زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزارساخته شد

به گزارش تور بالی اندونزی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشکده مهندسی کامپیوتر زبان مدل سازی برای توسعه نرم افزارها طراحی و پیاده سازی کردند که امکان انجام عملیات و بازیابی داده ها را در تمامی مراحل ساخت و بروزرسانی نرم افزار فراهم نموده است.

زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزارساخته شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، احمد عبداله زاده بارفروش و محمد قائمی فرد محققان این طرح، عنوان پژوهش اجرا شده را فرایند مبتنی بر مدل برای ارتباط زبان های برنامه نویسی و پایگاه داده ها دانستند و یاد آور شدند: هدف از این اختراع، ساخت زبان مدل سازی بود که عملیات داده ای را در تمامی مراحل ساخت و بروزرسانی نرم افزار مد نظر قرار دهد.

محققان این طرح با تاکید بر اینکه در گذشته عملیات و بازیابی داده ها، در حین توسعه نرم افزار، در فاز پیاده سازی متمرکز بوده است، اظهار کردند: علاوه بر این، عدم انتخاب نوع زبان برنامه نویسی یا پایگاه داده در ابتدای کار نیز پر اهمیت است. در زبان مدل سازی ارائه شده این هدف نیز محقق شده چون امکان تبدیل نمودارهای این زبان مدل سازی به کد های زبان های برنامه نویسی مختلف وجود دارد.

استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر اضافه نمود: این اختراع نه تنها اهداف از پیش معین شده را به طور کامل برآورد نموده، بلکه ویژگی های جدیدی نیز در حین توسعه زبان مدل سازی به آن اضافه شده است. برای مثال به هنگام فراوری کدهای وب سرویس از نمودارها، امکان آنالیز اینکه چه کسی می تواند از این وب سرویس ها استفاده کند مهیا شده است.

به گفته این محقق همچنین با اعمال محدودیت بر روی داده های ورودی می توان از امن بودن وب سرویس ها اطمینان حاصل کرد. وب سرویس ها نوعی خدمات بر بستر وب هستند. برای مثال، اکثر بانک ها وب سرویس هایی را برای فروشگاه های اینترنتی به منظور انجام تراکنش های اقتصادی فراهم می نمایند.

وی با تاکید بر اهمیت استخراج صحیح احتیاجمندی ها، در تناقض نبودن آنها در توسعه نرم افزار و برنامه های کاربردی سازمانی به طور خاص، یادآور شد: تغییر احتیاجمندی ها در فاز پیاده سازی عامل شکست بسیاری از پروژه های نرم افزاری است از این رو در فرایند مبتنی بر مدل ارائه شده، اولین قدم استخراج احتیاجمندی ها و طراحی آنها به یاری نمودارهای موجود بوده است. در نهایت این نمودارها تبدیل به کدهای زبان برنامه نویسی شده تا قسمت بزرگی از فاز پیاده سازی نرم افزار به طور اتوماتیک انجام گردد.

محمد قائمی فرد درک کامل از پایگاه داده ها و زبان های برنامه نویسی مختلف، روش های طراحی و ساخت زبان های مدل سازی گرافیکی به گونه ای که نمودارهای آن قابلیت صحت سنجی داشته تا توسعه دهندگان نرم افزار از درستی نمودارها مطمئن باشند و ایجاد فراوری نماینده اتوماتیک کد که این خود احتیاج به یادگیری زبان جداگانه ای دارد، را از جمله پیچیدگی های این طرح نام برد.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای این طرح، خاطر نشان کرد: از دستاوردهای این اختراع می توان در صنعت فراوری نرم افزار و برنامه های کاربردی سازمانی استفاده کرد.

قائمی فرد با اشاره به فاز توسعه این دستاورد، یادآور شد: در ادامه کار، نمودارهای زبان مدل سازی ارائه شده باید (همانند فایل های exe در سیستم عامل ویندوز) قابلیت اجرا (بدون فراوری کد) داشته باشند. به عبارت دیگر یک محیط مجازی برای استقرار نمودارها مورد احتیاج است. این مهم به تست سریع نرم افزار یاری شایانی خواهد نمود.

مجری طرح، استفاده از نمودارهای گرافیکی برای دستکاری و بازیابی داده ها در طول حیات نرم افزار، فراوری کد زبان های برنامه نویسی برای ساخت وب سرویس ها، آنالیز درستی داده های ورودی به سیستم، امکان تعامل با دیگر زبان های مدل سازی، انجام نگاشت نوع داده بین زبان برنامه نویسی و پایگاه داده در زمان طراحی و نه در زمان اجرا را از جمله ویژگی های این طرح بیان کرد.

وی کاهش زمان و هزینه فراوری نرم افزار را یکی از مزایای اصلی این طرح نسبت به روش های سنتی دانست و گفت: این اختراع برای توسعه نرم افزار و برنامه هایی که احتیاج زیادی به دستکاری و بازیابی داده، مانند برنامه های کاربردی سازمانی، دارند قابل استفاده است. توسعه دهندگان نرم افزار و شرکت های نرم افزاری جامعه هدف این اختراع هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 741

به "زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزارساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زبان مدل سازی برای توسعه بهینه نرم افزارساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید