معتمدی: نمی دانم چرا با متقلبان پژوهشی برخورد نمی گردد!

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه مسئولان اگر بخواهند می توانند طی یک ماه با تخلفات علمی و پژوهشی برخورد نمایند، گفت: اینکه چرا با این پدیده که زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست، برخورد نمی گردد جای سئوال دارد و به نظر می رسد عده ای از این پدیده سود می برند.

معتمدی: نمی دانم چرا با متقلبان پژوهشی برخورد نمی گردد!

دکتر سید احمد معتمدی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب گزارشی از فعالیت های پژوهشی دانشگاه امیرکبیر ارائه داد و با تاکید بر اهمیت اخلاق در علم و پژوهش، اظهار کرد: اخلاق در همه حوزه ها اعم از اقتصاد، سیاست، مدیریت، علم، پژوهش و ... اهمیت بالایی دارد. در حوزه علمی و تحقیقاتی فرهیختگان و اساتید باید بیشتر پایبند به اخلاق باشند و ما در کشور مسئله ای از نظر اخلاق در دانشگاه ها نداریم و به ندرت شنیده می گردد در دانشگاه مقاله ای کپی شده باشد اما در خارج از دانشگاه وضع اخلاق اصلا خوب نیست. مجلس نیز سال گذشته مصوبه ای در این عرصه برای مقابله با تقلب علمی داشت.

معتمدی تاکید نمود: نمی دانم چرا در برخورد با تقلبات علمی و پژوهشی به طور قاطع برخورد نمی گردد و این پدیده در روبروی دانشگاه تهران و یا جاهای مختلف علنا اعلام می گردد که مقاله یا مدرک فروشی می نمایند و حتی گزارش هایی در مورد مدرک فروشی در صدا و سیما پخش می گردد اما اقدامی نمی گردد. این جای تعجب است با اینکه برخورد با این مراکز و افراد ساده است و مکان و هویت آنها معلوم است، چرا با آنها برخورد نمی گردد؟!

رییس دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: البته وزارت علوم در این زمینه با جدیت ورود نموده و انتظار می رود قوه قضائیه نیز به طور جدی تر وارد گردد. فکر می کنم در یک ماه بگردد این مراکز را برای همواره جمع کرد اما اینکه هیچ اقدامی نمی گردد جای سوال دارد و به نظر می رسد عده ای از این موضوع سود می برند و این برای جمهوری اسلامی ایران که هفدهمین کشور در شتاب علمی است، زیبنده نیست که علنا در آن مدرک فروشی صورت بگیرد.

کوشش برای قرارگرفتن در میان 100 دانشگاه برتر دنیا

وی در ادامه صحبت های خود در تشریح اقدامات پژوهشی دانشگاه امیر کبیر، اظهار کرد: ما در برنامه راهبردی این دانشگاه دو محور اصلی که یکی از آنها مرتبط با فعالیت های پژوهشی است را پیگیری کردیم بطوریکه در این برنامه پیش بینی کردیم تا سال 1404 بتوانیم در رتبه بندی های دنیای جزو 100 دانشگاه برتر از لحاظ رتبه بندی باشیم و حداقل یکی از رتبه بندی های دنیا را به دست بیاوریم و خوشبختانه با کوششی که صورت گرفت توفیقات خوبی در این زمینه داشتیم و در حال حاضر در تمامی رتبه بندی های برتر دنیا که مورد تایید وزارت علوم است قرار گرفته ایم.

وی در ادامه توضیح داد: در دانشگاه امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی داخل کشور رتبه های اول یا دوم را به دست می آوریم و در QS که اخیرا اعلام شد در ارجاع مقالات که نشان دهنده کیفیت مقالات فراوری شده است به عنوان هفدهمین دانشگاه دنیا معرفی شدیم. بنابراین مسیری که مربوط به فراوری علم است همچنان از لحاظ کمیت و کیفیت ادامه می دهیم و کوشش داریم بیشتر به سمت تحقیقات بنیادی و کاربردی برویم.

معتمدی تاکید نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از میان کشورهای آسیایی بیشتر با دانشگاه های کشور ژاپن و کره ارتباط دارد که برنامه داریم ارتباط علمی و آموزشی خود را با دانشگاه های کشور چین نیز افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: در برنامه دیگر راهبردی خود، وارد شدن به دانشگاه نسل سه را ملاک قرار دادیم و سه برنامه برای این تحقق این هدف تدوین کردیم تا بتوانیم مانند دانشگاه های برتر دنیا به دانشگاه نسل سه یا چهار دست یابیم تا در چرخه مالی و توسعه کشور اثرگذار باشیم، چرا که از دانشگاه ما به عنوان قدیمی ترین دانشگاه کشور انتظار می رود که در حل معضلات اثرگذار باشد.

افزایش چهار برابری درآمد حاصل از قراردادهای پژوهشی

به گفته معتمدی، اولین این برنامه ها افزایش قراردادهای صنعتی است که هر چه آمار قراردادها بالاتر برود یعنی ما مسائل صنعتی کشور را با قوت بیشتری رفع کنیم. دوم برنامه نوآوری و فناوری را داریم که به شرکت های دانش بنیان و رشد مرتبط می گردد و دیگری برنامه مهارت افزایی است.

وی ادامه داد: ما در اواخر سال 98 و در امسال قراردادهای خوبی را منعقد کردیم و هم رشد چند برابری در آمار قراردادها داشتیم و هم اینکه با رشد دریافت روبرو شدیم و پیش بینی ما این است که جذب درآمد ما بیشتر گردد. همچنان که پس از گذشت هفت ماه از سال دریافتی ما از محل قراردادهای پژوهشی دو برابر سال گذشته است و بیش از 40 میلیارد دریافتی داشتیم که البته قراردادهای ما به مبلغ حدود 150 میلیارد تومان می رسد.

رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: فکر می کنیم تا انتها امسال درآمدهای قراردادی ما از مرز 80 میلیارد دلار عبور کند و این یک رکورد است که به چهار برابر سال گذشته می رسد.

تاثیر کرونا بر فعالیت های پژوهشی

وی به تاثیر کرونا بر فعالیت های پژوهشی دانشگاه امیرکبیر اشاره نمود و گفت: طبیعتا این ویروس تاثیرگذار است اما مثلا در حوزه تحریم ها ما از یک جهت با تاثیر منفی و از جهت دیگر با تاثیر مثبت روبرو شدیم. مثلا تاثیر منفی آن این است که ما برای انجام فعالیت های پژوهشی به قطعات و تجهیزات نیازمندیم که در این زمینه به دلیل تحریم ها و شیوع کرونا با مشکل روبرو هستیم اما از طرف دیگر استقبال صنایع از دانشگاه های داخل افزایش پیدا نموده است و تعامل بیشتری بین صنعت و دانشگاه ها ایجاد شده است.

دکتر معتمدی گفت: در بحث نوآوری و یاری به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و پیشرو خوشبختانه پیروز عمل کردیم. ما در سال 93 حدود 12 واحد داشتیم. در حال حاضر این رقم از مرز 288 عبور نموده و واحدهای جدیدی در این زمینه افتتاح می گردد و موج دوم این مراکز در خیابان ولیعصر و جنب دانشگاه در حال افتتاح است.

رئیس دانشگاه امیرکبیر تاکید نمود: ابتکاری که ما به خرج داده ایم تا دانشجویان و اساتید و دانشکده ها بیشتر درگیر شوند این است که در هر دانشکده یک مرکز نوآوری ایجاد می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در دوره توافق برجام استفاده خوبی در عرصه همکاری های بین المللی به عمل آمد، اظهار کرد: ما در حال حاضر با بیشتر دانشگاه های معتبر اروپایی قرارداد همکاری در حوزه پژوهش و حتی تبادل دانشجو داریم و بیش از 35 درصد مقالاتی که اساتید ما منتشر می نمایند با همکاری اساتید خارجی است که این بیانگر ارتباطات قوی با دنیا بیرون است.

وی تاکید نمود: در حال حاضر با کشورهای فرانسه، آلمان، سوئیس، ایتالیا و کشورهای همسایه همکاری داریم. اگرچه این همکاری سیستماتیک نیست اما در عرصه پروژه های بین المللی و انجام پروژه ها حرف اول را در کشور می زنیم.

شرایط دفاع از انتها نامه در روزگار کرونایی

معتمدی در مورد نحوه دفاع انتها نامه ها در شرایط کرونایی تاکید نمود: دفاع از انتها نامه ها نیز به صورت حضوری بوده و در ترم جاری نیز همین روال دنبال خواهد شد اما اگر استادی به دلیل مشکل بیماری نتواند در جلسه حضور یابد بستری فراهم می گردد که وی به صورت مجازی در جلسه دفاع حاضر گردد. البته حضور استاد راهنما و دانشجو در زمان دفاع از انتها نامه الزامی است و مانند ترم گذشته مدعوین نمی توانند در جلسه دفاع حاضر شوند.

رییس دانشگاه امیرکبیر همچنین درخصوص فعالیت آزمایشگاه های دانشگاه نیز گفت: آزمایشگاه های دانشگاه باز بوده اند و دانشجویان براساس برنامه ریزی اجرا شده از سوی اساتید در این مکان ها حضور می یابند البته به نحوی برنامه ریزی شده است که شاهد تراکم جمعیت دانشجویان در آزمایشگاه ها نباشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1537

به "معتمدی: نمی دانم چرا با متقلبان پژوهشی برخورد نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معتمدی: نمی دانم چرا با متقلبان پژوهشی برخورد نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید