توسعه شبکه ملی اطلاعات در گرو اصلاح ساختار رگولاتوری

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، عباس پورخصالیان کارشناس فناوری اطلاعات ضمن اعلام مطلب فوق اسم کرد: تمام تحلیل گران بازار خدمات مخابرات و ارتباطات به خوبی می دانند که علت توسعه نایافتگی شبکه ملی اطلاعات، کج فهمی دولت های پیشین نسبت به همیافت مرجع مقررات گذاری مخابرات (Telecom Regulatory Body) و ایجاد نشدن آن در کشور بوده است. براساس مستندات اتحادیه بین المللی مخابرات و آموزش هایی که سازمان توسعه سازمان ملل (UNDP) به کارشناسان شرکت مخابرات ایران ارائه نموده اند، هدف از ایجاد مرجع مقررات گذاری مخابرات، کوچک کردن دولت به وسیله خصوصی سازی شرکت های دولتی مخابرات و سپردن مسؤولیت مقررات گذاری و راهبری بخش مخابرات و ارتباطات کشور به نمایندگان مورد تأیید همین بخش بوده است.

توسعه شبکه ملی اطلاعات در گرو اصلاح ساختار رگولاتوری

پورخصالیان با بیان اینکه در ایران، هر دوی روش ها، به غلط پیموده شدند، گفت: نتیجه کج فهمی های دو دهه پیش، وجود کنونی معاونتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اسم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و عملکردی غیرمسؤولانه در قبال تنظیم مقررات بخش مخابرات و ارتباطات کشور است که باعث ترکش اندیشه تشکیل مرجع رگولاتوری واحد و چند پاره شدن شرکت مخابرات پیشین به یک شرکت دولتی ارتباطات زیرساخت و شرکت خصوصی سازی شده مخابرات ایران شده که ورودشان به بازار مخابرات و ارتباطات کشور، عدم تقارن و اعوجاج در بازار را باعث شده است.

وی ادامه داد: اکنون حدود دو دهه است که نهادهای پراکنده در حوزه تنظیم مقررات ارتباطات و فناوری اطلاعات، جای مرجع رگولاتوری واحد را در بخش ارتباطات و مخابرات کشور غصب نموده اند و به علت پاشیدگی ساختار مقررات گذاری بخشی، سرمایه گذاران بالقوه برای سرمایه گذاری در بخش ارتباطات، توسعه شبکه ملی اطلاعات و رونق بازار خدمات ارتباطی کشور، تمایلی نشان نداده اند.

این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به شرکت ایرانیان نت، اظهار کرد: این شرکت دارای مجوز انحصار قانونی ایجاد دسترسی پهن باند نوری برای خانوارها در هفت شهر عظیم کشور تا سال 1399 بود، میلیون ها یورو در این زمینه سرمایه گذاری کرد و به علت هدررفت منابع اقتصادی اش سال ها کوشید پای سرمایه گذار خارجی را به این بازار باز کند ولی کاری از پیش نبرد و نهایتاً بی سر و صدا، به حاشیه رفت. به رغم عدم سرمایه گذاری دیگران در شبکه ملی اطلاعات کشور، شرکت مخابرات ایران تا به امروز بالاجبار عظیمترین سرمایه گذار در بازار ارتباطات کشور بوده است؛ ولی دیگر بدون اصلاح ساختار مقررات گذاری ارتباطات، قادر به ایفای نقش سنتی خود نیست.

وی اضافه کرد: اصلاح ساختار رگولاتوری در بخش دولتی و خصوصی، هم شرط تحقق برنامه های رئیس جمهور منتخب در بخش مخابرات و ارتباطات است و هم ضامن استمرار، تاب آورسازی و رونق بازار و اقتصاد خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

عباس پورخصالیان با بیان اینکه از شواهد و قراین، چنین بر می آید که برنامه های رئیس جمهور منتخب، برای بخش مخابرات هم تعهدآور است، گفت: عرصه های عمومی کشور، اعم از قوای سه گانه و شهرداری ها از حالا تا چهار الی هشت سال آینده به طور یکپارچه دستخوش تغییرات خواهند شد و این دگرگونی، احتمالاً خواهد توانست بعضی از ایرادات ساختاری و ناکارآمدی های تا به امروز موجود در حکمرانی کشور را که مانع رشد شبکه ملی اطلاعات است برطرف کند. یکی از ایرادات ساختاری مبتلابه نظام در بخش مخابرات و ارتباطات، پراکندگی و موازی کاری انواع مقررات گذاری های ریز و درشت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور است.

وی ادامه داد: برطرف این پراکندگی و موازی کاری ها ضامن استمرار خدمات بخش مخابرات و ارتباطات و بعلاوه کفیلِ تحقق وعده های رئیس جمهور منتخب است. به یاد بیاوریم، مناظرات رئیس جمهور منتخب و وعده هایی را که اجرا و تحقق بسیاری از آنها برای دستگاه های دولت سیزدهم و برای بخش خصوصی هم تعهدآورند. برای مثال وعده ساخت مسکن در چهار سال آینده را در نظر بگیرید. اجرای این پروژه به توسعه به موقع زیرساخت های خدمات شهری بخصوص توسعه شبکه ملی اطلاعات وابسته است. پس مهندسان شبکه سازی مخابرات هم نیازمند دریافت طرح هادی این ساخت و ساز عظیم هستند تا به موقع با مجریان پروژه ساخت مسکن در چهار سال هماهنگ شوند.

الزام رایگان شدن اینترنت برای دهک های پایین درآمدی

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه بعضی دیگر از وعده های مطرح شده به وسیله رئیس جمهور منتخب، برای بخش مخابرات و ارتباطات هم الزام آور است، اضافه کرد: مثلا رایگان شدن اینترنت برای دهک های پایین درآمدی و حل مشکل حاشیه نشینان و ارائه خدمات رفاهی به آنها. در این مورد به سه نکته باید توجه داشت. اول اینکه رایگان شدن اینترنت برای اقشار آسیب پذیر، معمولاً تحت برنامه هایاجرای عدالت ارتباطی و تعهد سرویس دهی عام یعنی Universal Service Obligation دسته بندی می گردد.

پورخصالیان ادامه داد: نکته دوم اینکه همه ساله، سه درصد از سود خالص بخش مخابرات و ارتباطات کشور بابت اجرای پروژه های اجرای عدالت ارتباطی به خزانه دولت واریز می گردد؛ اما برنامه ریزی درستی از طرف وزارت ارتباطات برای اجرای عدالت ارتباطی انجام نمی گیرد. نکته سوم این که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اجرای برنامه های عدالت ارتباطی را تا به امروز یا به شرکت مخابرات ایران و یا به دیگر شرکت هایFCP که بیشتر آنها همکار و دارای روابط سازمانی با شرکت مخابرات ایران هستند برون سپاری نموده است.

وی در ادامه با بیان اینکه تحقق پروژه های اجرای عدالت ارتباطی برای بخش مخابرات و ارتباطات کشور هم تعهدآور است، گفت: همچنان که برای اجرای دیگر پروژه های رئیس جمهور منتخب مثلِ: پیگیری شگل گیری دولت الکترونیکی؛ تشکیل دولت هوشمند؛ و رونق اقتصاد مجازی مشارکت فعال بخش مخابرات و ارتباطات کشور، شرط است. بنابراین انتظار بخش مخابرات و ارتباطات از رئیس جمهور منتخب، این است که وعده های او برای اجرای خصوصی سازی واقعی، مدیریت بازار، عدم مداخله دولت در بازار و ایجاد سازوکار برای افزایش فراوری هرچه زودتر محقق شوند.

او گفت: بعلاوه قانونی که حقوق مالکیت دولت در سهام شرکت مخابرات خصوصی شده را معین می نماید و در کشورهای انگلیسی زبان، به آن قانون سهم طلایی می گویند، باید در مجلس تصویب گردد، در قانون سهم طلایی باید عرصه های مقررات گذاری و بهره برداری از یکسو و سیاست گذاری و مالکیت در بخش خصوصی مخابرات از سوی دیگر منتزع شوند به این معنی که بهره برداران، حق مقررات گذاری ندارند و سیاست گذاران بخش نباید مالکان و ذینفعان همان بخش باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1896

به "توسعه شبکه ملی اطلاعات در گرو اصلاح ساختار رگولاتوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه شبکه ملی اطلاعات در گرو اصلاح ساختار رگولاتوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید