شغل&zwnjهایی که تابع هیچ قانونی نیستند!

به گزارش تور بالی اندونزی، این روزها با توجه به شرایط اقتصادی در کشور بسیاری از مشاغل بنا به دلایل متعدد از بین می فرایند ولی همزمان با نیاز جامعه مشاغل دیگر ایجاد می شوند که البته بسیاری از آن ها هم کاذب هستند.

شغل&zwnjهایی که تابع هیچ قانونی نیستند!

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، شغل هایی که در عین کاذب بودن با توجه به نیاز روز جامعه در میان مردم رواج پیدا می کنند؛ شاید رو آوردن به این نوع شغل ها به این دلیل باشد که برای بعضی افراد کار کارمندی هشت ساعت در روز جالب نیست و ترجیح می دهند راستا متفاوتی را برای کسب درآمد طی کنند.

بعضی از این مشاغل آن قدر عجیب و غریب هستند که حتی هرگز نمی دانستید وجود دارند و نیاز به اعصاب و مهارت خاصی دارند اما در عین اشتغال برای افراد درآمد خوبی نیز دارند.

شاهد اجاره ای در دادگاه ها

شاهد اجاره ای یکی از شغل هایی است که اخیراً رواج بسیار زیادی پیدا کرده است؛ بسیاری از افراد در نزدیکی مراجع قضائی حضور پیدا می کنند و با دریافت مبلغی از فرد شاکی و متهم در دادگاه حاضر می شوند، افرادی که فقط پول را در اولویت خود قرار دادند، به طور کلی هر شهادت بین 100 تا 300 هزار تومان درآمد دارد،

کتک خور!

یکی دیگر از مشاغل کاذب که در فضای مجازی و سایت های تبلیغاتی دیده می شود انجام زورگیری یا کتک خوری است که در این شغل اگر شما با فرد شاغل تماس بگیرید باید او را در برابر مبلغی مورد ضرب و جرح قرار دهید و نباید فراموش کنید که ناسزا گفتن نیز قیمت جدایی دارد و باید برای فحش دادن نیزمبلغ دیگری بپردازید؛ همچنین افرادی هستند که برای کتک زدن پول می گیرند تا فرد مورد نظر شما را مورد گوش اقتصادی قرار دهند. قیمت کتک خور و کتک زن از 150 هزار تومان تا 400 هزار تومان برآورد شده است.

بنزین فروش موتورسوار!

یکی از شغل هایی که بسیار رواج پیدا کرده است بنزین فروش بین راهی است، آنها با موتورسیکلت و یا با خودرو در اتوبان های تهران و یا بین جاده ها حرکت می کنند و خودروهایی که بنزین تمام کردند را مورد هدف خود قرار می دهند، نکته این شغل این است که قیمت هر لیتر بنزین معین است و بابت هر لیتر بنزین 3 هزار تومان گرفته می شود و فقط کمیسیون انتقال بنزین را دریافت می کنند که در نوع خود جالب است،

نوبت گیرهای حرفه ای

نوبت گیرها در کار خرید و فروش زمان هستند. آنها از زمان خود می زنند و صبح علی الطلوع نوبت می گیرند و نوبت گرفته شده اول را به افرادی که مشغله دارند و نمی توانند ساعت ها در صف بایستند می فروشند. در واقع کار آنها خرید و فروش زمان است، این شغل یکی دیگر از شغل های رایج در بانک ها و صفوف تعویض پلاک و ثبت احوال است ، البته با توجه به شرایط کرونایی بسیاری از این نوبت گیر ها با کسادی کار رو به رو شدند اما قبل از کرونا این شغل بسیار پر درآمد بود و هر نوبت بین 20 تا 40 هزار تومان درآمد داشت.

جای پارک گیر

شغل جالبی که در تهران به صورت زیاد مشاهده می شود جای پارک گیری است! به صورتی که یکی از خیابانها دراختیار گروه های خاص است و به صورت پارکبان غیر رسمی فعالیت می کنند، نکته جالب تر اینکه بسیاری از مردم به این پارکبان های غیر رسمی اعتماد می کنند و سوویچ را در اختیار آنها قرار می دهند تا در صورت لزوم خودرو را جا به جا کنند! هر جای پارک در روز 15 هزار تومان هزینه دارد.

پوشش پلاک در مناطق طرح ترافیک

در مناطق طرح ترافیک عده ای از افراد هستند که با استفاده از بدن خود و یا کارتن مانع پلاک خوانی دوربین های طرح ترافیک می شوند، این شغل در تهران بسیار رایج است، در بعضی از موارد افراد دارای موتور سیکلت این کار را انجام می دهند، به طوری که پشت پلاک را با دستمال پوشانده و با سرعت پایین و یکسان پشت سر خودرو حرکت می کند.

امیرمحمد یکی از این افراد است که با موتور سیکلت این کار را انجام می دهد می گوید: در روزهای طرح ترافیک و شلوغ تقریبا روزانه بین 7 تا 10 خودرو را از دوربین های خیابان شهید مطهری عبور می دهم.

او در مورد درآمد این شغل گفت: با توجه به کرونا و لغو طرح ترافیک این درآمد این شغل تقریبا صفر شد اما با بازگشت طرح ترافیک برای هر خودرو 30 تا 50 هزار تومان با توجه به مدل ماشین هزینه دریافت می کنیم.

دادزن

دادزن ها را همه جا دیده اید از خیابان انقلاب گرفته تا مقابل سینما ها و حتی اگر مشهد رفته باشید روبه روی عکاسی های اطراف حرم هستند ممکن است بعضی روزها با صدای داد زن ها از خواب بیدار شوید. داد زن ها داد می زنند و از صدای بلند خود نه برای آواز بلکه برای جذب و جذب مخاطب برای یک دکان و حجره استفاده می کنند. هر داد زن روزانه بین 50 تا 90 هزار تومان کسب درآمد دارد.

60 درصد مشاغل، کاذب هستند

امیر محمود حریرچی، جامعه شناس در مورد بروز شغل های کاذب در کشور گفت: در حال حاضر حدود 60 درصد شغل های ما در کشور کاذب است و تابع هیچ قانونی نیست و فقط برای درآمد ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: با توجه بسته بودن بعضی از بازار های کار جوانان به فکر ابتکار عمل خواهند افتاد و چیز دیگری برایشان مهم نیست که به چه صورت باشد.

این جامعه شناس گفت: اگر بازار کار مناسب باشد هیچ وقت جوانان به سمت شغل کاذب نمی رود اما با توجه به شرایط اقتصادی باید منتظر گسترش شغل های کاذب باشیم زیرا جوانان به فکر تامین معیشت خود هستند و باید راهی پیدا کنند البته بعضی از این مشاغل، جالب است و جای گسترش نیز دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1502

به "شغل&zwnjهایی که تابع هیچ قانونی نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل&zwnjهایی که تابع هیچ قانونی نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید