چگونه با درخواست های غیر منطقی برخورد کنیم؟

به گزارش تور بالی اندونزی، چگونه با درخواست های غیر منطقی برخورد کنیم؟ منظور ما از واژه غیرمنطقی در اینجا به معنای فراتر از منطق و انصاف است. مسلما این کاملا به دیدگاه شما بستگی دارد و چیزی که برای فردی منطقی است، ممکن است برای فرد دیگر غیر منطقی باشد. پس یک درخواست غیر منطقی در واقع چه نوع درخواستی است؟

چگونه با درخواست های غیر منطقی برخورد کنیم؟

خبرنگاران| منظور ما از واژه غیرمنطقی در اینجا به معنای فراتر از منطق و انصاف است. مسلما این کاملا به دیدگاه شما بستگی دارد و چیزی که برای فردی منطقی است، ممکن است برای فرد دیگر غیر منطقی باشد. پس یک درخواست غیر منطقی در واقع چه نوع درخواستی است؟

اجازه دهید موقعیت های زیر را مرور کنیم:

فرجه زمانی کوتاه می تواند باعث گردد که درخواست غیر منطقی گردد. به عنوان مثال، تصور کنید که رئیس تان در سرانجام روزِ کاری وارد دفترتان می گردد و از شما می خواهد کاری که خیلی هم اضطراری نیست را قبل از اینکه بروید، تمام کنید. برای اینکه به خواسته اش عمل کنید، مجبور هستید تا دیروقت سر کار بمانید.

اگر دلیل مهم تری در این موقعیت وجود نداشته باشد، پس این درخواست غیر منطقی است.

درخواست ها می توانند به خاطر یک اشتباه یا سوءِتفاهمِ ساده، غیر منطقی باشند. مثلا، تصور کنید همکارتان به شما فشار می آورد که پروژه ای را هر چه زودتر تمام کنید، چون فکر می نماید فرجه زمانی را نمی توان تغییر داد. با این حال، به نظر می رسد این تصور او به دلیل سوءِتفاهم ناشی از تأکید بیش از حد رئیس بر اهمیت فرجه زمانی به وجود آمده است. همچنین درخواست ها می توانند به این علت غیر منطقی باشند که فرد نمی داند کاری که تقاضا نموده تا چه حد زمان و انرژی احتیاج دارد. مثلا، مشتری جدیدی ممکن است درخواست کند که وب سایتش دو روزه آماده گردد. به احتمال زیاد او چیزی از طراحی وب سایت نمی داند و هیچ تصوری نسبت به زمان و کوشش لازم برای انجام این کار ندارد.

درخواستی که ارزش های اخلاقی عمومی و یا ارزش های شما را زیر سؤال می برد، غیر منطقی هستند. مثلا، تصور کنید رئیس تان مجبور است هفته آینده برای دیدار با مشتریان جدید به سفر برود. به خاطر اینکه سرش خیلی شلوغ است، از شما می خواهد تا زمانی که نیست، کارهایش را انجام دهید تا از آنها عقب نماند و این کار به احتمال زیاد با ارزش های شما در تضاد است. با این حال، باید بدانید ارزش های شما تا چه حد با ارزش های سازمان تان هماهنگ هستند. چیزی که ممکن است برای شما غیر منطقی باشد، شاید برای خیلی از افراد منطقی است و این می تواند شما را در موقعیت دشواری قرار بدهد.

درخواست هایی که خارج از مسئولیت های عادی شما هستند نیز می توانند درخواست های غیر منطقی به حساب بیایند. به عنوان مثال، تصور کنید که رئیس تان از شما خواسته تا در فرودگاه به استقبال یکی از مشتریان بروید، کاری که جزو وظایف روزانه شما نیست. این باعث می گردد بازی فوتبال پسرتان را که قول داده بودید ببینید از دست بدهید.

درخواست ها می توانند به دلیل تغییر اولویت ها غیر منطقی باشند. تصور کنید که مشتری شما هدف پروژه اش را به وضوح تعیین نموده و شما در خصوص هزینه آن به توافق رسیده اید، ولی بعد از اینکه نیمی از پروژه را تمام کردید، تصمیم می گیرد هدفش را تغییر دهد و از شما می خواهد تا کار را دوباره انجام دهید، بدون اینکه بخواهد هزینه بیشتری به شما بپردازد.

شناسایی درخواست غیر منطقی

وقتی فردی درخواستی از شما دارد که به نظرتان غیر منطقی می رسد، به احتمال زیاد بدون فکر کردن آن را می پذیرید، چون حس می کنید تحت فشار قرار گرفته اید. یا ممکن است به درخواستی که در واقع کاملا منطقی است، پاسخ منفی بدهید. به همین دلیل، خیلی مهم است که بتوانیم به خوبی به درخواست ها فکر کنیم و منطقی و غیر منطقی بودن شان را به درستی تشخیص بدهیم.

ابتدا، دلیل اینکه چرا غیر منطقی است را پیدا کنید. آیا به این دلیل غیر منطقی است که شما وقت کافی برای انجامش را ندارید، یا به خاطر اینکه خارج از محدوده مسئولیت های شماست، یا به این دلیل که تخصص کافی را در آن زمینه نداربد؟ احساسات شما در اینجا نقش مهمی بازی می نمایند. وقتی فردی از شما تقاضایی دارد که به نظر می رسد با آن راحت نیستید یا از آن خوش تان نمی آید، باید به آن تقاضا به خوبی دقت کنید و از خود بپرسید چرا به نظرتان غیر منطقی می رسد.

از خود سؤال کنید که آیا واقعا غیر منطقی است یا شما منابع لازم برای انجام آن، که می تواند زمان، تخصص و یا منابع اقتصادی باشد، را ندارید؟ اگر همه منابع لازم را در اختیار داشتید، باز هم آن تقاضا به نظرتان غیر منطقی می آمد؟ سپس، به نوع و محتوای تقاضا دقت کنید. مثلا، در خیلی از سازمان ها در ساعات خاصی کار به اوج می رسد، یا وجود بحران باعث می گردد شما مجبور به پذیرفتن کار هایی شوید که خارج از مسئولیت عادی تان هستند. اگر سازمان شما با بحران یا با حجم کار زیادی روبرو شده است، نپذیرفتن تقاضا ها ممکن است به تیم تان آسیب برساند.

برای اینکه دلیل تقاضایی را بهتر متوجه شوید، سؤال بپرسید. چرا انجام آن کار اهمیت دارد؟ چرا تمام کردن آن در فرجه زمانی تعیین مهم است؟ پاسخ دادن به چنین سؤالاتی مهم است، چون باعث می گردد سوءِتفاهم و رنجش پیش نیاید. بعد از اینکه اطلاعات بیشتری به دست آوردید، از دیدگاه فرد دیگری به درخواست نگاه کنید. چیزی که به نظر شما غیر منطقی می رسد، ممکن است کاملا به نظر او منطقی بیاید. به موقعیت آن فرد و فشار هایی که بر دوش خود دارد، فکر کنید. آیا باز هم تقاضا به نظرتان غیر منطقی می رسد؟

با این حال، باید برای خودتان حد و مرزی در کار ها تعیین کنید و چیز هایی که نمی توانید تحمل کنید و به هیچ عنوان نمی پذیرید را شناسایی کنید. رئیس یا مشتری تان ممکن است تقاضایی داشته باشد که با ارزش های شخصی یا اخلاقی شما مغایرت داشته باشند. ممکن است از شما بخواهند که آخر هفته هم سر کار بیایید و این کاملا مغایر تعهد شما نسبت به خانواده تان است. ارزش های خود را شناسایی کنید تا خودتان بدانید از چه محدوده ای فراتر نخواهید رفت. سپس بیاموزید چطور حد و مرزهایتان را مدیریت کنید تا دیگران نتوانند از شما سوءِاستفاده نمایند.

منبع: چطور

منبع: فرادید
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1700

به "چگونه با درخواست های غیر منطقی برخورد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با درخواست های غیر منطقی برخورد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید