دلیل تغییر رنگ خورشید در طول روز

به گزارش تور بالی اندونزی، تهران (پانا) - شاید برای شما هم سوال باشد که چرا خورشید در هنگام ظهر به رنگ سفید است و در زمان غروب و طلوع به رنگ قرمز در می آید.

دلیل تغییر رنگ خورشید در طول روز

به گزارش خبرنگاران، ممکن است عجیب به نظر برسد که خورشید در بازه زمانی بیست و چهار ساعته به رنگ های مختلف ظاهر می گردد. زمانی که بچه ها در نقاشی های خود خورشید را نقاشی می نمایند، اغلب سعی می نمایند آن را با رنگ زرد نشان دهند.

در بیشتر اوقات، خورشید هنگام طلوع قرمز به نظر می رسد، اما به تدریج این رنگ را از دست می دهد و در طی روز این رنگ تغییر نموده تا نهایت در اواسط روز به رنگ سفید روشن دیده می گردد. در هنگام غروب نیز خورشید دوباره به قرمز دیده می گردد.

کارشناسان توصیه می نمایند برای جلوگیری از آسیب به چشم ها و احتمال از دست دادن بینایی، بدون استفاده از عینک آفتابی به ویژه در ظهر مستقیماً به نور خورشید نگاه نکنید.

نور خورشید و جو زمین

جو زمین از انواع گازها، بخار آب و ذرات غبار تشکیل شده است و وجود این جو برای تامین گاز های اساسی که فرآیند های شیمیایی و بیولوژیکی مهمی برای ظهور و بقای حیات در سطح زمین را انجام می دهند مهم و لازم است. این جو ساکنان زمین را در برابر پرتو های مضر خورشید محافظت می نماید و بعلاوه گرمای لازم را در این سیاره نگه می دارد. جو زمین، سیاره ما را از بسیاری از اجسام خارجی که ممکن است از فضا بیایند نیز حفاظت می نماید.

چرا خورشید هنگام طلوع قرمز به نظر می رسد؟

نور خورشید مخلوطی از انواع تشعشعات الکترومغناطیسی است اشکال مختلفی از تابش الکترومغناطیسی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به امواج رادیویی مورد استفاده در تلفن های هوشمند و ارتباطات از راه دور، مادون قرمز که در ساخت عینک دید در شب و کنترل از راه دور استفاده می گردد، اشعه ایکس که در پزشکی کاربرد های گسترده ای دارد و پرتو های گاما مورد استفاده در انرژی هسته ای اشاره نمود.

خورشید انواع مختلفی از تشعشعات الکترومغناطیسی را ساطع می نماید، اما اجزای اصلی نور خورشید، نور مرئی، اشعه ماوراء بنفش و اشعه مادون قرمز است.

سفید بودن رنگ خورشید را می توان با این حقیقت شرح داد که هفت رنگ رنگین کمان با هم ترکیب می شوند و آن را تشکیل می دهند. زیرا هنگامی که نور خورشید متشکل از هفت رنگ با طول موج های مختلف از جو ما عبور می نماید به طول موج های کوتاه تر یعنی نور آبی و بنفش شکسته می گردد که به نور اجازه عبور می دهد. قرمز، زرد و نارنجی طولانی ترین امواج را دارند و بر این اساس، خورشید و بیشتر اجرام آسمانی مانند ماه برای ساکنان زمین به رنگ قرمز ظاهر می شوند، زیرا بیشتر از سایر رنگ ها می توانند از جو عبور نمایند.

علت قرمز بودن خورشید در هنگام طلوع و غروب

نور خورشید باید از ناحیه وسیع تری از جو عبور کند تا دیده گردد، و این باعث می گردد بخش زیادی از رنگ آبی پراکنده و از طرفی جلوی آن گرفته گردد تا خورشید در طلوع و غروب خورشید به رنگ قرمز به نظر برسد. لرد رایلی، فیزیکدان بریتانیایی، پدیده ای طبیعی کشف کرد که به نام خود او (پراکندگی رایلی) شناخته می گردد، که در آن گفته می گردد نور با طول موج های کوتاه مانند آبی راحت تر و سریع تر از نور با طول موج های بلند مانند قرمز پراکنده می گردد. این پدیده عامل رنگ آبی آسمان در طول روز و رنگ زرد یا نارنجی ماه و خورشید است.

نور خورشید به علت حضور در وسط آسمان از فاصله کمتری در جو عبور می نماید تا به سطح زمین برسد و این امر احتمال مسدود شدن ذرات نور با طول موج های کوتاه تر (آبی و بنفش) را کاهش می دهد بر این اساس همه رنگ های نور خورشید به زمین می رسد. طول موج با همان شدت به سطح زمین می رسد و این باعث می گردد خورشید به رنگ سفید خالص دیده گردد.

بسته به موقعیت شما در آسمان و زمانی که به آسمان نگاه می کنید، رنگ خورشید و سایر اجرام آسمانی بین قرمز و نارنجی تغییر می نماید، زیرا همانطور که در مقاله اشاره نمودیم نور قرمز قادر است به راحتی از جو زمین عبور کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2080

به "دلیل تغییر رنگ خورشید در طول روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تغییر رنگ خورشید در طول روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید