آماری نگران کننده از مبتلایان بیماری ام اس در ایران ، زنان 3 برابر مردان مبتلا می شوند ، بیماری ای که ماه ها و سال ها پنهان می ماند

به گزارش تور بالی اندونزی، نایب رئیس انجمن ام اس گفت: طبق آخرین آمار ثبت شده در مجموعه انجمن های ام اس در کشور، حدود 97 هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور داریم.

آماری نگران کننده از مبتلایان بیماری ام اس در ایران ، زنان 3 برابر مردان مبتلا می شوند ، بیماری ای که ماه ها و سال ها پنهان می ماند

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدعلی صحراییان نایب رئیس انجمن ام اس با اشاره به تاثیر تحریم ها در درمان مبتلایان ام اس و ایجاد مشکل در انجام نوعی از تست های تشخیصی برای این بیماران، در عین حال گفت: مجموعه هزینه های کاردرمانی و توانبخشی و مراقبت کامل برای یک بیمار ام اس وابسته به ویلچر بدون پوشش بیمه ای، ماهانه رقمی بین 6 تا 10 میلیون تومان است.

او با اشاره به شرایط بیماران ام اس در کشور گفت: در حال حاضر طبق آخرین آمار ثبت شده در مجموعه انجمن های ام اس در کشور، حدود 97 هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور داریم. در عین حال اکنون بیشتر بیماران مبتلا به ام اس از داروهای ایرانی استفاده می نمایند و فعلا این داروها در دسترس بوده و خوشبختانه چالشی در حوزه داروی بیماران ام اس نداریم و دارو به راحتی در دسترس بیماران است.

وی با بیان اینکه قیمت داروهای بیماران ام اس هم مناسب بوده و تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گرفته است، گفت: بعضی از داروهای بیماران ام اس به صورت رایگان به این بیماران عرضه می گردد و بعضی دیگر که قیمت های بالاتری ارند، تحت پوشش بیمه هستند. در حال حاضر چالش جدی در حوزه ام اس نداریم.

تاثیر تحریم ها بر درمان مبتلایان ام اس

نایب رییس انجمن ام اس درباره تاثیر تحریم ها بر شرایط این بیماران گفت: تحریم ها عوارض مستقیمی را در زمینه بیماران ام اس داشته اند. به عنوان مثال برای مصرف بعضی از داروها و آغاز این داروها یا ادامه آن ها در بیماران ام اس احتیاج به تست هایی است که باید خارج از کشور انجام گردد. متاسفانه تحریم ها علیه کشور باعث شد که ما نتوانیم این تست ها را انجام دهیم. درصدی از بیماران از این موضوع متضرر شدند. دارویی وجود دارد که برای بعضی بیماران مناسب است، اما از آنجا که به دلیل تحریم ها نمی توانیم تستش را انجام دهیم، بیمار مجبور است که از داروی دیگری استفاده کند. این درحالی است که داروی اول ممکن است موثرتر باشد.

او گفت: این تست ها به خارج از کشور ارسال می شد و آزمایش های لازم بر روی آن انجام می شد که اکنون این جهت بسته شده و از آنجایی که این تست ها در دنیا به صورت انحصاری است، فراوری داخلی آن هم وجود ندارد. بنابراین به صورت مستقیم اعلام کردند که به دلیل تحریم ها این تست را انجام نمی دهیم.

ام اس در زنان 2 تا 3 برابر مردان

صحراییان درباره بیماری ام اس و عوامل بروز آن، گفت: بیماری ام اس، بیماری مزمنی است که عمدتا جوانان را درگیر می نماید. در عین حال زنان 2 تا 3 برابر بیش از مردان درگیر این بیماری می شوند. بروز بعضی بیماری های خود ایمنی در زنان بیشتر است که هنوز دلیل آن معین نیست.

نایب رییس انجمن ام اس گفت: ممکن است تاثیرات هورمون های زنانه در بروز این بیماری ها باشد. در عین حال در این بیماری علائم بالینی بسته به اینکه کدام قسمت از سیستم عصبی درگیر می گردد، فرق دارد؛ به طوری که ممکن است به صورت تاری دید یک چشم بروز نموده یا به صورت ضعف اندام ها یا به صورت اختلال تعادل و اختلال در حرکت یا به صورت اختلال ادراری خودش را نشان دهد. اگر این علائم در فرد جوانی دیده شد و بالای 24 ساعت طول کشید، احتیاج به مشاوره با متخصص مغز و اعصاب است.

روند رو به رشد ام اس در دنیا و ایران

وی با بیان اینکه مهمترین معیارهای تشخیصی برای ام اس معاینه بالینی پزشک و قطعی کردن تشخیص به وسیله ام آرآی است، گفت: در کل دنیا بیماری ام اس روند نسبتا رو به رشدی را دارد و افزایشی در بسیاری از کشورهای دنیا دیده شده و این بیماری روند رو به رشدی را در دنیا طی می نماید. تعداد بیماران مبتلا به ام اس هم در کل دنیا افزایش یافته است و در کشور ما هم این روند طی دو دهه اخیر رو به افزایش بوده است.

دلیل و درمان بیماری ام. اس

نایب رییس انجمن ام اس اظهار کرد: تحقیقات بسیاری در زمینه بیماری ام اس در کل دنیا در حال اجرا است که این تحقیقات عمدتا درباره شناخت دلیل بیماری و در حوزه درمان است. در حوزه شناخت بیماری به نظر می رسد که یک عامل منفرد منجر به بروز این بیماری نمی گردد، بلکه مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی که در راس آن ها یک عامل ویروسی است، موجب ایجاد بیماری ام اس می گردد. از طرفی در حوزه درمان عمدتا روند به سمت استفاده از داروهای پرقدرت تر برای کنترل بیماری است و بعلاوه داروهایی که با عوارض کمتر قدرت بیشتری داشته و سرکوب گر سیستم ایمنی هستند.

صحراییان گفت: از آنجا که بیماری ام اس، یک بیماری خود ایمنی است و سیستم ایمنی به صورت سرکش و مهار نشده، بافت عصبی را مورد حمله قرار می دهد، عمده داروها کوشش شان این است که سیستم ایمنی را سرکوب و تا حدودی مهار نمایند.

بروز ام اس 15 درصد کاهش می یابد اگر ...

نایب رییس انجمن ام اس ایران گفت: از آنجایی که دلیل بیماری ام اس به صورت قطعی معین نیست، در حوزه پیشگیری توصیه جدی را نداریم، اما با این حال به نظر می رسد که کاهش استرس های اجتماعی، استفاده از ویتامین D، ورزش در زمان نوجوانی و جوانی، پرهیز از سیگار و دخانیات مهم ترین فاکتورهای ارائه شده در زمینه پیشگیری از بیماری ام اس باشند؛ به طوری که گفته می گردد اگر در جامعه ای سیگار در بین نوجوانان و جوانان برچیده و ترک گردد، 15 درصد از بروز بیماری ام اس کاهش پیدا می نماید.

دوره نهفته ام اس

صحراییان گفت: دوره پنهان بیماری ام اس فرق دارد. به طوری که ممکن است در بعضی افراد برای ماه ها و سال ها پنهان بماند. در عین حال در بعضی افراد ممکن است در آغاز بیماری خودش را نشان دهد. این موضوع بستگی به این دارد که پلاک التهابی در کجای مغز ظاهر می گردد. در بعضی جاها که بدون علامتند، ممکن است هیچ عائم بالینی نداشته باشد و بیماری به صورت پنهان بماند. در عین حال زمان تشخیص بیماری و اینکه در زمان تشخیص بیمار در چه مرحله ای از بیماری قرار گرفته است، در درمان موثر است. هرچه تشخیص و درمان سریع تر انجام گردد، بهتر خواهد بود.

لزوم حمایت های دارویی و توانبخشی برای بیماران ام. اس

صحراییان درباره تصویب صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در مجلس شورای اسلامی و درخواست انجمن ام اس ایران برای حمایت از بیماران ام اس به وسیله این صندوق، گفت: بیشترین درخواست ما حمایت های دارویی و حمایت های توانبخشی و کاردرمانی برای بیماران ام اس است. به طوری که به کاردرمانی در منزل و کاردرمانی برای بیماران ام اس توجه گردد و بعلاوه بعضی داروهای ام اس که اکنون پوشش بیمه ای کافی را ندارد، مورد توجه قرار گرفته و از محل اعتبارات این صندوق بودجه ای برای حمایت از این بخش ها در بیماری ام اس تعلق گیرد.

نایب رییس انجمن ام اس ایران درباره شرایط توانبخشی بیماران ام اس هم گفت: توانبخش در منزل از سوی بعضی بیمه های پایه برای بیماران ام اس پوشش خوبی داده می گردد، اما بعضی بیمه ها هم این خدمات را پوشش نمی دهند. به عنوان مثال تامین اجتماعی این خدمات را پوشش می دهد، اما پوشش بیمه سلامت در این حوزه محدود است. باید توجه کرد که مجموعه هزینه های کاردرمانی و توانبخشی و مراقبت کامل برای یک بیمار ام اس وابسته به ویلچر بدون پوشش بیمه ای رقمی بین ماهانه 6 تا 10 میلیون تومان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1401 بروزرسانی: 23 مهر 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2295

به "آماری نگران کننده از مبتلایان بیماری ام اس در ایران ، زنان 3 برابر مردان مبتلا می شوند ، بیماری ای که ماه ها و سال ها پنهان می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری نگران کننده از مبتلایان بیماری ام اس در ایران ، زنان 3 برابر مردان مبتلا می شوند ، بیماری ای که ماه ها و سال ها پنهان می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید