راه حل هایی برای خروج تیم ها از بحران مالی

به گزارش تور بالی اندونزی، کیانوش موسی وند؛ فوتبال در دنیای امروز دیگر فقط یک ورزش و سرگرمی نیست و به جز هوادارانش، سرمایه داران بسیاری را جذب خود کرده است، زیرا یک تیم پتانسیل های زیادی برای در آمدزایی دارد. اگر در یک تیم شاهد مدیریت کارآمد و با برنامه باشیم می توان درآمد هایی باور نکردنی از تیم های فوتبال به دست آورد.

راه حل هایی برای خروج تیم ها از بحران مالی

سرخابی های پایتخت سال هاست با مسائل اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و در همین اواخر کامران منزوی عضو هئیت مدیره باشگاه استقلال در مصاحبه ایی گفته بود که ساندویچ فروش ورزشگاه آزادی در آمد اش از فوتبال از باشگاه استقلال بیشتر است در صورتی که اگر مدیران کار بلد وارد کار شوند باشگاه ها می توانند بنگاه اقتصادی سود ده شوند و بازدهی مثبت داشته باشند.

راهکار های زیادی برای درآمدزایی یک باشگاه وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

1-حق پخش تلویزیونی

باشگاه ها در ایران تا کنون بستری برایشان ایجاد نشده تا درآمدی از این مورد داشته باشند، اما بازی های لیگ قهرمانان آسیا مقداری پول به حساب باشگاه ها از این طریق تزریق می کند. هر چند دور از تصور نیست که با پیگیری مدیران باشگاه ها و وزارت ورزش شاهد این اتفاق در بازی های لیگ و جام حذفی هم باشیم.

2-تبلیغات و اسپانسر ها

در این مورد فضای بسیار زیادی برای در آمد زایی وجود دارد برای مثال تبلیغات اطراف زمین در روز بازی، تبلیغات در صفحه های مجازی و تبلیغات بر روی پیراهن ها و...

خوشبختانه شرکت ها و مجموعه های فراوانی هستند که خواهان موقعیت های تبلیغاتی هستند و باشگاه ها می توانند با جذب یک یا حتی چندین حامی اقتصادی در زمینه های مختلف بخشی از هزینه های تیم را برطرف کنند.

3-فروش بلیط

فروش بلیط چه برای دیدن بازی و چه برای تماشای تمرین می تواند گزینه ای باشد که بخش اندکی از هزینه های تیم را برطرف کند البته در تیم هایی که هوادارانشان در بیشتر بازی ها ورزشگاه را پر کنند و حمایت خوبی از تیمشان کنند می تواند منبع درآمد بهتری باشد.

4-فروش و قرض و حق رشد بازیکن

نکته مهمی که در فروش و قرض بازیکنان وجود دارد آن است که این اتفاق به طور هوشمندانه رقم بخورد و باشگاه از آن سود ببرد. کشف استعداد بازیکنان تیم های پایه گزینه بسیار اساسی است و با پرورش استعداد ها و فروش آنان به تیم های مطرح که توان اقتصادی خوبی دارند می شود درآمد قابل توجهی به دست آورد. اما حق رشد بازیکنان موضوعی که در فوتبال ایران خیلی جدی گرفته نمی شود و حتی شاهد این بودیم که باشگاه استقلال حق رشد امید نورافکن را به باشگاه بلژیکی بخشید.

اگر به حق رشد بازیکنان توجه بیشتری شود می تواند یکی از منابع درآمدی باشگاه ها محسوب شود. حق رشد یکی از قانون های جابجایی است که باشگاه ها را ترغیب می کند برای بازیکن سازی و توجه به استعداد های بازیکنان پایه تا در آینده از این راه پولسازی کند.

5- تولید وفروش محصولات

باشگاه ها می توانند محصولاتی مانند کیت های هواداری که می تواند شامل لباس و مچ بند و پرچم و کلاه و شال هواداری و ماسک و... را بفروشند. در این مورد هر چقدر باشگاه فعال تر و خلاق تر باشد می تواند پول زیاد تری را روانه خزانه خود کند.

با توجه به این که مردم ایران علاقه زیادی به فوتبال دارند و تیم هایی داریم که جمعیت قابل توجهی هوادار دارند با ترغیب کردن هوادار برای خرید محصولات باشگاه و کمک به باشگاه درآمد بسیار خوبی برای تیم ها به جود می آید. البته در این مورد باشگاه ها باید جلوی تولیدی هایی که با باشگاه قراردادی ندارند را بگیرد و اجازه فعالیت به آن ها ندهد و حق فروش محصولات را خودش در اختیار بگیرد.

6-پاداش ها

در هر مسابقاتی به تیم هایی که خوش بدرخشند و مقام کسب کنند مبلغی را تحت عنوان پاداش پرداخت می کنند برای مثال فیفا به باشگاه هایی که در جام جهانی بازیکن داشتند مبلغی را پاداش داد. قهرمانی و یا نائب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا هم می تواند برای تیم های ایرانی راه خوبی برای کسب درآمد باشد.

7-حضور در زمینه های فرهنگی

تیم ها پرهوادار می توانند با ساخت مستند از تاریخ باشگاه که به طور مستقیم توسط باشگاه صورت بگیرد میزانی سرمایه برای باشگاه به دست آورند. باشگاه ها حتی می توانند موزه ای متشکل از جام ها و افتخاراتشان و عکس های خاطره انگیز و مجسمه ها و تندیس ها و ... تشکیل بدهند. مطمئنا مورد توجه فوتبال دوستان و هواداران تیمشان قرار می گیرد و استقبال خوبی از این ماجرا خواهد شد.

راه های فراوانی برای کسب درآمد تیم ها وجود دارد که به بخشی از آن ها در بالا اشاره شد. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که باشگاه ها توان درآمد زایی زیادی دارند در صورتی که مدیران پولساز و دلسوز و خلاق و لایق مدیریت باشگاه ها را در اختیار داشته باشند.

با اجرای چند روش درآمدزایی که در کشور ما بسترش وجود دارد می شود برای همیشه نگرانی بابت بدهکاری و محرومیت ها و جریمه ها و ... را از بین برد.

برای توسعه و پیشرفت تیم ها نیاز به زیرساخت هایی است که به مرور باید مدیران بسازند و شرایط را فراهم کنند تا در آینده اتفاقات مثبت و خوبی در فوتبال کشورمان رخ دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1197

به "راه حل هایی برای خروج تیم ها از بحران مالی" امتیاز دهید

2 کاربر به "راه حل هایی برای خروج تیم ها از بحران مالی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل هایی برای خروج تیم ها از بحران مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید