راهکار های مفید برای جلوگیری از کارزدگی

به گزارش تور بالی اندونزی، در مطلب زیر به راهکار های موثر که می تواند مانع بروز فرسودگی شغلی یا کارزدگی شود، اشاره شده است.

راهکار های مفید برای جلوگیری از کارزدگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، گاهی اوقات اعضای تیم کاری به دلیل فشار و حجم کار ها هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی احساس خستگی می کنند و در چنین شرایطی حتی در انجام دادن کار های ساده نیز دچار مشکل می شوند. اگر با چنین علایمی در محل کار روبرو شدید، شاید فرسودگی شغلی (کارزدگی) ریشه مسائل باشد.

فرسودگی شغلی یا کارزدگی به معنی خستگی فیزیکی و روانی به دلیل فشار کار سخت و شدید است که گاهی برخی با آن روبرو می شوند و همین فرسودگی باعث می شود دیگر رغبتی به انجام کار ها نداشته باشند.

فشار دایمی و مکرر می تواند هم از روانی و هم از نظر فیزیکی شرایط پرفشاری را برای فرد ایجاد کند تا جایی که دیگر قادر به ادامه همکاری نباشد. داشتن برنامه انعطاف پذیر، استراحت کردن به موقع، توجه به توانمندی های فردی و برخی موارد دیگر می تواند از کارزدگی یا فرسودگی شغلی (Burn) در کار جلوگیری کند.

معین زمان معین برای کار

بیشتر سازمان ها و شرکت ها دارای ساعت معین و منظمی برای فعالیت هستند. بهتر است در صورت داشتن زمان معین برای فعالیت، در خارج آن ساعات تا جای ممکن به فعالیت های اداری و شغلی نپردازید. اضافه کاری های بیش از حد گاهی به شدت می تواند باعث فرسودگی شغلی شود.

لازم نیست جلسات کاری در تایم های خارج ساعات اداری برگزار شود. زمان کار را به انجام مسئولیت ها اختصاص بدهید و برای ساعات غیر اداری، تا حد امکان کاری تعریف نکنید.

برخی روز ها جلسه برگزار نکنید

گاهی اوقات شرکت در جلسات متعدد کاری بسیار خسته کننده است. برخی روز ها کلا جلسه ای تدارک نبینید. مثلا می توانید برای ابتدای هفته جلسه کاری بگذارید و برای روز های بعدی جلسه ای تشکیل ندهید. جلسات غیرضروری را حذف کنید. حذف برخی از این جلسات می تواند به بهره وری تیم کاری کمک کند.

برنامه های گروهی تدارک ببینید

برخی برنامه های گروهی مانند ناهار خوردن، تفریح دسته جمعی و حتی ورزش های گروهی می تواند احساس بهتری در تیم کاری ایجاد کند. چنین برنامه هایی باعث می شود تیم کاری با روحیه بهتری به کار ادامه بدهند و در پیوند بین اعضای تیم قوی تر خواهد شد. مدیرانی که به فکر بهره وری تیم کاری هستند و نمی خواهند تیم کاری فرسوده و کارزده را مدیریت کنند، به برگزاری چنین برنامه هایی توجه نشان می دهند.

برخی روز ها را تعطیل کنید

تعطیل کردن برخی روز ها باعث می شود تیم کاری بتواند با بهره وری و انرژی بالاتری در روز های بعدی به کار خود ادامه بدهد. گاهی اوقات یک مرخصی تشویقی و تعطیل کردن یک روز کاری می تواند به جلوگیری از فرسودگی کاری بسیار کمک کند. مثلا اگر امکان پذیر است می توانید به جای مرخصی ساعتی به برخی اعضای تیم مرخصی یک روزه بدهید.

تیم کاری که دچار فرسودگی شغلی شده باشد، نمی تواند به شکل درستی به فعالیت خود ادامه بدهد. پس با رعایت این نکات ساده می توانید تا حد امکان از بروز چنین مسئله ای در مجموعه خود جلوگیری کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1814

به "راهکار های مفید برای جلوگیری از کارزدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار های مفید برای جلوگیری از کارزدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید