هندی ها به کمبود LNG دامن می زنند؟

به گزارش تور بالی اندونزی، هند میخواهد مانند سایر کشورهای آسیایی استفاده از گاز طبیعی به جای زغال سنگ را افزایش دهد که منعکس کننده احتمال محدود شدن سریعتر از حد انتظار عرضه به بازار است.

هندی ها به کمبود LNG دامن می زنند؟

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، پالایشگاه های نفت دولتی ایندین اویل، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم قصد دارند سهم گاز طبیعی در درآمدشان را از تقریبا هیچ در حال حاضر به پنج تا 15 درصد در سال های آینده افزایش دهند.

این تصمیم بخشی از هدف دولت برای افزایش سهم گاز طبیعی در سبد انرژی از 6.5 درصد کنونی به 15 درصد تا سال 2030 است.

افزایش استفاده از گاز طبیعی با هدف کنار گذاشتن زغال سنگ و عمل به اهداف آب و هوایی و کاهش میزان آلایندگی انجام می گیرد که با آلودگی هوای دهلی نو، فوریت بیشتری پیدا نموده است.

هدف مذکور از نظر عملی به معنای آن است که شرکت های نفت دولتی میلیاردها دلار برای ساخت پایانه های واردات جدید LNG و خطوط لوله گازی مربوطه هزینه خواهند کرد.

طبق آمار یک اندیشکده دولتی و موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، این امر مصرف گاز طبیعی هند را از حدود 50 میلیارد متر مکعب در حال حاضر به حدود 70 میلیارد متر مکعب تا سال 2022 و 100 میلیارد متر مکعب تا سال 2030 افزایش خواهد داد.

با در نظر دریافت محدودیت های توسعه فراوری داخلی، عمده تقاضای جدید برای گاز طبیعی به وسیله واردات تامین خواهد شد.

طبق آمار رهگیری کشتی در تامسون رویترز ایکون، هند 19.7 میلیون تن LNG در سال 2016 وارد کرد که معادل حدود 26.8 میلیارد متر مکعب است که این کشور آسیای جنوبی را چهارمین واردنماینده بزرگ این سوخت می سازد.

واردات LNG هند در 10 ماه نخست سال میلادی جاری به 16.4 میلیون تن رسید که آمار واردات را تقریبا با آمار سال گذشته برابر می نماید.

پیدایش شکاف میان عرضه و تقاضا

عملکرد واردات ثابتی که هند سال جاری داشته برخلاف افزایش پیش بینی شده تقاضا تا چند سال آینده است و این شکاف، یک دوراهی احتمالی پیش روی بازار LNG آسیا قرار میدهد.

با فرض اینکه هند با فرایند اعلام شده از سوی دولت و شرکت های نفتی دولتی زیرساخت واردات LNG را احداث می نماید، محتمل است که تقاضا برای گاز طبیعی را همزمان با کشورهای متعدد دیگر در آسیا افزایش دهد.

چین در حال حاضر که کوشش می نماید میزان مصرف زغال سنگ در سبد انرژی خود را کاهش دهد، واردات LNG خود را افزایش داده و این فرایند احتمالا در سال های آینده شتاب بیشتری خواهد یافت.

چین در 10 ماه نخست سال میلادی جاری 28.8 میلیون تن LNG وارد کرد که در مقایسه با 19.8 میلیون تن خریداری شده در مدت مشابه سال 2016 افزایش 45 درصدی داشت.

اما چین تنها نیست و پاکستان، بنگلادش، تایلند، ویتنام و فیلیپین همگی زیرساخت واردات LNG جدید احداث می نمایند.

با در نظر دریافت واردات برنامه ریزی شده از سوی کشورهایی مانند مالزی، اندونزی و استرالیا که معمولا صادرنماینده بودند، روشن است که بازار LNG در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه در حدود سال 2021 تا 2023 احتمالا با محدودیت قابل توجه عرضه روبرو می گردد.

بر اساس گزارش رویترز، مشکل این است که تصمیمات سرمایه گذاری نهایی درباره نیروگاه های LNG جدید در دو سال گذشته متوقف شدند.

شرکت مشاوره FGE پیش بینی می نماید که مازاد 20 میلیون تن LNG در سال 2020 به 50 میلیون تن کمبود تا سال 2025 تبدیل خواهد شد. اگر چنین اتفاقی روی دهد، چرخش چشمگیری خواهد بود که دینامیک قیمت گذاری LNG را به شکل قابل توجهی تغییر می دهد.

اگر قیمت های LNG افزایش چشمگیری پیدا کند، ممکن است تقاضا برای این سوخت را کاهش دهد و زغال سنگ ارزانتر را به حد کافی جذاب کند که بر جریمه آلایندگی اش بچربد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 682

به "هندی ها به کمبود LNG دامن می زنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هندی ها به کمبود LNG دامن می زنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید