عکس العمل ها به برنده نوبل ادبیات 2020

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، دیروز لوییز گلیک، نویسنده و مقاله نویس 77 ساله آمریکایی برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2020 شد. از گلیک به عنوان کسی که صدای شاعرانه بدون اشتباهش با زیبایی بی پیرایه ای وجود انسان را جهانی می نماید یاد شد.

عکس العمل ها به برنده نوبل ادبیات 2020

نویسنده آمریکایی تا به امروز برنده چندین جایزه مهم در ایالات متحده از جمله پولیتزر، جایزه کتاب ملی آمریکا، جایزه حلقه منتقدین آمریکا، و جایزه بولینگن شده است. از سال 2003 تا 2004 به عنوان ملک الشعرای ایالات متحده فعالیت نموده است.

از گلیک به عنوان شاعری یاد می گردد که اشعارش در واقع روایت زندگینامه خودش است و اتوبیوگرافی می نویسد. آثارش به دلیل شدت احساس و ترکیب اسطوره ها، تاریخ، و طبیعت به منظور تعمق درباره تجربیات انسان مدرن مشهور است.

از دیروز عکس العمل های زیادی مشاهده نشده است که نشان می دهد دیگران از این انتخاب شگفت زده هستند یا آن را تأیید می نمایند.

فیونا سمپسون، شاعر انگلیسی در یادداشتی در گاردین نوشت: بیست سال اشعار گلیک را دنبال می کنم، بیشتر از زمانی که خودم شعر نوشته ام. شاید به همین دلیل است که از خبر برنده شدن آمریکایی 77 ساله در نوبل ادبیات هیجان زده شدم. آثار زیادی نوشته است که هر کدام ارزش های ویژه ای دارند اما عنصری که گلیک را خاص می نماید این است که شعرش را می خوانی و با خود می گویی منظورم همین بود زیرا احساسات را چنان واضح توصیف می نماید که در دنیای بیرون شعر برای انسان پیچیده است.

کولم توبین هم طی یادداشتی در گاردین نوشت: سال 2008 در استنفورد ایوان بولند، شاعر ایرلندی به من گفت آثار لوییز گلیک را خیلی دوست دارد. چند جلد از آثار گلیک را از قفسه برداشت و به من هدیه داد.

آن شب یکی از اشعارش را خواندم:

من می خوابم تا تو زنده بمانی

به همین سادگی

رویاها خود هیچ هستند

دردی هستند که تو افسارش می کنی

نه چیزی بیشتر

نام شعر رویای سوگواری بود. از شکل روایت لحن آسیب دیده راوی شگفت زده شدم. گلیک قبلاً درباره امیلی دیکنسون گفته است یافتن اثری که بدون از بین بردن قدرت شخصی در یافتن مخاطب سرمایه گذاری می نماید کار سختی است. نظری که دقیقاً می توان درباره خود گلیک نوشت.

اگر فقط یک شعر برای نشان دادن نبوغ وی بخوانیم بخش شروعین زنبق وحشی است که می نویسد:

در خاتمه رنج هایم

یک دَر بود

به سختی بتوان شاعر زنده ای را یافت که ریتم تا این حد تحت کنترلش باشد و در عین حال موضوعات ضروری و واضح باشد.

خود نویسنده آمریکایی پس از خبر نوبل گفت: در شروع فکر کردم که نویسندگانی برنده این جایزه شدند که مورداحترام من نیستند اما کمی بعد فکر کردم نویسندگان زیادی که مورد تحسین من هستند برگزیده نوبل بوده اند و همین موضوع خوشحالم می نماید. بیشتر از هر چیز نگران تغییر زندگی ام هستم و باید مواظب زندگی روزمره ام در کنار عزیزانم باشم.

بنا بر وصیت نامه آلفرد نوبل جایزه نوبل به فردی اهدا می گردد که اثر برجسته ای را در راستا ایده ال در حوزه ادبیات خلق نموده باشد. تا به امروز صد و شانزده برنده در بخش ادبیات اعلام شده است که سهم زنان پانزده جایزه بوده است. سال گذشته اولگا توگارچوک، نویسنده خانم لهستانی به عنوان برنده سال 2018 انتخاب شد. جایزه نقدی سال جاری ده میلیون کرون سوئدی بود که معادل 866.700 دلار است.

لوییز گلیک تنها آمریکایی است که پس از 27 سال برنده جایزه نوبل ادبیات می گردد. آخرین بار در سال 1993 تونی موریسونِ آمریکایی برنده جایزه نوبل ادبیات شده بود. آلیس مونرو، سوتلانا الکسویچ، نادین گوردمیر، سلما لاگرلوف، هرتا مولر، و دوریس لسینگ دیگر نویسندگان خانمی هستند که برنده جایزه نوبل ادبیات شدند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1387

به "عکس العمل ها به برنده نوبل ادبیات 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس العمل ها به برنده نوبل ادبیات 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید