87درصد مصرف برق ماینرها در کشور غیرمجاز است

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران،مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در پاسخ به اینکه چه میزان از مصرف برق کشور مربوط به واحدهای استخراج کننده رمزارز (مجاز و غیر مجاز) است، گفت: طبق تخمین منابع علمی خارج از ایران، کل مصرف برق استخراج رمزارزها در دنیا حدود 15 هزار مگاوات است که از این میزان گفته می گردد بین 8 تا 10 درصد مصرف برق مربوط به ایران است که بر این اساس مصرف برق واحدهای استخراج رمزارز (مجاز و غیر مجاز) در ایران، حدود 1500 مگاوات است که از این میزان حدود 200 مگاوات به طور مجاز در حال فعالیت هستند و بقیه به صورت غیر مجاز.

87درصد مصرف برق ماینرها در کشور غیرمجاز است

وی با بیان اینکه توانسته ایم از حدود 1300 مگاوات مصرف برق غیرمجاز واحدهای رمزارز، 322 مگاوات را شناسایی کنیم، ادامه داد: رقم باقی مانده را نیز در کوشش برای شناسایی و برخورد قانونی هستیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه گفته می گردد اغلب واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارزها در مناطق آزاد تجاری قرار دارند، شرح داد: واحدهای غیر مجاز استخراج رمزارز به صورت پراکنده در کشور وجود دارند، اما آنچه موجب نگرانی زیاد صنعت برق به ویژه در پیک مصرف برق تابستان شده است، مقوله استفاده خانگی از استخراج نماینده های رمزارز است که شایع شده است. هر ماینر به میزان یک کولر گازی برق مصرف می نماید. همین فرایند غلط استفاده از برق خانگی می تواند موجب به آسیب ترانس برق همسایه ها و حتی یک محله گردد.

رحبی مشهدی توضیح داد: استفاده غیرمجاز از برق خانگی برای ماینرها می تواند موجب ایجاد خاموشی در یک منطقه گردد. بهتر است تا دارندگان ماینر اقدام به دریافت مجوز استفاده از برق برای ماینرها نمایند و همچنین در مناطق مشخص شده مانند شهرک های صنعتی اقدام به احداث واحدهای استخراج رمزارز نمایند. از سویی دیگر اگر فردی از محل استفاده غیر مجاز ماینرها اطلاع دارد، با ثبت آن در سایت سمات شرکت توانیر می تواند جایزه نقدی دریافت کند.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه اگر واحد خانگی دارای کنتور هوشمند باشد، میزان مصرف برق غیرمجاز آنها قابل ردیابی است، گفت: این کار زحمت زیادی دارد چرا که مشترکین خانگی ما زیاد هستند و احتیاج به یاری مردمی داریم. به طور کلی احداث مزارع استخراج رمزارز در نیمه شمالی کشور توجیه مالی دارد.

وی با تاکید بر اینکه از فعالیت واحدهای استخراج نماینده رمزارز در چارچوب قانون با دریافت مجوز مصرف برق برای واحدهای خود، حمایت می کنیم، گفت: وزارت نیرو برای بهره مندی متقاضیان احداث واحدهای استخراج رمزارز، راهکارهای مشخصی را ابلاغ نموده است. وظیفه قانونی ما حمایت از متقاضیان مجاز است.

منبع: خبرگزاری مهر

آخرین اخبار مالی را در کانال مالی خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1782

به "87درصد مصرف برق ماینرها در کشور غیرمجاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "87درصد مصرف برق ماینرها در کشور غیرمجاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید