16 مدل ریش مردانه که در سال 2022 ترند شده اند

به گزارش تور بالی اندونزی، احتمالا شما هم موافق باشید وقتی بگوییم ریش، عاملی است که به مردان ظاهر و حال و هوای مردانه تر، بالغ تر و مستقل تری می دهد. موهای صورت، فرم چهره مردان را تغییر می دهد و آن را اصلاح می نماید. بعلاوه ریش باعث می گردد تا خط فک صورت قوی تر به نظر برسد؛ پس زمان آن رسیده تا مدل های سنتی را رها کنید و ترندهای 2022 مدل ریش مردانه را امتحان کنید.

16 مدل ریش مردانه که در سال 2022 ترند شده اند

مدل های ریش بسیار زیادی برای مردان وجود دارد. در حالی که ممکن است زیاد به چشم نیاید، اما 27 مدل مختلف از ریش برای مردان وجود دارد! طبق آمار، ته ریش مجذوب نماینده ترین مدل از نظر خانم ها برای آقایان است و از طرفی دیگر، ریش بزی و سبیل جز مدل هایی هستند که مجذوب نمایندهیت کمتری نسبت به مدل های دیگر دارند. همان طور که می دانید، مد همواره در حال تغییر است؛ چیزی که در این فصل ترند است، چند ماه دیگر ممکن است کاملا از مد خارج گردد طوری که هرگز ترند نبوده است! اما یک ریش خوب، همواره خوب باقی می ماند و مجذوب نمایندهیت خود را از دست نمی دهد. با این حال پیدا کردن یک مدل ریش مناسب ممکن است کمی سخت باشد؛ اما نگران نباشید. ما برای همین اینجا هستیم. در این مقاله همراه مجله خبرنگاران باشید تا مدل های ترند 2022 را به شما معرفی کنیم و شما را با چند نکته مفید در خصوص نحوه بلند کردن و انتخاب درست آن ها آشنا کنیم.

 • مدل موی مردانه برای انواع فرم صورت

تاریخچه کوتاهی از ریش

جالب است بدانید که ریش در طول تاریخ کاربردهای زیادی داشته است. انسان های اولیه از ریش برای گرما، ارعاب و محافظت از خود در برابر خاک، شن و آفتاب و… استفاده می کردند. در زمان حال، ریش برای نشان دادن مردانگی، مد و فشن، شکوه و گاهی مقام و شخصیت مورد استفاده است.

در سال های قبل از میلاد مسیح، سلطنتیان مصر از ریش های مصنوعی استفاده می کردند. این ریش ها از فلز ساخته شده بود و به وسیله روبانی پشت سر آن ها بسته می شد. این کار به وسیله پادشاهان و بعلاوه ملکه ها انجام می شد. بعلاوه مصریان ریش های چانه خود را از قرمز مایل به قهوه ای گرفته تا قهوه ای تیره رنگ می کردند.

در گذشته، در یونان، ریش نماد احترام بود. آن ها عادت داشتند که با وسیله ای مانند انبر، ریش هایشان را فر نمایند. در آن موقع ریش ها را برای تنبیه کوتاه می کردند. بعدها، اسکندر بزرگ حکم کرد که سربازان نباید ریش داشته باشند؛ تا در جنگ ها سربازان مخالف از ریش شان بر علیه آن ها استفاده ننمایند.

روز جهانی ریش

منشا دقیق روز جهانی ریش ناشناخته است؛ اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد وایکینگ های دانمارکی در سال 800 بعد از میلاد مسیح، یک روز مخصوص را به تجلیل از ریش هایشان اختصاص داده بودند. البته این رویداد روز معینی نداشت و ممکن بود صدها بار در یک سال هم تکرار گردد؛ برای مثال بعد از غارت شهرها، دهکده ها و… به وسیله مردان ریش دار و مسلح.

روز جهانی ریش هر ساله در سطح بین المللی جشن گرفته می گردد و در بعضی منطقه ها مردم با ریش های خود دور هم جمع می شوند. اولین شنبه ماه سپتامبر به عنوان روز جهانی ریش معرفی شده است. به طور کلی روز جهانی ریش درباره ترویج و ارتقای جایگاه جهانی ریش است و بسیاری از کشورها رسم و رسوم های جالبی برای این روز دارند و تراشیدن ریش ها در این روز یک نوع بی احترامی محسوب می گردد.

 • در جنوب اسپانیا، افراد از بسیاری از شهرها دور هم جمع می شوند تا شاهد یک مسابقه بوکس بین یک مرد ریش دار و یک پسر بدون ریش باشند. مرد ریش دار که معمولا مسلح به یک شی نوک تیز است، برنده مسابقه می گردد.
 • در دهکده Dönskborg واقع در سوئد، هرکسی که ریش نداشته باشد از شهر تبعید شده و مجبور می گردد تا 24 ساعت را در جنگل مجاور سپری کند.

1.ته ریش؛ مدل ریش کلاسیک و جاودانه (Stubble Beard)

برای کسانی که هنوز آماده به داشتن ریش کامل نیستند، ته ریش می تواند جایگزین بسیار خوبی باشد. ته ریش کوتاه، اصلاح شده و تمیز است. از بین تمام مدل های ریش مردانه، ته ریش، ساده ترین مدل بوده و نگهداری از آن بسیار راحت است. بعلاوه برای بیشتر فرم های صورت مناسب است. تنها کاری که باید بکنید این است که چند روز ریش هایتان را اصلاح نکنید.

بعلاوه ته ریش پوشش مناسبی برای جوش های صورت و لک های پوستی است. این مدل ریش برای موقعیت های زیادی از اتاق هیئت مدیره گرفته تا دورهمی محبت آمیز مناسب است. به عنوان یک قاعده کلی، دوره رشد مطلوب برای ته ریش 3 الی 5 روز است؛ بسته به اینکه دوست دارید ریشتان تا چه حدی تیره گردد. سلبریتی های زیادی از زک افرون گرفته تا دیوید بکهام و آدام لوین، از هواداران این مدل ریش هستند.

2. مدل ریش شرکتی (Corporate Beard)

مدل ریش شرکتی، مدلی همه کاره، بسیار شیک و مناسب برای محل کار است. بعلاوه افرادی که دوست دارند ظاهر جدی تری داشته باشند، مدل ریش شرکتی گزینه مناسبی برای آن ها است. موهای تقریبا کوتاه، مرتب (اما نه بیش از میزان) از ویژگی های این مدل ریش هستند. ریش شرکتی برترین گزینه برای ست کردن با یک دست کت شلوار برای محیط کاری است. ریش اصلاح شده، برای بیشتر فرم های صورت مناسب است؛ اما شاید احتیاج باشد تا برای پوشاندن نقص ها و برجسته کردن برترین حالت های صورت تان، گوشه ها و زاویه های این مدل ریش را با دقت تنظیم کنید.

برای مثال، اگر صورت گردی دارید، ممکن است بخواهید بلندی آن را در کناره ها کمتر کنید تا صورت تان کشیده تر دیده گردد و به همین ترتیب اگر کناره ها بلندتر باشند، صورت شما باریک تر و گردتر دیده می گردد.

3. ریش گرد و کوتاه (Short Rounded Beard)

ریش گرد، یک زیرمجموعه از مدل ریش شرکتی است. این مدل یک گزینه عالی برای مردانی با فرم صورت گرد، مربعی و الماسی شکل است؛ زیرا انحنای طبیعی صورت را حفظ می نماید بدون اینکه باعث حجیم تر شدن گونه ها گردد.

4. مدل ریش کوتاه و جعبه ای (Short Boxed Beard)

ریش جعبه ای، یک مدل زاویه دار و زیرمجموعه از ریش شرکتی است. این مدل ریش در قسمت های اطراف چانه طول بیشتری دارد که باعث ایجاد لبه تیزتر و جعبه ای شکل می گردد. اگر فرم صورت بیضی یا مستطیلی دارید یا اگر دوست دارید خط فک خود را برجسته تر نشان دهید، این مدل ریش برترین گزینه برای شما خواهد بود. برای این مدل ریش اجازه دهید تا به مدت 2 تا 3 ماه بلند شوند و سپس به یاری یک ریش تراش باید فرم آن را در قسمت چانه درست کنید.

5. ریش کامل (Full Beard)

بلند کردن ریش کامل، برعکس چیزی که به نظر می رسد، انتخاب بسیار سختی است. هرچقدر ریش شما پُرتر باشد، احتیاج به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد و با مسائل بیشتری رو به رو خواهید شد. ریش کامل در بین مدل های مختلف ریش، سخت ترین مدل از لحاظ مراقبت کردن است. آقایانی که فرم صورت بیضی شکل دارند، به راحتی می توانند این مدل ریش را داشته باشند و مسئله ای نخواهند داشت؛ اما اگر فرم صورت شما هر چیزی به جز بیضی باشد، شما به پیرایش های مختلفی احتیاج دارید تا مطمئن شوید که این مدل کاملا فیت و مناسب صورت شماست.

در صورت های لاغر، زاویه دار و کشیده، اگر کناره های ریش را بلندتر نگه دارید، صورت گردتر دیده خواهد شد در حالی که برای صورت های گرد، با بلندتر کردن موهای چانه و کوتاه تر گذاشتن کناره های ریش، صورت شما کشیده تر دیده خواهد شد.

6. ریش کوتاه و کم پشت (Scruffy Beard)

مدل ریش کم پشت یک نسخه بلندتر از مدل ته ریش است. این مدل ریش مردانه به تدریج در طول زمان جا افتاد و امروزه تقریبا بیشتر مردان مدل های ریش مرتب و اصلاح شده را انتخاب می نمایند. ریش کوتاه و مرتب ظاهر شما را شیک تر و نشان خواهد داد. ریش کوتاه به عنوان ریش ایتالیایی هم شناخته می گردد. برای این مدل ریش معمولا باید بگذارید بین 2 تا 4 هفته رشد نمایند و بعد آن را اصلاح کنید تا فرم منظمی بگیرد.

7. ریش سایه دار؛ مدل ریش نو و مجذوب نماینده (Faded Beard)

این مدل ریش مردانه یکی از نوترین و مجذوب نماینده ترین ترندهای ریش است. محو شدگی در دو نقطه اتفاق می افتد؛ پهلو و روی گونه. ریش سایه دار حجم بیشتری در قسمت چانه دارد که باعث می گردد صورت شما لاغر و کشیده تر به نظر برسد. برای داشتن این مدل ریش بهتر است که به طور مرتب آن را اصلاح کنید تا تازه باشد.

9. مدل ریش ون دایک (Van Dyke Beard)

در مدل ریش ون دایک، سبیل و ریش های قسمت چانه کمی بلندتر هستند تا صورت را تیزتر و کشیده تر نشان دهند. این مدل ریش مورد علاقه افراد مشهوری مانند جانی دپ، کریستین بل و جرمی رنر می باشد. برای این مدل، باید با دقت زیادی با ریش تراش باید آن را حالت بدهید؛ معمولا سبیل دست نخورده می ماند و در قسمت چانه، T انگلیسی برعکس ایجاد می گردد.

10. ریش بزی (Goatee Beard)

ریش بزی به عنوان ریش استاندارد هم شناخته می گردد. ریش بزی یک مدل ریش مردانه کلاسیک است که هرگز قدیمی نمی گردد. آقایانی که دوست دارند با ریش استایلی مجذوب نماینده و کلاسیک باشند، این مدل انتخاب خوبی برای آن هاست. ریش بزی برای فرم صورت های گرد و بیضی مناسب است. برای این مدل باید میزان مناسبی ریش هایتان را بلند کنید تا بتوانید آن را درست اصلاح کنید. در مدل بزی، بین سبیل و ریش چانه فاصله ای وجود دارد؛ اما اگر این فاصله را از بین ببرید و حالت گردی ایجاد کنید تبدیل به ریش پرفسوری می گردد.

11. ترکیب ریش و سبیل (The Beardstache)

اگر احساس می کنید که از مد کناره گرفته اید و دوست دارید مدل نوی را انتخاب کنید، ترکیب سبیل و ریش گزینه مناسبی برای شما خواهد بود؛ فقط باید اعتماد به نفس داشته باشید و در نهایت همه چیز طبیعی و شیک به نظر خواهد رسید. در این مدل، سبیل باید بلندتر و پر تر از ریش و قسمت های دیگر باشد. ترکیب ریش و سبیل برای افرادی که چانه برجسته ای دارند بسیار مجذوب نماینده خواهد بود.

12. ریش هالیوودی (Hollywoodian)

مدل ریش هالیوودی توجه ها را از گونه گرفته و به سمت چانه و خط فک جلب می نماید. برای داشتن این مدل ریش حتما دقت کنید که قسمت گردن را بیش از حد کوتاه نکنید. اگر دوست دارید خط فک خود را برجسته تر نشان دهید، این مدل ریش مناسب شما خواهد بود.

13. ریش انگلیسی (Verdi)

این مدل ریش کلاسیک که نام خود را از آهنگساز ایتالیایی جوزپه وردی در قرن 19 گرفته است، ظاهری متمایز و منحصر به فرد به شما می دهد. این مدل ریش شامل یک سبیل بلند و ریش 7 الی 10 سانتی متری است. برای این مدل ریش باید اجازه دهید تا 4 الی 8 ماه رشد نمایند تا سبیل هایتان به این درجه بلندی برسند.

14. سبیل مدل شورون (Chevron Mustache)

سبیل ها دوباره در حال وارد شدن به دنیای مد هستند و اگر به آن علاقه دارید، این مدل سبیل بسیار مناسب است؛ زیرا مراقبت از آن به زمان کمی احتیاج دارد. سبیل شورون از مدل قسمت بالایی لب شما پیروی می نماید و فرمی شبیه به V برعکس دارد؛ اگر لوگوی شرکت شورون را برعکس کنید، همین شکلی خواهد شد.

15. مدل ریش بالبو (Balbo Beard)

به نظر می رسد که ریش بالبو همواره شیک است؛ شاید به علت تطبیق پذیری زیاد آن باشد. سه ویژگی معین برای ریش بالبو وجود دارد:

 1. سبیل جدا از ریش
 2. ریش بزی یا یک قسمت کوچک روی چانه
 3. ریش موازی با خط چانه که می تواند به قسمت بزی متصل گردد.

تا زمانی که ریش شما این سه ویژگی را داشته باشد، ریش بالبو محسوب می گردد؛ فرقی نمی نماید که بلند، کوتاه یا میانه باشد. حتی می توانید ریش بالبو را با ته ریش ترکیب کنید.

16. مدل ریش وایکینگی؛ حماسی و شاید کمی ترسناک (Viking Beard)

ریش وایکینگ می تواند به نوعی نشانه مردانگی باشد. این مدل ریش بلند و پرپشت است که می توان آن را شانه کرد یا به حال خود رها کرد. ریش وایکینگ در طول سال ها تغییراتی نموده است؛ اما به طور کلی فقط باید بگذارید تا ریشتان خیلی بلند گردد و بعد به آن فرم بدهید. برای مثال می توانید اطراف و کناره ها را کوتاه کنید یا سبیل هایتان را در حدی بلند کنید که روی ریش قرار بگیرد.

چگونه برترین مدل ریش مردانه را انتخاب کنید؟

مدل های بسیار زیادی وجود دارد و هر مدل به نوعی خاص است؛ به همین علت قانون معینی برای انتخاب مدل ریش وجود ندارد. اما نکات کوچکی هستند که با دقت به آن ها می توانید مدل های بهتر را انتخاب کنید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اگر فرم صورت شما گرد است، مدل های زیر مناسب شما هستند:

در فرم صورت گرد، خط فک حالت گرد داشته و طول و عرض صورت به طور نسبی باهم برابر هستند.

 • ریش کامل و بلند
 • ریش ون دایک

اگر فرم صورت شما قلبی است، مدل های زیر پیشنهاد ما به شما هستند:

در فرم صورت قلبی، پیشانی پهن تر، چانه کوچک تر و گونه ها حالت گردتری دارند.

 • ریش بلند (کناره ها را کوتاه کنید تا ریشتان بلندتر دیده گردد و صورتتان را کشیده تر نشان دهد.)

اگر فرم صورت شما بیضی است، مدل های زیر انتخاب های خوبی برای شما خواهند بود:

در فرم صورت بیضی صورت شما کشیده و خط فک شما کمی گرد است. بیشتر مدل های ریش برای فرم صورت بیضی مناسب هستند.

 • ریش کامل
 • ته ریش
 • ریش بزی
 • ترکیب ریش و سبیل
 • ریش کوتاه/ایتالیایی

اگر فرم صورت مستطیلی دارید مدل های زیر مناسب شما هستند:

فرم صورت مستطیلی شبیه به بیضی است اما خط فک در این فرم صورت صاف تر است.

 • ترکیب ریش و سبیل (بهتر است که سبیل پر تر باشد تا چانه برجسته شما را متعادل تر نشان دهد.)
 • ریش کامل
 • ته ریش

اگر فرم صورت شما مربعی است این مدل ها را انتخاب کنید:

در فرم صورت مربعی، عرض خط فک و گونه ها به یک میزان است و هردو حالت صافی دارند.

 • ریش بزی
 • ریش پرفسوری
 • ریش کوتاه/ایتالیایی
 • ریش کامل

اگر فرم صورت شما مثلثی است، مدل های زیر مناسب شما هستند:

در فرم صورت مثلثی، استخوان های گونه عریض، پیشانی کوچک تر و چانه حالت تیزتری دارد.

 • ترکیب ریش و سبیل
 • ریش و سبیل کامل
 • ته ریش

اگر فرم صورت شما الماسی است، این مدل های ریش برترین گزینه برای شما هستند:

در فرم صورت الماسی، گونه ها عریض ترین قسمت صورت بوده و پیشانی و چانه کوچک تر از بقیه قسمت های صورت هستند.

 • برای این فرم صورت بهتر است حتما ریش کناره های صورت را کوتاه نگه دارید و قسمت پایین را گردتر کنید تا زاویه صورت شما را اصلاح کند و صورتتان را پرتر نشان دهد.

چگونه ریش بلند داشته باشید؟

هیچ پاسخ کلی برای اینکه چه قدر ریش، ریش بلند محسوب می گردد وجود ندارد؛ اما به بعضی از فشنیست ها معتقدند که ریش باید حداقل 15 سانتی متر باشد تا به آن لقب بلند داده گردد. داشتن یک ریش بلند برای هرکسی مناسب نیست؛ گذشته از آن، بلند کردن ریش برای همه مردان ممکن است حتی غیرممکن باشد. برای بعضی افراد موهای صورت هرگز آن قدر بلند نمی شوند؛ اما اگر شما یکی از معدود افراد خوش شانسی هستید که می توانید ریش هایتان را بلند کنید، باید گفت که هیچ مدت زمان معینی برای انجام این کار وجود ندارد زیرا سرعت رشد ریش هرکسی فرق دارد.

 • 7 روش ساده برای مراقبت از مو (مخصوص آقایان)

برای بلند کردن ریش تان، اول از همه باید مطمئن شوید که آن ها را به شکلی کوتاه می کنید که دوست دارید در آن حالت بلند شوند؛ یعنی باید جهت رشد موهای صورتتان را معین کنید. با بلند شدن موها، باید با شست وشوی منظم، استفاده روزانه از روغن مخصوص ریش و بعلاوه شانه کردن، از آن ها مراقبت کنید تا در شرایط مناسبی رشد نمایند. بعلاوه می توانید از بالم ریش بهره ببرید تا آن ها را مرطوب نگه دارید.

حال که در این فرایند قرار دارید، سیبیل هایتان را نباید فراموش کنید. برای هر مدل ریش بلند، وجود سیبیل هم یک عنصر لازم است. تا زمانی که می خواهید کل فرم ریشتان را اصلاح کنید، بهتر است سیبیل هایتان را هم کوتاه نکنید تا بتوانید فرم سیبیل و ریش را درست و هماهنگ در بیاورید. برای فرم دادن به ریش و سیبیلتان با حرکات آرام و دقیق این کار را انجام دهید یا از یک آرایشگر حرفه ای یاری بگیرید.

نحوه صحیح آنکادر ریش

اگر از بالم یا روغن ریش استفاده می کنید، هنوز مراقبت از ریش هایتان تکمیل نشده است. درست مانند موهای سر، باید ریش هایتان را هم به طور منظم کمی کوتاه کنید تا به درستی رشد نمایند. فرم دادن و کوتاه کردن ریش هم احتیاج به دقت زیادی دارد تا در نتیجه چهره شما را خوش تیپ تر نشان دهد. برای اینکه بدانید چگونه ریش هایتان را به درستی کوتاه کنید، باید ابتدا برترین مدل ریش را برای فرم صورتتان پیدا کنید. بعد از این مرحله آنکادر کردن را می توانید آغاز کنید.

 1. ابتدا به وسیله یک شانه دندانه پهن، ریش هایتان را خوب شانه بزنید. اگر از قد ریش خود راضی هستید، به همراه یک قیچی نظافت، گره ها و قسمت های نامنظم را کوتاه کنید. بعلاوه می توانید از یک ریش تراش که سری های متفاوت دارد نیز بهره ببرید.
 2. برای اینکه کارتان منظم تر و دقیق تر باشد، می توانید از تکنیک قیچی-شانه نیز بهره ببرید. بعلاوه می توانید این تکنیک را با ریش تراش خود قاطی کنید و به جای قیچی، ریش تراش را روی شانه قرار دهید.
 3. تراشیدن موهای اضافی روی قسمت گونه صورتتان را نباید فراموش کنید. برای این کار می توانید از ریش تراش یا تیغ اصلاح یاری بگیرید.
 4. اگر می خواهید ریشتان را بلند کنید، باید توجه کنید و بدانید که موهای سر شما کجا تمام می شوند و ریش شما از کجا آغاز می گردد؛ یعنی مرز خط ریش خود را مشخص کنید و یک پل بین مو و ریش خود ایجاد کنید. اگر در انجام این کار مهارت ندارید، حتما از یک آرایشگر حرفه ای یاری بگیرید.
 5. یکی از مراحل مهم در آنکادر کردن ریش، مرتب کردن گردن است. اگر موهای روی گردن را بیش از حد بلند بگذارید ظاهری شبیه به غارنشین ها پیدا می نماید. در واقع اگر دوست دارید ظاهر آراسته و مرتبی داشته باشید، موهای بلند و اضافی روی گردن این کار را برایتان سخت خواهند کرد. به طور کلی موها باید حدود 2.5 تا 3.5 سانتی متر بالای سیب گلو باشد.
 6. مرتب کردن سیبیل هایتان را نباید فراموش کنید. در هنگام اصلاح کردن ریش باید به قسمت دور لب توجه زیادی کنید. حواستان باشد که سیبیل هایتان را تا بالای لب کوتاه نکنید. برای کوتاه کردن سیبیل از یک قیچی سر گرد بهره ببرید؛ از همان قیچی که برای کوتاه کردن موهای بینی استفاده می کنید.

سخن آخر

اگر در پی ایجاد تنوع هستید و دوست دارید تا ظاهر مردانه تر و شیک تری داشته باشید، وقت آن است تا برترین مدل ریش را برای خودتان انتخاب کنید. در هر صورت اعتماد به نفس داشته باشید و از انتخاب های نو ترس نداشته باشید.

منابع: Appointfix, TheManual, BeardBrand

منبع: دیجی استایل
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2164

به "16 مدل ریش مردانه که در سال 2022 ترند شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 مدل ریش مردانه که در سال 2022 ترند شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید