کاریابی به شیوه مدرن

به گزارش تور بالی اندونزی، مائده امینی ـ روزنامه نگار:اوضاع هر سال وخیم تر از سال گذشته به نظر می رسد. میلیاردها تومان پول در یک سال جابه جا می شود.

کاریابی به شیوه مدرن

رقم های درشت، مثل خیلی وقت های دیگر به جیب دلالانی که این بار ظاهر مرتب تری دارند واریز می گردد اما در نهایت خروجی این هیاهو، چنگی به دل نمی زند. تعداد مؤسسات کاریابی که بنا بود جامعه جویای شغل را راهی بازارکار کنند، از سال تاسیس آنها (79) تاکنون حدودا 8برابر شده اما میزان اشتغال زایی در آنها تقریبا هر سال دریغ از پارسال بوده است.

همین که پایتان را به یکی از مؤسسات کاریابی بگذارید، باید براساس نرخ مصوب سال97، 20هزار تومان هزینه ثبت نام و مشاوره شغلی بپردازید که البته این رقم بسته به اینکه سراغ دفاتر کاریابی خارجی رفته باشید یا در مناطق محروم باشید به حداکثر 30 و حداقل 14هزار تومان هم می رسد. اگر شانس بیاورید و به واسطه این ثبت نام در مرکز، شغلی پیدا کنید، براساس قانون باید معادل 50درصد دستمزدماه اول خود را به موسسه کاریابی پرداخت کنید.

آخرین آمارگیری های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از نیروی کار در سال97 نشان می دهد که یک میلیون و 854هزار و413 نفر در سال گذشته، در این مراکز ثبت نام کرده اند که اگر هر کدام از این افراد برای یک ثبت نام ساده تنها 20هزار تومان پرداخت کرده باشند، بیش از 37میلیارد و 88میلیون تومان پول پرداخت شده است. از سوی دیگر اگر تنها 10درصد این جامعه یک میلیون و 850هزار نفری جذب بازار کار شده باشند، مطابق قانون موظف اند که 50درصد دستمزد خود را به این مراکز بپردازند که با احتساب یک میلیون و 100هزار تومان حداقل دستمزد در سال97، این رقم برای هر نفر حدود 550هزار تومان تخمین زده می گردد.

با این حساب، 101میلیارد و 992میلیون و 825هزار تومان دیگر در این میان پرداخت شده است. یک حساب سرانگشتی در خوش بینانه ترین حالت (بدون احتساب هزینه های جانبی که مؤسسات کاریابی برای مراجعان می تراشند) به ما می گوید که بیش از 140میلیارد تومان در سالی که گذشت برای شغل هایی که بعضا هم ایجاد نشده، هزینه شده است. همه این اعداد در حالی به دست می آیند که هزینه های نگهداری دفاتر، هزینه های جانبی که این مؤسسات عموما از مراجعه کنندگان خود طلب می کنند و...

در آنها لحاظ نشده است؛ مثلا اگر هزینه راه اندازی هر کدام از این دفاتر تنها 100میلیون تومان بوده باشد، 80میلیارد تومان دیگر به رقم تخمین زده شده افزوده می گردد و این چرخه جمع زدن اعداد 11رقمی حالا حالاها ادامه خواهد داشت. آیا میلیاردها تومان پول رفته به جیب صاحبان مؤسسات کاریابی برای ایجاد شغل، جز توسعه فساد، سود دیگری هم داشته است؟ اگر توسعه فساد ادعای گزافی است پس چرا هر سال با وجود اینکه مراجعان بیشتری سراغ این مراکز می آیند و ثبت نام می کنند، درصد کمتری از آنها به بازار کار معرفی می شوند و برای آنها شغل ایجاد می گردد؟

  • درصد موفقیت در مؤسسات کاریابی هر سال کمتر شده است

در سال88 از بین 944هزار نفر ثبت نام کننده در مؤسسات کاریابی، برای 327هزار نفر شغل ایجاد شده که نسبت به سال های اخیر درصد قابل توجهی را شامل می شده است (35درصد) .

در سال95 که سال پایانی برنامه پنجم توسعه هم بود، 324هزار نفر در کاریابی ها ثبت نام کردند که 82هزار نفر آنها مشغول به کار شدند(25درصد).

در شش ماه اول سال96 تعداد 229هزار نفر کارجو به دفاتر کاریابی مراجعه کرده اند که از این میان تنها 40هزار نفر از آنها مشغول به کار شده اند (17درصد).

شروع فعالیت کاریابی های غیردولتی به سال79 برمی گردد که تعداد دفاتر این مؤسسات از حدود 100 عدد به 750عدد رسیده و حدودا 8برابر شده است.

در شش ماه اول سال97، 192هزار جوینده کار در کاریابی های سراسر کشور ثبت نام کرده اند که از این میان 22هزار نفر مشغول به کار شده اند(11درصد).

برآورد ها و بررسی های تور بالی اندونزی نشان می دهد حدود 50درصد از شغل های اختصاص یافته به مراجعان مؤسسات کاریابی در حوزه خدمات بوده است.

یک میلیون و 118هزار و 871مرد از طریق ثبت نام در مراکز خدمات اشتغال و دفاتر کاریابی غیردولتی برای پیداکردن شغل در سال 97اقدام کرده اند.

735هزار و 542زن از طریق ثبت نام در مراکز خدمات اشتغال و دفاتر کاریابی غیردولتی برای پیداکردن شغل در سال 97اقدام کرده اند.

مراجعه به مؤسسات کاریابی مجاز غیردولتی در سال 97، 0.6 درصد نسبت به سال96 کاهش پیدا کرده است.

اطلاعات نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال97 نشان می دهد که 21درصد از بیکارانی که در جست وجوی شغل هستند از طریق مؤسسات کاریابی غیردولتی اقدام و در این مؤسسات ثبت نام کرده اند.

سهم اقدامات انجام شده برای جست وجوی شغل توسط گروه بیکاران در سال 97به تفکیک نوع اقدام

درحالی که روزبه روز شغل های کمتری به واسطه دفاتر کاریابی در کشور به نیروی جویای کار اختصاص پیدا می کند، آمارهای وزارت کار گواهی می دهد که حدود یک چهارم جویندگان شغل از سر ناچاری در سال گذشته نام خود را در این مؤسسات به ثبت رسانده اند که البته مشخص نیست در نهایت چنددرصد آنها به بازار کار هدایت شده اند.

  • در هر کدام از استان هاچند دفتر کاریابی مجاز تاسیس شده است؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 469

به "کاریابی به شیوه مدرن" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاریابی به شیوه مدرن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاریابی به شیوه مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید