درخشش یک سحابی تاریک

به گزارش تور بالی اندونزی، ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام با انتشار تصویری باشکوه نوشت: تعطیلات خوبی داشته باشید، از طرف هابل.

درخشش یک سحابی تاریک

به گزارش خبرنگاران، ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری خیره کننده از یک سحابی به نام سحابی کیسه زغال (Coalsack Nebula) منتشر کرده است.

این سحابی که با نام کالدول 99 (Caldwell 99) نیز شناخته می شود، از شناخته شده ترین سحابی های تاریک است. کالدول 99 تقریبا 600 سال نوری از زمین فاصله دارد.

سحابی تاریک، ابری از گردوغبار و گاز است که گازش نور میدان های ستارگان یا سحابی های تابان پشت سرش را که از این ابر می گذرند، جذب می کند. سحابی های تاریک که به سحابی های جذبی نیز معروفند، هیچ تشعشعی از خود ندارند، ولی ممکن است نورهای جذب شده را به شکل امواج رادیویی یا انرژی مادون قرمز دوباره بتابانند. دو نمونه از سحابی های تاریک عبارتند از کیسه زغال در آسمان جنوبی و سحابی سر اسب در صورت فلکی جبار. سحابی های تاریک گاهی نوارهایی گسترده و مارپیچ می سازند و گاهی نیز به شکل اجسامی کوچک و تقریباً کروی در می آیند.

آخرین رصدخانه فضایی ناسا تلسکوپ فضایی هابل است که در سال 1990 پرتاب شد. این رصدخانه ماموریت بررسی و ثبت تاریخ 13.8 میلیارد ساله کیهان را برعهده داشت. هابل همچنان در حال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالا تا دهه 2030 نیز بتواند از آن استفاده کند.

تلسکوپ فضایی هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از 1.5 میلیون رصد انجام داده و بیش از 18 هزار مقاله علمی براساس داده های آن منتشر شده است. هابل با سرعت 27 هزار و 300 کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله 547 کیلومتری زمین واقع شده است. این تلسکوپ در ماه آوریل سال 1990 از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.

حال قرار است فردا ناسا تلسکوپ فضایی قدرتمندی موسوم به جیمزوب را پرتاب کند که این تلسکوپ نیز دید جهانیان به هستی را تغییر خواهد داد. هابل یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید. جیمزوب اغلب به عنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ قرار است با هم(البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند.

در ابتدا پرتاب تلسکوپ فضایی قدرتمند جیمزوب برای امروز برنامه ریزی شده بود، اما در پی وزش باد شدید پرتاب آن به تعویق افتاد و حال پرتاب آن به شنبه 25 دسامبر (چهارم دی) در ساعت 7:20 دقیقه به وقت منطقه زمانی شرقی (15:50 به وقت تهران) موکول شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2098

به "درخشش یک سحابی تاریک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش یک سحابی تاریک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید