با گران شدن بنزین مصرف CNG در کشور 31 درصد افزایش یافت

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران: مصرف سی ان جی پس از سهمیه بندی بنزین از 19 میلیون مترمکعب قبل از سهمیه بندی بنزین به 25 میلیون لیتر رسید که نشان دهنده رشد 31 درصدی است.

با گران شدن بنزین مصرف CNG در کشور 31 درصد افزایش یافت

به گزارش تور بالی اندونزی به نقل از ایرنا؛ سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن باعث شده تا توجه به سوخت های جایگزین از سوی افراد بیشتر گردد. در این میان بعضی افراد به سمت استفاده ناایمن از گاز مایع رفته اند که علاوه بر ایجاد خطرات جدی، باعث کمبود این سوخت در مناطقی می گردد که به گاز شهری دسترسی ندارند.

اما افرادی نیز که تجهیزات سی ان جی بر روی ماشین هایشان نصب شده و به اصلاح خودروی دوگانه سوز دارند، اقبال بیشتری به استفاده از این سوخت به جای بنزین نشان داده اند.

توجه به سی ان جی از آنجا مورد توجه قرار گرفته که هر لیتر بنزین آزاد اکنون سه هزار تومان قیمت دارد اما هر متر مکعب سی ان جی با قیمت 500 تومان به فروش می رسد.

این اختلاف فاحش قیمت، انگیزه مالی برای استفاده از سی ان جی بوده تا آنجا که حتی مالکان خودروهایی که سی ان جی سوز نیستند نیز در تلاشند تا خودروی خود را دوگانه سوز نمایند.

در این راستا دولت نیز طرح دوگانه سوزکردن یک میلیون و 460 هزار خودرو عمومی را در دستور کار قرار داده و وام بلاعوض برای آنها تعریف نموده است.

همچنین قرار است برای خودروهای شخصی نیز با همکاری بانک ها، وامی برای دوگانه سوزکردن مشخص گردد.

اگرچه هنوز هیچ کدام از این اقدامات به مرحله اجرا نرسیده و بر تعداد خودروهای دوگانه سوز افزوده نشده اما مصرف سی ان جی در کشور رکورد تازه ای به ثبت رسانده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مصرف این سوخت که تا پیش از سهمیه بندی روزانه 19 میلیون متر مکعب برآورد می شد، حالا به 25 میلیون متر مکعب رسیده است. این افزایش مصرف به معنای کاهش همین مقدار مصرف بنزین در کشور است.

این در حالی است که همچنان 15 میلیون متر مکعب از ظرفیت پمپ های سی ان جی کشور خالی است که با دوگانه سوز شدن خودروهای عمومی حدود 10 میلیون لیتر از این ظرفیت پر خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 877

به "با گران شدن بنزین مصرف CNG در کشور 31 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گران شدن بنزین مصرف CNG در کشور 31 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید