پدر و مادر بابک خرمدین، پدر و مادر را از دم تیغ گذرانده اند!

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران : شاید تصور کنید اکبر خرمدین و همسرش، فقط دو فرزند خود و دامادشان را به قتل رسانده و جسدشان را مثله کرده اند اما اگر طی روزهای گذشته قدری دقیق تر فضای مجازی را رصد کرده باشید می بینید که ابعاد جنایت این دو نفر فقط محدود به اعضای خانواده نبوده و در واقع با کاری که کرده اند، مفهوم پدر و مادر را هم از دم تیغ گذرانده اند.

پدر و مادر بابک خرمدین، پدر و مادر را از دم تیغ گذرانده اند!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این چند شوخی توییتری را با هم بخوانیم: فعلا از دست پدر و مادرا چیزی نخورین، به کنترل تلویزیون و کولر هم کاری نداشته باشید، محض احتیاط با برادر و خواهرتون نوبتی تا صبح نگهبانی بدین تا ببینیم چه خاکی باید تو سرمون بریزیم، دستگیره اتاقمو با نخ وصل کردم به شاتگان، اگه یه روز مامانم منو بکشه دفاعیه ش اینه: چی بگم جناب قاضی؟ به نظر شما وضع اتاق یه دانشجو باید این باشه؟، آقا اون سوالِ چگونه بمیریم بی آنکه پدر مادر بفهمند فعلا کنسله، الان تمرکز کنید روی اینکه چطوری زنده بمونیم بی آنکه پدر مادر بفهمند.

ده ها و صدها جملات به ظاهر طنزآمیز را به این چند توییت اضافه کنید و سری به استوری های دوستان و دور و بری های خودتان بیندازید تا ببینید چگونه ما داریم شوخی شوخی به مقوله پدر و مادر می تازیم و پدر و مادرها چگونه دارند جدی جدی زیر بار این شوخی ها می شکنند.

یک بار دیگر ببینیم چرا اساسا خبر جنایت پدر و مادر بابک خرمدین اینقدر برایمان جالب بوده و آن را دنبال می کنیم. پاسخ ساده است؛ چون علاوه بر ارزش خبری برخورد و شهرت، یک ارزش خبری مهم به نام استثنا دارد. به زبان ساده تر، چون چنین رویدادی بسیار کم اتفاق می افتد یا در این مورد خاص، می توان گفت لااقل طی ده بیست سال اخیر با این حجم از قساوت اتفاق نیفتاده است، برای همه مهم شده و به چشم یک پدیده به آن نگاه می کنند. پس بنا به قاعده النادر کالمعدوم - آنچه بسیار کم است مانند چیزی است که اصلا وجود ندارد، اجازه نداریم به آن عمومیت بدهیم و بگوییم وقتی یک پدر و مادر با فرزندان خود چنین می کنند، پس ممکن است همه پدر و مادرها با فرزندانشان چنین کاری کنند!

چرا این روزها سوی دیگر ماجرا را نمی بینیم؟ چقدر درباره خشونت فرزندان علیه والدین اطلاع داریم؟ علاوه بر اخبار فراوان حوادثی مبنی بر قتل پدر یا مادر یا هر دو توسط فرزندان، بسیاری از این خشونت ها اعم از کلامی، عاطفی، مالی و فیزیکی را در قبال پدر و مادرهای خودمان یا دور و بری هایمان به راحتی می توانیم ببینیم. خانه های سالمندان، امروز مملو از ساکنان پیر و ناتوانی است که فرزندانشان آنها را در گوشه ای رها کرده اند و سالی یک بار هم به آنها سر نمی زنند تا چشمشان به در خشک شود. در همین روزهای کرونایی، این پدر و مادرها هستند که برای تامین نیازهای خانواده و بیش از خودشان، تامین نیاز فرزندانشان، با حضور در محیط هایی که بعضا بسیار پرخطر هستند، تلاش می کنند که فرزندانشان در آسایش باشند. کم هستند پدرهایی که دستشان از شدت کار طاقت فرسا، پینه بسته و زخمی شده یا حتی جان خود را داده اند تا مبادا فرندانشان کوچک ترین کمبودی احساس کنند؟ کم هستند مادرهایی که سر سفره هایی که چندان پر و پیمان نیست، الکی می گویند سیر هستند و میل ندارند تا مبادا فرزندانشان گرسنه بخوابند؟ آیا خاطراتی که اغلب ما - تاکید می کنم اغلب ما و نه لزوما همه مان - از پدر و مادر خود داریم، خاطراتی توأم با مهربانی و فداکاری است یا کتک و آزار و شکنجه؟ واقعا این چه بی انصافی عمومی است که امروز به خاطر یک اقدام جنایتکارانه کاملا استثنایی، به شوخی یا حتی جدی داریم در توهین به پدر و مادرهایمان و جایگاه و مفهوم پدر و مادر با هم رقابت می کنیم؟ عجیب است که خیلی از این توییت ها و استوری ها را کسانی منتشر می کنند که اتفاقا در ایام روز پدر یا روز مادر، مخاطب را با کثرت انتشار عکس ها و متن های احساسی از پدر و مادرشان خسته می کنند. یا آن عکس ها و متن ها دروغ است یا این توییت ها و استوری ها صرفا برای جذب مخاطب!

بد نیست به بهانه این سندروم پدر و مادرهراسی که به دلیل قتل فجیع فرزندان یک خانواده توسط پدر و مادرشان شیوع پیدا کرده، نگاهی به نتایج یک پژوهش درباره ولی آزاری بیندازیم تا ببینیم که اتفاقا گاهی خشونت فرزندان علیه والدین ابعاد گسترده تری دارد.

بهار سال 96 در فصلنامه پژوهشنامه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشی با عنوان مطالعه درک و تفسیر والدین از پدیده ولی آزاری؛ یک مطالعه داده بنیاد در شهر تهران به همت سهیلا صادقی فسایی عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و الهه شعبانی دکتری جامعه شناسی دانشگاه اصفهان منتشر شد که در آن مصاحبه هایی عمیق با 40 پدر و مادر انجام شده بود. نتایج این پژوهش نشان می داد تقریبا همه این افراد، خشونت روانی - عاطفی شامل سرزنش، تهدید، تحقیر و تمسخر، اتهام زنی، بی احترامی، بی توجهی، بدبینی، قدرناشناسی، خشونت مالی و خشونت فیزیکی - رفتاری را تجربه کرده اند.

گرچه دعوا سر این نیست که پدر و مادرها خشن ترند یا فرزندان، اما با مطالعه چنین پژوهش هایی می توان سوی دیگر ماجرا را هم درست تر دید.

نکته دیگری که شاید قدری خروج موضوعی از محور اصلی این نوشتار داشته باشد، مربوط به مواجهه بچه ها و نوجوانان با این اتفاق تلخ و مدیریت این موضوع است. فراموش نکنیم که این روزها اخبار و محتوای موجود در اینترنت، رده بندی و محدودیت سنی ندارند و موبایل و تبلت هم که به راحتی در دست بچه ها و نوجوانان است. وقتی این بچه ها و نوجوانان محتواهایی را که ذکر آنها رفت بخوانند و از آن بدتر، اخبار این جنایت را که بی ملاحظه و برای جذب مخاطب با ذکر جزئیات خشونت بار در رسانه ها منتشر می شود بخوانند، در ضمیر ناخودآگاهشان چه اتفاقی می افتد؟ از پدر و مادر چه تصویری در این ذهن های پذیرا ایجاد می شود؟ اصلا تصویر هم به کنار، اساسا چه کابوس هایی را ممکن است تجربه کنند؟ از همه اینها بدتر، خیلی ها بدون ملاحظه حضور بچه ها و نوجوانان در جمع های خانوادگی و فامیلی به بازنشر و تعریف این رویداد می پردازند و فکر می کنند که بچه ها حواسشان نیست؛ در حالی که اتفاقا بچه ها حواسشان به همه چیز هست.

و نکته حاشیه ای آخر هم درباره محل وقوع این جنایت. هر جنایتی بالاخره در یک نقطه جغرافیایی اتفاق می افتد و این اصلا ربطی به ساکنان آن نقطه جغرافیایی ندارد. از بخت بد اهالی شهرک اکباتان، این جنایت فجیع در این منطقه از پایتخت رخ داده است. طی چند روز اخیر، بعضی از توییت ها در فضای مجازی، شوخی با این موضوع بود که باعث رنجش اهالی شریف این منطقه شده است.

بد نیست که فرهنگ مجازی خود را در مواجهه با رویدادهای مهم که موضوع افکار عمومی قرار می گیرد و وجدان جمعی را جریحه دار می کند، قدری ارتقا دهیم تا مثل اتفاقی که درباره این جنایت افتاد، اولا شوخی های تهدیدکننده نهاد خانواده و جایگاه رفیع پدر و مادر مرتکب نشویم، ثانیا بر مواجهه فرزندان خود با چنین مقولاتی نظارت کنیم و نهایتا اینکه به محل وقوع یک جنایت، اصالت ندهیم چون این اتفاق در هر محله یا شهر دیگری ممکن بود اتفاق بیفتد و جغرافیای محل وقوع جرم - در این مورد خاص - هیچ نقشی در جنایت نداشته است.

البته مقصران اصلی همه این اتفاقات، شخص اکبر خرمدین و همسر او هستند که با این قتل فجیع، در نظم روانی جامعه اخلال ایجاد کرده اند اما ما هم به عنوان شهروند فهیم و مسئول باید نقش خود را در جهت کاهش هر چه بیشتر آسیب های روانی ناشی از این اتفاق تلخ به درستی ایفا کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1829

به "پدر و مادر بابک خرمدین، پدر و مادر را از دم تیغ گذرانده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدر و مادر بابک خرمدین، پدر و مادر را از دم تیغ گذرانده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید