صدای ورشکستگی گردشگری به گوش می رسد

به گزارش تور بالی اندونزی، کرونا بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری خسارت وارد کرد و به باور کارشناسان این حوزه، بسیاری از هتل های شهرهای زیارتی و سیاحتی در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارند.

صدای ورشکستگی گردشگری به گوش می رسد

به عنوان مثال شهر قم که سالانه هزاران زائر را به سمت خود جذب می کند در شرایط قرمز واقع شده است و در کنار آن، گیلان و مازندران که مقصد بیش از 70 درصد گردشگران داخلی و خارجی به شمار می فرایند در بهار امسال یک مسافر را نیز قبول نکردند و همه آنها تعطیل بودند. همچنین کرونا به تاسیسات گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان بیش از ده هزارمیلیارد ریال خسارت وارد نموده است.

صحبت های چند روز گذشته وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز گواه این ادعاست، علی اصغر مونسان گفته بود: اگر دولت 38هزارمیلیارد به این حوزه اختصاص ندهد، سیل بیکاری در کشور راه می افتد از همان ابتدا بر لزوم حمایت های دولتی از این صنعت تاکید شد تا در نهایت چند روز قبل معاون اول رئیس جمهوری مصوبه هیات وزیران در خصوص استمهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی شیوع کرونا را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ کرد. اما این تنها بخش کوچکی از حمایت هایی است که این صنعت برای سرپا ماندن نیاز دارد. حدود 80 هزار نفر به صورت مستقیم در این حوزه شغلی مشغول به کار هستند که شرایط فعلی می تواند به بیکاری بخش عمده ای از این فعالان منجر شود. هیات دولت 750 هزارمیلیارد ریال تسهیلات بانکی برای جبران خسارت تحمیل شده از شیوع ویروس کرونا به شرط حفظ مشاغل، اختصاص داده که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با برآورد اولیه از میزان زیان وارد شده، 38 هزارمیلیارد ریال درخواست نموده است که 5 درصد از کل آن تسهیلات را شامل می شود. دولت برای حمایت از این صنعت پرداخت وام 12درصدی را گفت و وزارت میراث فرهنگی نیز بسته ای حمایتی برای این صنعت به دولت پیشنهاد داد که هنوز تصویب نشده است.

هیات دولت 750 هزارمیلیارد ریال تسهیلات بانکی برای جبران خسارت تحمیل شده از شیوع ویروس کرونا به شرط حفظ مشاغل، اختصاص داده که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با برآورد اولیه از میزان زیان وارد شده، 38 هزارمیلیارد ریال درخواست نموده است که 5 درصد از کل آن تسهیلات را شامل می شود. دولت برای حمایت از این صنعت پرداخت وام 12درصدی را گفت و وزارت میراث فرهنگی نیز بسته ای حمایتی برای این صنعت به دولت پیشنهاد داد که هنوز تصویب نشده است.

بسته ای که راهگشای گردشگران نیست

اگرچه فعالان گردشگری در ایام عید زمانی که جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، از توجه دولت به این بخش شادمان بودند اما پیشنهادات برای دادن تسهیلات چندان هم به مذاق آنها خوش نیامد چون از وام 12 درصدی خبر داده بودند که نمی توانست مشکل آنها را حل نماید. از سوی دیگر 38 هزارمیلیارد ریالی که وزیر میراث فرهنگی روی آن تاکید می کند، به زعم فعالان گردشگری راهگشا نخواهد بود. این 38 هزارمیلیارد ریال قرار است برای راهنمایان گردشگری، آژانس های مسافرتی، هتل ها و… در نظر گرفته شود و یا فعالان صنایع دستی را هم منتفع خواهد کرد و از میراث در معرض تخریب و یا تخریب شده در ایام عید حمایت می کند؟ از همه مهم تر اینکه هیچ وقت رقم اعلام شده برای تخصیص اعتبار عینا به همان اندازه داده نشده، بلکه تنها بخشی از آن تعلق گرفته است. این بار هم بعید به نظر می رسد تمام مبلغ اعلامی اختصاص یابد. دولت معتقد است بسته های حمایتی به فعالان این عرصه داده است، شامل مهلت سه ماهه مالیات اعم از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش اضافه نموده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت 23 درصد حق بیمه کارفرمایی کارکنان شاغل در واحدهای گردشگری، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی شامل آب، برق و گاز به مدت سه ماه و پس از آن به صورت اقساطی، امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح گام و امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ 12 درصد می شود.

دست دولت زیر تیغ است

ساسان تاجگردون، معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، در واکنش به انتقادهایی که به بسته حمایتی گردشگری در بحران کرونا شده به ایسنا می گوید: گردشگری تنها صنعتی نیست که از شیوع ویروس کرونا، متحمل زیان سنگین شده است، بخش های زیادی متضرر شده اند. او درباره تسهیلات بانکی با نرخ سود 12 درصد که برای حفظ مشاغل و جبران زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا، درنظر گرفته شده است، می گوید: با توجه به شرایط منابع تامین درآمدهای دولت از جمله نفت و مالیات، باید بدانیم که دست دولت زیر تیغ است، با این حال 75 هزارمیلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 12 درصد برای کمک به بخش های متضرر درنظر گرفته شده است. البته که نرخ این سود، خوشایند ما نبود، ولی در شرایط کنونی کشور چه می شود کرد. امیرپویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران نیز می گوید: بسته حمایتی اعلام شده از سوی وزارت میراث فرهنگی با توجه به تعطیل بودن دوماهه دفاتر خدمات مسافرتی حمایت خاصی نیست. او سال 98 را سالی پر از چالش برای صنعت گردشگری می داند و سیل نوروزی 98، حوادث آبان ماه و سانحه هواپیمای اوکراینی را از جمله عواملی می داند که صنعت گردشگری را با بحران جدی روبه رو کرد. رفیعی شاد شیوع بیماری کرونا را تیر خلاص برای صنعت گردشگری ایران می داند اما تاکید می کند که این بحران صنعت گردشگری در تمام دنیا را نشانه رفته است. او در ادامه می گوید: یکی از حمایت های وزارت میراث فرهنگی از صنعت گردشگری پیشنهاد تعویق مالیات و مالیات بر ارزش اضافه نموده است که احتمال دارد تا 6 ماه پرداخت مالیات را برای این صنعت به تعویق بیندازد. رفیعی شاد درباره تعویق مالیات می افزاید: صنعت گردشگری در دو ماه گذشته فعالیتی نداشته و تمام دفاتر خدمات مسافرتی بسته بودند. چطور می خواهند از آنها مالیات را به صورت معوق کسر کنند.

افزایش تعطیلات عید فطر جای نوروز

در این شرایط وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز یک پیشنهاد دیگر هم دارد. مونسان به دولت پیشنهاد داده در صورت مهار کرونا تا زمان عید فطر، تعطیلات این عید افزایش یابد تا فرصتی برای سفر هموطنان در این ایام فراهم شود. مونسان همچنین اضافه نمود: امسال باید سال تحول در گردشگری باشد. قطعا بعد از کرونا جهش بی سابقه ای در سفر خواهیم داشت و بخش زیادی از خسارت هایی که وارد شده از طریق رونق جهش وار سفر برطرف خواهد شد؛ ازاین رو همه استان ها باید آماده جهش سفر و میزبانی شایسته از گردشگران برای دوران پساکرونا باشند.

منبع: آرمان

منبع: چمدان
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1096

به "صدای ورشکستگی گردشگری به گوش می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای ورشکستگی گردشگری به گوش می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید