ساخت سد فینسک در مازندران متوقف شد

به گزارش تور بالی اندونزی، استاندار مازندران از توقف ساخت سد فینسک با دستور رئیس جمهور خبر داد.

ساخت سد فینسک در مازندران متوقف شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسینی پور گفت: ساخت سد فینسک با مطالعات به عمل آمده و دستور رئیس جمهور تا بررسی مطالعات دقیق مجموعه وزارت نیرو متوقف شد.

او می گوید: از همان ابتدا وزارت نیرو طرح را غیر حرفه ای و غیر صرفه اقتصادی تشخیص داده بود، اما متاسفانه با برخی لابی هایی که در گذشته به وجود آمد، طرح ساخت سد فینسیک در دستور کار قرار گرفت.

سد فینسک یک سد مخزنی سنگ ریزه ای با هسته رسی با طول تاج 433 متری و حجم مخزنی 11.78 میلیون مترمکعب یکی از طرح های انتقال آب از مازندران به سمنان است که با هدف تامین آب شرب منطقه سمنان در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته بود و قرار بود با ساخت این سد فینسک 7.5 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه تامین شود.

به گفته حسینی پور با توجه به مشکل کم آبی مازندران در بخش تامین آب آشامیدنی مردم و کشاورزی، اولویت تامین آب مردم استان است و سپس به فکر همسایگان خود باشیم که هستیم.

مطالعات ساخت سد فینسک روی سرشاخه های رودخانه تجن از سال 1386 آغاز شد و تا سال 91 به پایان رسید.

ساخت سد فینسک با مخالفت های بسیاری همراه بوده است به عقیده بسیاری از کارشناسان، ساخت این سد باعث از بین رفتن کشاورزی در حوزه دشت تجن که اکنون نیز با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کند می شود و خشک شدن بستر این رودخانه ها فرسایش خاک و بروز مسائل زیست محیطی را در پی خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2217

به "ساخت سد فینسک در مازندران متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سد فینسک در مازندران متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید