آنچه درباره آرد سوخاری نمی دانستید

به گزارش تور بالی اندونزی، آرد سوخاری معمولا از نان های حجیم تهیه می شود. این نان ها به نحوی حرارت می بینند که رطوبت آنها گرفته می شود و به صورت خشک درمی آیند. در واقع، آرد سوخاری و نان سوخاری 2 محصول از یک خانواده هستند. این نان در اثر حرارت مجدد، رطوبت خود را از دست می دهد و خشک، قهوه ای و برشته می شود.

آنچه درباره آرد سوخاری نمی دانستید

آنچه درباره آرد سوخاری نمی دانستید

نویسنده: پیمان صفردوست

گفتگو با دکتر محمدحسین عزیزی متخصص صنایع غذایی

هر وقت سر سفره نان باگت داریم، مادربزرگ می گوید: خمیر وسطش رو دور نریزید! و بعد از غذا هم آنها را جمع می کند و به آشپزخانه می برد.

یک بار پرسیدم: این خمیرها را چه کار می کنید؟ گفت: خشک می کنم.

- بعد؟!

- آسیاب می کنم.

- برای چی؟

- برای خوردن.

- یعنی دوباره آنها را می خوریم؟!

- بله، اینها مانند همان آرد سوخاری هایی هستند که می خریم. اینها را به جای آرد سوخاری استفاده می کنم. یعنی واقعا آرد سوخاری به همین شکل تهیه می شود؟ این، پرسشی است که از دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و رییس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور پرسیده ام و در ادامه، درباره این نوع آرد و روش تهیه اش در صنعت حرف زده ایم.

آقای دکتر! آرد سوخاری چگونه تهیه می شود؟

آرد سوخاری معمولا از نان های حجیم تهیه می شود. این نان ها به نحوی حرارت می بینند که رطوبت آنها گرفته می شود و به صورت خشک درمی آیند. در واقع، آرد سوخاری و نان سوخاری 2 محصول از یک خانواده هستند. این نان در اثر حرارت مجدد، رطوبت خود را از دست می دهد و خشک، قهوه ای و برشته می شود.

و بعد باید به شکل آرد درآید؟

بله! اگر این نان خشک شده را به صورت آرد درآوریم، آرد سوخاری به دست می آید. آردهای سوخاری ای که در حال حاضر در بازار وجود دارند، به این شکل تولید می شوند. در واقع، نان های تستی که برای فروش به بازار می فرایند، در صورتی که به فروش نرسند، اگرچه دچار فساد نشده اند ولی به دلیل بیات شدن دیگر به شکل نان قابلیت مصرف ندارند. این نان ها دوباره به کارخانه بازمی گردند و مجددا در فر می فرایند تا به صورت خشک شده درآیند. این اتفاق در مورد نان هایی که قالب آنها دچار اشکال شده هم رخ می دهد. پس از این مرحله، آنها را آسیاب و به شکل آرد سوخاری بسته بندی و روانه بازار می کنند.

یعنی آرد سوخاری در صنعت هم به همین صورت تهیه می شود؟

اساس کار به همین شکل است؛ یعنی برای تهیه آرد سوخاری، نان 2 بار تحت فرآیند پخت قرار می گیرد و تهیه آن به طور مستقیم از آرد معمولی امکان پذیر نیست. حتی در مواردی که بازار مصرف آرد سوخاری زیاد است، بعضی نان ها برای تبدیل به آرد سوخاری، پخته می شوند. به هر حال، آرد سوخاری فقط با پخت مجدد نان به دست می آید.

این پخت دوم نسبت به پخت اول فرق دارد؟

بله؛ پخت نان در مرحله اول یک پخت عادی است ولی در مرحله دوم پخت هم طولانی تر است و هم حرارت ملایم تر. درواقع مرحله دوم پخت برای از دست رفتن باقیمانده آب و خشک شدن کامل نان به انجام می رسد. تغییر رنگی هم که در آن مشاهده می شود به دلیل واکنش میلارد و هم کاراملیزه شدن است و هر چه مدت زمان پخت دوم در این نان ها بیشتر باشد، رنگ آرد تیره تر خواهد بود.

یکی از مسائل در فرآیند تولید نان ، تولید ماده سرطان زای آکریلامید در فرایند حرارت دهی است. این حرارت مجدد مقدار آکریلامید آرد سوخاری را بیشتر نمی کند؟

بله،؛ اصولا آکریلامید در اثر حرارت دیدن موادغذایی به خصوص در چیپس، نان و گوشت به وجود می آید. بنابراین حرارت دیدن مجدد نان برای تولید آرد سوخاری، این محصول را دارای مقدار بیشتری آکریلامید می کند. ضمن اینکه بعد از این 2 مرحله پخت آرد سوخاری در کارخانه، این محصول یک بار دیگر هم در منازل همراه با موادغذایی سرخ کردنی حرارت می بیند و این عمل هم باعث افزایش بیشتر آکریلامید در آن می شود.

پس استفاده از آرد سوخاری در تهیه غذا را رد می کنید؟

با توجه به اینکه در مورد مقدار وجود آکریلامید در آرد سوخاری تحقیقات جامعی صورت نگرفته و اندازه آن به درستی مشخص نیست، اظهارنظر در این مورد کار چندان درستی نیست. اما به دلیل اینکه از آرد سوخاری بیشتر در تهیه غذاهای سرخ کردنی استفاده می شود و مصرف غذاهای سرخ کردنی هم چندان مورد تایید پزشکان و متخصصان تغذیه نیست، می توان در مورد مصرف بیش از حد آن به مصرف کنندگان هشدار داد.

برای نگهداری آردهای سوخاری شرایط ویژه ای لازم است؟

اصولا نگهداری موادغذایی ارتباط مستقیم با مقدار رطوبت آن دارد. چون یکی از شرایط رشد میکروارگانیسم ها در موادغذایی وجود رطوبت در آن است و هرچه مقدار آن کمتر باشد، رشد این عوامل در آن پایین تر خواهد بود. در مورد آرد سوخاری هم به دلیل اینکه مقدار رطوبت بسیار پایین است، در صورتی که آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنیم، مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد و می توان آرد سوخاری را تا مدت طولانی (مثلا 6 ماه) ذخیره کرد. البته در این مورد باید به نکاتی مثل اکسیدشدن روغن موجود در این محصول هم اشاره کرد.

نشانه های فساد آرد سوخاری چیست؟

در بیشتر موارد، تشخیص فساد آرد سوخاری از طریق افراد عادی امکان پذیر نیست ولی اگر بخواهیم مشخصه ای برای این موضوع در نظر بگیریم، بوی خاصی است که اصطلاحا به بوی نا موسوم است. اگر آرد سوخاری بوی کهنگی و نا بدهد، بهتر است استفاده نشود. می توان به تغییر رنگ آرد هم برای پی بردن به فساد آن توجه کرد.

بعضی از خانواده ها از خمیر خشک شده نان هایی مانند نان باگت بعد از آسیاب کردن به نام آرد سوخاری استفاده می کنند. نظر شما در این مورد چیست؟

این خانواده ها هم تقریبا همان کاری را می کنند که در کارخانه های تهیه آرد سوخاری انجام می شود، با این تفاوت که مرحله دوم پخت در مورد آنها انجام نشده است. به همین دلیل، رنگ آن روشن تر است و طعم آن کمی به خامی می زند و البته مقدار آکریلامید تولید شده در این آرد خانگی، کمتر است. اما در کل، مصرف کمتر آردسوخاری توصیه می شود.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1947

به "آنچه درباره آرد سوخاری نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه درباره آرد سوخاری نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید