کشف مرموزترین موجودات دریایی

به گزارش تور بالی اندونزی، دانشمندان همیشه با موجوداتی عجیب در اعماق دریا روبه رو شده و جانوران شگفت انگیزی را شناسایی می نمایند که قبلاً دیده نشده اند. در ادامه نگاهی به عجیب ترین موجودات دریایی کشف شده در سال 2022 خواهیم انداخت.

کشف مرموزترین موجودات دریایی

به گزارش گجت نیوز، اگر قصد تماشا یک موجود بیگانه را دارید، جستجوی کیهانی را متوقف نموده و به اعماق دریا سفر کنید!

هر ساله دانشمندان موجودات دریایی جدیدی را شناسایی نموده و به لیست ثبت دنیای گونه های دریایی می افزایند. اگرچه تنها پنج درصد از اقیانوس های دنیا کاوش شده اند، اما تا به امروز 230 هزار گونه دریایی مختلف کشف شده و در این لیست نهاده شدند.

اعماق اقیانوس مملو از موجودات عجیب و غریب و شگفت انگیز است و هر چه انسان ها بیشتر به جست وجو می پردازند، تعداد بیشتری از آن ها قابل رؤیت می شوند. 2022 از آن سال هایی بود که دانشمندان پیروز شدند تمام زیبایی های یک آکواریوم را در اعماق دریا مشاهده نمایند.

از ماهی های مرکب گرفته تا کرم اسپاگتی و ماهی Jell-O، در اینجا به معرفی 10 مورد از عجیب ترین موجودات دریایی کشف شده در سالی که گذشت خواهیم پرداخت.

1. ماهی مرکب توت فرنگی با چشم های عجیب و غریب

ماهی مرکب توت فرنگی دارای یک چشم عادی و یک چشم بسیار بزرگ است. محققان این چشم عجیب را با استفاده از یک وسیله شناسایی از راه دور (ROV) در عمق 2378 فوتی (725 متری) در مونتری کنیون، سواحل کالیفرنیا، مشاهده کردند.

چشمان ناهماهنگ ماهی مرکب در اعماق اقیانوس به آن یک مزیت غیرمعمول می دهد: چشم بزرگ به سمت بالا نگاه می نماید تا سایه هایی را که حیوانات در بالا انداخته اند را ببیند، و چشم کوچکتر به سمت پایین نگاه می نماید و در پی پرتو های نور است که از طریق طعمه و شکارچیان احتمالی منتشر می گردد.

نکته جالب در خصوص ماهی مرکب توت فرنگی این است که او با دو چشم هم میزان متولد می گردد و پس از گذر از دوره نوجوانی، میزان چشم چپ افزایش یافته و چشم راست به همان میزان باقی می ماند. در بزرگسالی، میزان چشم چپ این مورد از عجیب ترین موجودات دریایی می تواند به بیش از دو برابر چشم راست برسد.

2. کرم درخشانِ اسپاگتی شکل (Luminous lump of spaghetti)

کرم اسپاگتی شکل برای اولین بار از طریق محققان موسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری (MBARI) مشاهده شد. آن ها این مورد از عجیب ترین موجودات دریایی را در سال 2012 و با استفاده از ROV، هنگامی که در حال کاوش در خلیج کالیفرنیا در سواحل مکزیک بودند، کشف کردند.

این موجود عجیب در کف دریا که با شاخک های نارنجی درخشان و ماکارونی شکل پوشیده شده بود، در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد. این موجود دریایی چشم و آب شش ندارد و از شاخک های رنگارنگ خود برای گرفتن تکه هایی از مواد آلی، که به نام برف دریایی نیز شناخته می شوند، استفاده می نماید.

بیشتر کرم های اسپاگتی در حفره ها یا تونل های زیر کف دریا زندگی می نمایند و فقط شاخک های رشته مانند خود را به داخل آب فرو می برند تا تکه های غذایی را شکار نمایند. اما گاهی این کرم ها زندگی خود را در بالای کف اقیانوس می گذرانند. محققان گونه ای از این موجودات درخشان را مشاهده کردند که با شنا در آب یا خزیدن در امتداد بستر دریا، سعی در یافتن مکان هایی را دارند که در آن غذا فراوان است.

3. کوسه خندان با ظاهر شیطانی

یک ماهیگیر در اعماق منطقه ای با نام تراپمن برماگی در سواحل نیو ساوت ولز در استرالیا، کوسه ای عجیب با ظاهر خندان صید کرد. این نمونه غیرمعمول دارای چشمانی برآمده، پوستی کلفت مانند کاغذ سنباده، پوزه ای نوک تیز و لبخندی شبیه انسان بود!

هیچکس دقیقاً نمی داند که این موجود با ظاهر ترسناک ممکن است متعلق به کدام گونه باشد. این امر به مرموز بودن موجودی که از حدود 2130 فوت (650 متر) زیر سطح کشیده شده بود، اضافه کرد.

پوست بسیار خشن این موجود به نوعی سگ ماهی شباهت دارد؛ بنابراین مؤسسه تحقیقات کوسه در استرالیا طی بیانیه ای گفت این جاندار احتمالا یک سگ ماهی اندیوور (Centrophorus moluccensis) باشد. البته این تشخیص مورد مخالفت بعضی کارشناسان نهاده شد و تایید نشد.

دیگر محققان نیز اظهاراتی در خصوص نوع این کوسه داشتند و معتقد بودند این مورد از عجیب ترین موجودات دریایی می تواند عضوی از خانواده کوسه های کوکی شکن، کوسه جن، کوسه فانوس و کوسه کایت فین باشد. اما طبق نظر بسیاری از کارشناسان، این حیوان عصبی به احتمال زیاد یک کوسه گلپر بوده است.

4. عمیق ترین ماهی مرکب

تیمی از محققان در حال شکار لاشه کشتی ناوشکن گمشده جنگ دنیای دوم به کشف یکی دیگر از عجیب ترین موجودات دریایی دست یافتند. این تیم ماهی مرکب بزرگ از خانواده Magnapinnidae را در بالای کف سنگر فیلیپین در عمق خیره نماینده ای، حدود 20300 فوت (6200 متر) زیر سطح دریا، مشاهده کردند.

ناحیه فراژرف (هادال) عمیق ترین منطقه اقیانوس است که در گودال های اقیانوسی از عمق حدود شش تا 11 هزار متری قرار گرفته است. موجودات دریایی بسیار کمی در این منطقه زندگی می نمایند و یافتن این گونه عجیب در این عمق یک کشف بسیار بزرگ محسوب می گردد.

این ماهی مرکب از لاروها، خرچنگ ها، صدف دریایی، حلزون ها و موجودات کوچکتر تغذیه نموده و خودش غذای شیر دریایی، فوک دریایی و سمور آبی می گردد.

محققان بعلاوه چهار اختاپوس دمبو را در عمقی مشابه تشخیص دادند و ماهی مرکب بزرگ دیگری در حدود 15400 فوت (4700 متر) زیر اقیانوس آرام مشاهده شد.

5. حمل تخم های مرواریدی از طریق مادر

فیلم بسیار نادری از یک ماهی مرکب که رشته ای ژلاتینی از تخم های مرواریدی درخشان را در آغوش خود حمل می نماید، در اعماق اقیانوس تاریک در سواحل کالیفرنیا ضبط شده است. محققان این ماهی مرکب ناشناخته را در 56 مایلی ساحل، در عمق 4560 فوت (1390 متر) و از طریق ROV مشاهده کردند.

مادران ماهی مرکب معمولاً بچه دار نمی شوند و در صورت بچه دار شدن، تخم های خود را حمل ننموده و آن ها را در کف دریا یا در توده های ژلاتینی بزرگ رها می نمایند. حمل تخم ها خطر شکار شدن را برای مادر افزایش می دهد، به همین علت است که حمل تخم ها از طریق مادر امری بسیار نادر محسوب می گردد.

این مورد از عجیب ترین موجودات دریایی کشف شده یک مادر بیش از حد محافظه کار را نشان می دهد. هرچند در تصویر این مادر ممکن است در مقایسه با تخم هایش بزرگ به نظر برسد، اما در حقیقت، گوشته او (قسمت اصلی بدن ماهی مرکب که شامل تمام اندام های اصلی است) تنها می تواند 7.5 سانتی متر رشد کند!

6. ماهی چسبنده (Gummy squrrel)

گامی اسکورل یک موجود ژلاتینی عجیب و غریب است که از طریق محققان در اقیانوس آرام مشاهده شد. این موجود که شکلی شبیه به یک موز نیمه پوست کنده شده دارد، در واقع یک خیار دریایی است و طولی حدود 2 فوت (60 سانتی متر) برای آن به ثبت رسیده.

ماهی چسبنده یکی از 55 نمونه ای بود که از طریق دانشمندان موزه تاریخ طبیعی لندن پس از کاوش در بستر دریای منطقه کلاریون-کلیپرتون اقیانوس آرام، واقع بین هاوایی و مکزیک، جمع آوری شد. دیگر موجودات قابل توجه این سفر شامل یک اسفنج دریایی به شکل لاله و یک مرجان است که تصور می گردد زیستگاه بومی آن اقیانوس اطلس باشد. 39 موجود در بین این عجیب ترین موجودات دریایی جمع آوری شده متعلق به گونه هایی هستند که قبلاً دیده نشده بودند.

7. ماهی آبیِ مرموز (blue goo)

محققان اداره ملی اقیانوسی و جو (NOAA) با استفاده از یک ROV موجودات متعددی را مشاهده نموده و نتایج را به صورت زنده پخش کردند. در این پخش، موجودات دریایی رنگارنگ و مرموزی در بستر دریای اطراف سنت کروکس، یکی از جزایر ایالات متحده، مشاهده می شد که بسیاری از آن ها تا به امروز دیده نشده بودند.

یکی از عجیب ترین موجودات دریایی که در این پخش زنده به چشم می خورد، موجودی شبیه به یک حباب آبی رنگ و اسرارآمیز بود که بی حرکت در کف اقیانوس جای گرفته بود.

کوشش های زیادی برای تشخیص گونه این موجود مرموز صورت گرفت. بسیاری از دانشمندان پیشنهاد دادند که بلو گو ممکن است متعلق به گروه مرجان های نرم و اسفنج های دریایی باشد، اما هیچ اتفاق آرائی وجود نداشت.

8. ماهی بیگانه

یکی از عجیب ترین موجودات دریایی که در نزدیکی هاوایی مشاهده شد، شبیه یک کیسه پلاستیکی شناور با روده های درخشان است و محققان آن را با یک ROV در عمق 7221 فوتی (2201 متری) در بنای یادبود ملی دریایی در جنوب شرقی هونولولو مشاهده کردند.

این ماهی عجیب و غریب در واقع یک خیار دریایی از خانواده Elpidiidae است که زائده ای شبیه باله دارد که به او یاری می نماید مسافت های کوتاهی را در کف دریا شنا کند. لوله های نارنجی روشن داخل بدن این موجود شفاف روده های او هستند، اما علت رنگارنگ بودن این روده ها هنور معین نیست.

9. ماهی شفاف Jell-O

محققان یک ماهی نیمه شفاف و ژلاتینی با ظاهری عجیب و غریب را در کف دریای جزایر آلوتی در آلاسکا کشف کردند. این ماهی که به نام حلزون ماهی لکه دار (Crystallichthys cyclospilus) شناخته می گردد، بدنی شفاف پوشیده از نقاط حلقه ای و یک مکنده غیرمعمول روی شکم خود دارد که به آن اجازه می دهد به کف دریا بچسبد.

حلزون ماهی لکه دار می تواند در آب هایی تا عمق 2723 فوتی (830 متری) زیر سطح اقیانوس زندگی کند. ساختار Jell-O مانند این ماهی ها به آن ها اجازه می دهد تا در برابر فشار خرد شدن اعماق دریا مقاومت نمایند و بدن شفاف به استتار آن ها در برابر شکارچیان یاری می نماید.

10. گونه حشره مانند Vader

یک موجود شپش مانند با ظاهری زرد رنگ در اعماق سطح اقیانوس در خلیج مکزیک کشف شد. این گونه تازه کشف شده در یک تور صیادی در ارتفاع 2000 تا 2600 فوتی (600 تا 800 متری) زیر سطح دریا گرفتار شد.

محققان در ابتدا تصور می کردند که این مورد از عجیب ترین موجودات دریایی از گونه های باتینوموس است، اما تجزیه و تحلیل DNA بعداً نشان داد که این موجود از گونه ای ناشناس محسوب می گردد که طول آن به بیش از 10 اینچ (26 سانتی متر) می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2335

به "کشف مرموزترین موجودات دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مرموزترین موجودات دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید