیلم صدای انسانی؛ کند و کاو پدرو آلمودوار در روان انسان های مهجور

به گزارش تور بالی اندونزی، صدای انسانی به کارگردانی پدرو آلمودوار با وجود اینکه فیلمی کوتاه در بخش خارج از مسابقه جشنواره ونیز 2020 است، اما یکی از مهم ترین آثار حاضر در این رویداد به شمار می رود و حالا نخستین بررسی ها و نقدهای این فیلم منتشر شده است.

نگاهی به فیلم صدای انسانی؛ کند و کاو پدرو آلمودوار در روان انسان های مهجور

سال گذشته پدرو آلمودوار با فیلم درد و شکوه توانست باری دیگر یک فیلم قابل توجه را در همکاری با آنتونیو باندارس به سینمادوستان هدیه دهد. این فیلم ساز اسپانیایی امسال با فیلم کوتاه صدای انسانی به جشنواره ونیز آمده است. این فیلم 30 دقیقه ای برداشتی از نمایشنامه صدای انسانی اثر ژان کوکتو است که به آخرین مکالمه تلفی زنی با معشوقه اش می پردازد. مرد می خواهد با زن دیگری ازدواج کند و این اتفاق برای شخصیت اصلی داستان بسیار ناگوار است. در لایه های زیرین این قصه نگاه سنتی خانواده های فرانسوی درباره ازدواج به نقد کشیده می شود. تیلدا سوینتن بازیگر انگلیسی برنده جایزه اسکار بازیگر نقش اصلی جدیدترین ساخته آلمودوار است. سوینتن در افتتاحیه جشنواره ونیز به پاس یک عمر فعالیت هنری از جشنواره ونیز شیر طلایی افتخاری دریافت کرد.

پدرو آلمودوار روز گذشته در جلسه مطبوعاتی این فیلم از سینمادوستان تقاضا کرد که به سینماها بازگردند تا جانی دوباره به کالبد این هنر تزریق شود. بخشی از صحبت های او به این شرح است: کشف برخی مسائل و موضوعات تنها در تاریکی سالن های سینما و در میان مردمی که نمی شناسید ممکن است. سینما دوران خوبی را سپری نمی کند، به همین خاطر باید از مردم بخواهیم که به سالن ها بیایند.

نقدهای فیلم صدای انسانی در جشنواره ونیز 2020

ورایتی / گای لوج

صدای انسانی آلمودوار را به دنیای زنانه خود بازمی گرداند و روان رنجور و ملتهب یک زن رها شده را کاوش می کند. این فیلم در عین حال که نزدیکی های بسکمک با نمایشنامه صدای انسانی دارد، اما آلمودوار حس و حال آثار و دیدگاه خود را به بن مایه داستان تزریق کرده است. صدای انسانی نشان می دهد یک کارگردان با فاصله دریافت از نوشته های خودش چگونه می تواند اثری بهتر از زنان در آستانه فروپاشی عصبی -فیلمی از آلمودوار با تمی مشابه- بسازد. هسته فیلم همانند داستان اصلی است، اما در اینجا سیر وقایع سریع تر شده است و این مکالمه یک جانبه با ذکاوتی مبتکرانه به تصویر کشیده می شود. صدای انسانی با تمام صحبت های جالب پوچ گرایانه و کنایه های تند و تیزش، 30 دقیقه خوب را برای بیننده رقم می زند و ناامیدتان نخواهد کرد.

ایندی وایر / نیکولاس باربر

یک ملودرام جدید از آلمودوار با نقش آفرینی تیلدا سوینتن که طی آن کارگردان آنقدر کارهای قابل توجه انجام می دهد که این فیلم کوتاه به یکی از برجسته ترین آثار حاضر در ونیز 2020 تبدیل شود. این اقتباس پس از یک مقدمه سورئال با گشت وگذار سوینتن در یک ابزارآلات فروشی آغاز می شود. در ادامه فیلم پرتره ای صریح و ناگهانی از ناامیدی و تنهایی ارائه می دهد و بازیگر نقش اول می کوشد با بازی تئاتری خود نشان دهد تا چه اندازه تنها و تک افتاده است. شاید شما دوست داشته باشید صدای انسانی کمی طولانی تر باشد، اما همین زمان کوتاه عاملی است که بر تاثیرگذاری فیلم می افزاید. هر یک از بینندگان صدای انسانی می توانند در جای شخصیت محوری داستان باشند. ممکن است هر شخصی پس از سپری کردن چهار سال پرفراز و نشیب ولی دوست داشتنی با محبوبش به شرایط تیلدا سوینتن دچار شود و این فیلم می تواند در فهم معنای روابط اینچنینی به ما کمک کند.

هی یوگایز / جو-آن تیتمارش

3 ستاره از 5 ستاره

باوجود مشکلاتی که به هنگام فیلم برداری پیش روی تیم سازنده و پدرو آلمودوار قرار گرفت، او توانسته یک تجربه سینمایی جذاب خلق کند تا تنها طی 30 دقیقه عظمت سینما به تماشاگران یادآوری شود. صدای انسانی یک درام تک گویی (مونولوگ) محور است که از نمایشنامه ای با همین نام اقتباس شده است. مانند سایر فیلم های زنانه آلمودوار بارزترین ویژگی بصری کارهای او یعنی بازی با رنگ ها و خصوصا رنگ قرمز در اینجا نیز مشهود است؛ از لباس مخمل قرمز سوینتن تا اشیاء ریز حاضر در آپارتمان او از این تونالیته رنگی تبعیت می کنند. به لطف بازی خوب سوینتن با یک شخصیت باورپذیر روبرو هستیم که در عین شکننده و عصبی بودن نکات خنده دار و جذابی هم در وجود او به چشم می خورد. این فیلم یک تجربه 30 دقیقه ای عالی در سالن های سینما برای تماشای کمالات هنر هفتم است.

بر اساس نقدها و بررسی های منتشر شده تا به این ساعت می توان گفت فیلم کوتاه آلمودوار در حد و اندازه ای که انتظار داشته ایم ظاهر شده است و باری دیگر با یک فیلم ملودرام قدرتمند از سوی این کارگردان روبرو هستیم.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1348

به "نگاهی به فیلم صدای انسانی؛ کند و کاو پدرو آلمودوار در روان انسان های مهجور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به فیلم صدای انسانی؛ کند و کاو پدرو آلمودوار در روان انسان های مهجور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید